OK2ULQ na 24 a 47 GHz, aneb nebyl večerníček, není QSO !!! ..

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 03. 10. 2006

Tak vám sedím doma a chystám si večeři. Najednou mi žena hlásí, že mi někdo posílá SMS.
"Kdo mě nenechá ani najíst ?! Jsou to lidi na tom světě !!" Ale zvědavost mi nedá a tak se jdu podívat, kdo že mi to píše a co...A ejhle, OK2ULQ mi sděluje, že už funguje na 24 GHz i na 47 GHz. V pátek jsem mu předal krystaly a v pondělí funguje ! Je vidět, že si opravdu "máknul".
Tak mu hned volám, že ho "nemám rád", protože je lepší, hi..Zároveň přemýšlím, zda se za ním a Pavlem OK2VJC přece jen nepojedu podívat. Co na tom, že na uzeného lososa jsem se těšil..Zhltnul jsem chleba s rybou a už si to uháním do Frenštátu na známé mikrovlnné středisko u Pavla na zahradě.

Nutno podotknout, že se vše odehrává v době krátce po 18 hodině, takže tma se kvapem blíží.
Po příjezdu na mikrovlnnou základnu vidím spokojeného Petra a vysmátého Pavla, jak se chystají na další pokusy. Na 5 metrů jim to fungovalo a dokonce mě přinutili udělat spojení na 47 GHz. Jenže já na ty jejich stejnosměrné vlny jaksi nejsem, hi. Ale nechtěl jsem jim kazit radost a tak jsem se nechal přemluvit...
Petr byl velmi spokojený, že jeho několika denní práce se vyplatila..





Prvotní ověření funkce zařízení na 24 GHz i 47 GHz dává důvod ke spokojenosti.. (Není to tak dávno, co Petr tvrdil, že na 10 GHz končí a na vyšší frekvence nepůjde..Člověk se ale vyvíjí a jak praví klasika "malý jen ten, kdo má jen malý cíl",hi).
Je třeba jít dál. Tentokrát chtějí udělat spojení do Orlové s nám již známým Edou, OK2BPR. Pavel vytahuje na zahradu i své zařízení, ale vzhledem k tomu, že jeho "Sever-Jug" je zrovna upravován a musí schnout, za stativ zvolil starý sud. Tu správnou polohu tedy nastavuje pomocí knih.. Shora česko-anglický technický slovník, aby to nespadlo a zespodu jakási jiná kniha. Jenže to není ono a tak musí vhodným výběrem tenké knížky "doladit" polohu". Nachází knížku P. Šíra (jak symbolické, hi) a ta plní svoji úlohu naprosto skvěle.
Petr má svůj stativ přichystaný,





parabola má dokonce možnost jednoduché a rychlé výměny zářiče. Přechod z jednoho na druhé pásmo je tak velice "akční". Ukazuje se také výtečná volba dělostřelecké buzoly jako nosiče, protože směrování v azimutu i elevaci je velmi příjemné, jemné a přesné.
Takže teď už jen ten Eduard.
Ten ale zpočátku nejeví moc velké nadšení. "Počkejte chvilku, zařízení se mi zahřeje a mezitím se podívám na večerníčka !" Jeho odpověď však není přijata s nadšením, protože čas opravdu kvapí, tma se blíží a tak ho přemlouváme k okamžité akci i s tím rizikem, že bude protivný, když neviděl pohádku, hi... Ono starší lidi a děti jsou prý si hodně podobní...Něco na tom bude !






Eda se rozhodl nám pomoci. Jenže ona mezitím už opravdu přišla tma a tak ztratil výhled na svůj orientační bod, podle kterého určuje směr. A tak začíná honička na kočku a myš ve snaze najít ten správný směr. Edovi ta pohádka asi fakt chybí a tak domluva je chvílemi opravdu náročná... Ale nakonec se podařilo najít potřebný směr. Edu slyšíme velice pěkně, ale s několika mikrowaty Petra neslyší. No jo, nebyl večerníček, není QSO !!
Pavla slyšel, ale ten má podstatně vyšší výkon. Nevadí, alespoň je ověřen přijímač, ten funguje stabilně a ani moc neujíždí. Petr trochu podráždil Edu, že to bude tím, že neudělal žádnou teplotní kompenzaci. Eda bez pohádky jen cosi zabručel a že teď bude muset jít k sousedce, ať mu nějakou přečte, protože by neusnul..

Tak to nakonec dopadlo tak, že ULQ nebude spát nadšením a Eda neusne, bo neměl pohádku.. Tak to na tom světě chodí....

Na závěr, jako vždy, pár fotografií z proběhlých pokusů. Jak je vidět, rozvoj mikrovlnného vysílání na severní Moravě je v plném proudu....