Holice 2006

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 10. 09. 2006

Zase se přiblížil konec prázdnin a tak mnohé z nás čekala cesta do Holic na mezinárodní radioamatérské setkání.
Vzhledem k potřebě volného víkendu jsem navštívil výše uvedené setkání spolu s Petrem, OK2ULQ, již v pátek. Docela dost pršelo a tak celé dopoledne se podobalo soutěži v brodění se bahnem, především na bleším trhu všemožných i nemožných, ale zato naprosto báječných věcí.

Zaparkoval jsem jako obyčejně na fotbalovém stadionu. Po příchodu do oblasti setkání bylo evidentní, že, především díky počasí, to není žádná velká mela a tak bylo dost místa pro všechny. Burza, či spíše bleší trh, se změnila díky dešti na bahnitou dráhu, takže jsme se v počáteční fázi orientovali na prohlídku "krytých" prostor. Nejprve jsme navštívili prodejce a zástupce radioklubů a organizací v hale jedné z tělocvičen. Tam jsme se také podívali na miniaturní výstavu vojenské techniky. Pořídil jsem několik snímků, které vidíte v přehledu. Díky stálému dešti bylo v hale skoro nedýchatelno - dusný, vlhký vzduch nás na chvíli vyhnal pod zamračenou oblohu. Tak jsme prošli burzu, abychom aspoň chvíli dýchali.
Po načerpání kyslíku do plic jsme navštívili druhou tělocvičnu, kde sídlili prodejci použitého materiálu. Zde nás zaujala především ukázka meteorologických map získaných prostřednictvím digitálního vysílání ze satelitu Meteosat. Velice pěkně bylo vidět vpodstatě celý povrch Evropy a část Asie. Za poměrně přijatelný poplatek lze mít takovou možnost i doma, což určitě není na škodu...
Mezitím se přiblížila doba oběda a tak jsme navštívili místní restauraci U černého koně. První na řadě stál jelení guláš, tak jsme dál nekombinovali a zvolili číslo 1. Ani dnes ještě neštěkám, takže asi tam z toho jelena cosi bylo, hi... Jenom doufám, že se to v tomto případě neprojeví růstem parohů, hi !
Po dobrém obědě jsme nakoupili usmiřovací materiál v podobě drobných keramických dárků pro drahé polovičky a vydali se zpátky do areálu setkání. Na řadě byla minivýstavka v klubovně kulturního domu. Tentokrát byla věnována N. Teslovi, od jehož narození uplynulo 150 let. Výstavu, ostatně jako vždy, velice poutavým způsobem uváděl Viktor, OK1XW. Ten také velice ochotně ukazoval, jak které zařízení pracuje. Návštěva výstavky v klubovně je každý rok opravdu velice zajímavá a poučná. Ani letos tomu nebylo jinak.
Po projítí výstavky jsme ještě jednou zamířili na venkovní část blešího trhu, protože mezitím přestalo pršet a tak se situace malilinko zlepšila. Bláta ale bylo samozřejmě stále dost..
Docela zážitkem bylo setkání s Eduardem, OK2BPR, kterého jsme potkali u prodejce mikrovlnných "krámů",hi. Eda celý rok spoří do prasátka drobné mince a tak prodejce, u kterého vpodstatě nakoupil nejvíc, byl docela nešťastný z množství mincí, kterými Eda platil. Kolik utratil, je státní tajemství, hi, ale Eda se přiznal, že měl u sebe 2900 korun. To vše ve dvacetikorunách a něco málo v kovových "padesátkách"...Mimo to, aby nekupoval "zajíce v pytli", na místě rozšrouboval (vlastním nářadím, hi) několik původně neznámých zařízení, aby se přesvědčil, že z toho stejně asi nic nepoužije..
Jistý operátor mobilní sítě u nás nabízí 6 kilo SMS-ek.. Zmíněný prodejce to měl toto množství od Edy v mincích, hi...
Po setkání s Eduardem jsme předali několik málo věcí, které jsme s sebou vezli, novému majiteli a vydali se na zpáteční cestu. Po krátké zastávce v hospodě "U tety" nad Moravskou Třebovou a obhlídce blízkého vysílače jsme už pokračovali přímou cestou domů.
Předání dárku udělalo ženě radost, takže naděje, že dostanu povolenku pro příští rok k opuštění domova na jeden den, zůstává na vysoké úrovni, hi !

Tak naviděnou příště !

Následuje malá fotogalerie. Nejdříve pár (=dvou) obrázků z výstavy věnované N. Teslovi a pak OK2BPR při rozborce "neznámého"zařízení a několik snímků vojenské techniky z druhé výstavky.