QRP je jenom QRP, ale QRO, to je nářez !

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 31. 05. 2005

Začal jsem parafrází citátu ze stránek "Jožo Fera".
Co tím myslím ?
Každý máme nějakou tu úchylku. Někdo dlouhé roky řeší vazební kondenzátor v mikrofonu a míru komprese, čímž si vyslouží titul "nejvyšší kompresní a mikrofonní akademik"! Jiný staví QRP transceivery, další buduje anténní farmu.
Já jsem před nedávnem začal sbírat starší výkonové elektronky. Pro "domácí použití" zrovna tedy nejsou, ale jsou krásné !
Srdíčko to potěší. Všechny jsou navíc plně funkční.
Posuďte sami, zda by se některé z nich nehodily na "pořádný PA" pro KV pásma.
Na výběr je toho od 1 do 25 kW dost.


Začneme tím menším. RD1XH.


Kilowatová trioda české výroby, pracující do 30 MHz, vzduchem chlazená. 17 A žhavícího proudu není až tak moc a dá se to zvládnout i amatérskými prostředky. Nějaký ten kilovolt na anodu a můžeme fungovat...
Ale proč zrovna jen 1 kW ? To má u nás každý druhý... Chce to něco většího, jedním kW ta letadla z oblohy nesundáme (viz známý dopis "taky HAMa" OK1UU), hi.
Tak přitvrdíme. Další v řadě je 4 kW tetroda GU47B, ruský výrobek.


Ta už je o cosi výkonnější, je vyrobena kombinací skla a kovu a vypadá na pohled docela hezky. Ale těch jejích 65 A žhavicího proudu při 6,3 V není ještě to "pravé ořechové".
Se 4 kW vysílá každý pátý. Chce to něco lepšího aneb jak praví klasika nějakou tu lahůdčičku.
Trošku se k ní blíží trioda české výroby RD10XL.


Vyrobeno v Tesle Vršovice. Nádherná kombinace skla a kovu. Žhavení vzbuzuje větší úctu - 7,5 V a nějakých 160 A !
Jenže 10 kW výkonu má každý desátý Rus a tak půjdeme ještě výš.
Krásným kouskem je elektronka RD12XH, trioda, pokrývající kmitočty od akustických po 30 MHz. Celková délka je zhruba 80 cm.


Tato "dáma v nejlepších letech" (r.v. 1966 ) má žhavení cca 175 A při 9V. Jako součást bytové aparatury by dávala výkon dostatečný, pro KV je to ale "furt nic moc"!
12 kW má každý třicátý Rus a padesátý Američan.
Chce to tedy něco opravdu pořádného !!
Něco by tu bylo ! Tetroda GU 61B, keramicko-kovová, výkon 25 kW !


Žhavení opět kolem 170 A, na anodu 30 kV a je to ! S 18 kg je to i pěkný "cvalík" !
To už by i Krátoška byl takovým výkonem paralyzován a nezmohl by se na to, aby těm "déčkařským šmejdům" rozbil hubu, hi, hi ! Konečně tedy pořádné QRO! Jediným (zanedbatelným,hi) problémem by byla žádost na ČEZ o novou přípojku do domu, stávající rozvody s jištěním 25A by to asi nezvládly....
Na závěr tu mám fotku 1/3 koncového stupně vysílače v pásmu středních vln s výkonem 200 kW !


Žhavení každé ze tří koncových elektronek RD70VL si při 14 V bere 275 A !!
To je konečně výkon !
Sen každého HAMa - PA , do kterého se vstupuje dveřmi ! Jenom první kondenzátor výstupního pí článku je složen ze 150-ti ks kondenzátorů o průměru 20 cm a tloušťce 3 cm. Tvoří celou stěnu komory výstupního článku s opravdovými dveřmi pro vstup ! Cívky zmíněného článku mají "vodič" o průměru 5 cm ! To už vzbudí respekt!
Co ale s těmi 12 kV na anodách ? Jistič to má nastaveno na 60 A !, což je někdy až moc a ani obloukový výboj ho "nevyhodí" napoprvé. Ale i to by se dalo zvládnout, nechybí-li
vůle !
To je ten pravý PA !!

Ovšem pohled na měřidlo příkonu Vás dokonale zmrazí.. Potřebuje to 0,5 MW a takovou přípojku Vám domů nikdo neudělá. I když...... za peníze v Praze dům. Tak proč ne přípojka...Ale jednoduché by to nebylo...
To nevadí ! Ono ani s těmi 200 kW bych to letadlo "nesundal" a tak je nechám lítat...
Zůstanu u těch svých 100 W ......

Mějte se krásně a neberte vše úplně vážně.