Jak jsem se dal na paket...

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 15. 09. 2005

Na slovenském radioamatérském portálu www.hamradio.sk; se svého času objevila zpráva o USB modemu AS296. Nedlouho poté dva mí kolegové (nikdy bych OK2ULQ ani OK2UZS nejmenoval !) projevili přání, zda bych , vzhledem k mým častým cestám do SRN, nemohl stavebnici uvedeného zařízení dovézt. Jet jen pro dvě stavebnice se nevyplatí, hi, tak jsem zapřemýšlel. Což takhle zkusit PAKET ?!Datový provoz úžasnou rychlostí 1k2 jsem ještě nezkusil ! USB modem má navíc nepopiratelnou výhodu v tom, že jde připojit ke všem novým počítačům (hlavně notebookům), ze kterých se postupem doby vytrácejí nejen sériové, ale i paralelní porty. A tak i já, do nedávné doby téměř odpůrce paketu (oproti mojí pevné lince 512 Kb/s je to přece jen nepatrně pomalejší, hi), jsem zpozorněl a s vědomím, že jsem už min. 2 měsíce nic neubastlil, jsem se rozhodl : postavím to taky ! Rychle, dokud ten paket ještě funguje !

Napsal jsem tedy mail DH3NAW, odpověď přišla obratem a tak jsem za pár dnů vyzvedl 3 stavebnice modemu u Gerharda v Zirndorfu, městě hned vedle Norimberku, snadno dostupném z dálnice A6.

Co za Vašich 38 Eur dostanete ?Hliníkovou krabičku rozměrů cca 58x72x28 mm, uvnitř chrastí deska plošných spojů (DPS) a pár součástek, vedle toho disketa a USB kabel k propojení počítačem.

Vsunete disketu do počítače a máte na výběr návod ke stavbě a poznámky ke stavbě (německy) v html nebo pdf podobě. Vše doplněno spoustou obrázků, velmi podrobně. Na disketě je i aktuální verze driveru pro flexnet. Deska plošných spojů je opravdu profesionálně provedená s potiskem a nepájivou maskou. Ve stavebnici nejsou použity součástky SMD, takže stavbu zvládne i mírně zkušený elektronik. Citlivé součástky jako např. procesor jsou v objímkách, takže nehrozí jejich poškození při pájení. Po kontrole DPS na zkraty a příp. přerušení cest můžete začít pájet.

osazená DPS

Vzhledem k popisu na DPS to jde velice snadno. Měli byste se dopracovat k výsledku velice podobnému tomu na obrázku.

Po zapájení je nutné provést kontrolu , je třeba dát pozor na pájecí můstky apod. Na DPS jsou dvě drátové propojky, na ty nesmíte zapomenout. Ještě připravit kabel mezi modem a TRX (selže-li všechno, vezměte do ruky manuál Vaší stanice) a můžete pokračovat s oživováním.
Jak jsem již zmínil, nemá to žádné záludnosti a tak je to zařízení fungující na první našlápnutí ! Části pro 1k2 a 9k6 jsou na DPS fyzicky oddělené, autoři uvažovali, že může být pro každou rychlost použit jiný TCVR. Propojte modem USB kabelem s počítačem. Modem má čtyři LED . Informují o příjmu dat (žlutá), PTT (rudá) a zvolené rychlosti (dvě zelené). Žlutá a rudá dioda probliknou a zůstanou svítit obě zelené. Wokna nahlásí, že byl nalezen nový hardware. Modem je třeba nainstalovat pod Win 98SE jako HIDDEN DEVICE, pod XP jako zařízení USB standardu HID. V obou systémech modem funguje naprosto bez problémů.

nastavení
nastavení
nastavení

Dále je třeba nainstalovat Flexnet, do něj umístit soubor AS296.DLL, který je na přiložené disketě. Nakonfigurovat flexnet a první část je hotová. Jedna ze zelených LED zhasne a zůstane svítit jen ta, která přísluší nastavené rychlosti přenosu dat. Jako terminálový program jsem použil PAXON, verzi 2.00.1114 beta. Stáhnout si ji můžete po registraci na uvedeném odkazu. V programu nastavíte komunikaci přes flexnet, nezapomeňte na vlastní volací znak. Nastavení velice jednoduché a intuitivní. Zvládne i opice za půlku banánu, hihi.

nastavení

nastavení

Teď můžete zkusit své připojení k nódu. Nejprve začněte s 1k2, není tak citlivé na nastavení. Může být potřeba nastavit TX delay jinak, než je nastaveno od tvůrce programu např. původně nastavených 250 ms jsem musel ve flexnetu změnit na 100 ms a pak to teprve začalo pořádně fungovat. S tím je třeba si trochu pohrát. Nejlépe pozdě noci, ať neblokujete případné uživatele nódu.

Funkce modemu pro přenos dat rychlostí 9k6 je stejně bezproblémová, jako pro 1k2 - i tato část funguje na první pokus.

V návodu jsou popsány měřící body ke kontrole funkce modemu a na DPS jsou také patřičně označeny, ale potřebovat je budete jen opravdu v nouzovém případě. Modem je naprosto nezáludná konstrukce, velice vděčná, funguje napoprvé.

Na desce modemu jsou dva trimry pro nastavení výstupní úrovně. U obou se mi osvědčilo nastavení na polohu 12 hodin.

Vyzkoušeno, zprovozněno ?? Tak teď nastává nejnáročnější část stavby modemu (někdy zcela vynechaná) dovést do konce i mechanickou stránku věci, tzn. řádně vše umístit do krabičky, uhladit kablíky na stole a můžeme vesele paketit.

Hodně úspěchů při stavbě modemu a neméně radosti z provozu Vám všem přeje Milan , OK2IMH