Nový digi pro APRS

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 12. 2006

Díky vstřícnému přístupu jednoho z mobilních operátorů se podařila realizace digi na Kelčském Javorníku, nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů, s cílem vyplnit mezeru v pokrytí APRS na Moravě. Stávající digi Kubánkov totiž má, hlavně v okolí Olomouce, svá hluchá místa. Od nového se očekává podstatné zlepšení dosahu směrem na jih Moravy, tedy k Brnu a případně dál. Jak to celé probíhalo ??

Hlavní osobou v dané instalaci je Petr, OK2ULQ, který to celé vymyslel a hlavně zvládl tu nejdůležitější věc - povolení k instalaci. Také se postaral, ve spolupráci s OK2SVL, o software pro uvedený digi a největší část hardware (skříň, anténu, modem, zdroj, UPS, kabeláž atd.). Meteostanici pro měření teploty postavil Honza, OK2ILA a radiostanici spolu se starším PC věnovala moje maličkost. Start celé akce byl naplánován pův. na středu. Jenže Honza ILA nemohl. Protože by to bez něj nebylo ono, byla akce přesunuta na čtvrtek. Jenže to by nebyl Honza, hi. Špatně odhadl šéfa a ten mu na čtvrtek nedal dovolenou. Takže jsme se vrátili k termínu středa, který tedy konečně klapl..
Tak jsme tedy ve středu ráno vyrazili z Příbora směrem na Hostýnské vrchy. Po několika desítkách km jsme dorazili na Kelčský Javorník.
Zima jak v ruském filmu, mlha, že by se dala krájet - to bylo počasí na uvítanou.
Protože jsme s něčím takovým počítali, s Honzou jsme již před cestou doplnili krev na zimní směs za pomoci domácí jabkovice a pro udržení teploty jsme s sebou měli čaj v termosce. Jeho varianty se lišily - Honza měl čaj s "upgradem", já jsem zůstal jen u cukru. Vzhledem k zimě ale ten chybějící upgrade bylo poznat, hi ..U Honzy byl ale "doping" ve stopovém množství, takže jsme na tom byli vpodstatě stejně...Nezbývalo, než se zahřát prací nebo aspoň jejím předstíráním, hi.
Nastalo hemžení a postupná montáž "technologie". Instalaci antény zajistil Petr, na stožár jsme tedy nemuseli. Zůstala na nás montáž čidla teploty a instalace celé skříně, která obsahuje vše potřebné. Skříň se zpočátku jevila jako správně velká s rozumnou rezervou. Jenže instalace ukázala, že je tak akorát. Však je to z fotek vidět.
Instalace čidla teploty byla kapitolou sama pro sebe. Klasický případ, jak z jednoduché věci udělat akci srovnatelnou se stavbou Temelína, hi..Petr našel po dlouhém hledání doma krabičku z hliníku jako kryt uvedeného čidla. Jenže měla tři velké vstupní otvory a my jsme potřebovali jen jeden...A to byl kámen úrazu...A že prý tam polezou vosy, budou zvědavě očumovat to, co má být skryto, budou svými tělíčky zahřívat čidlo a to bude hlásit blbosti atd. atd. Nakonec jeden z Petrových kolegů oželel kousek molitanu a otvory byly ucpány a vybaveny s cedulkou "vosám vstup zakázán", hi.. Instalace čidla, včetně vyvrtání malých větracích otvorů v krabičce se ujal Honza ILA. Když si to postavil, tak si to i nainstaloval...Však je to na fotkách vidět.
Krátce po poledni byl hardware připraven ke kontrole a spuštění. Samozřejmě byla zkontrolována anténa a poté pro jistotu i spektrum signálů kolem, zda tam nebude něco, co by mohlo ovlivňovat chod. Nic takového tam nebylo a tak byl spuštěn počítač.
Digi se rozběhnul a začal fungovat. Jenže se jaksi neměl k tomu, aby občas vysílal i svoji identifikaci. Tak nastalo bádání...Celá sestava den předtím běžela bez problémů a vysílala svoji identifikaci. Ukázalo se, že jediným problémem byl výpadek data v počítači. Hodiny v něm byly správně, ale datum ukazovalo 17.1.2007...Po úpravě data na správnou hodnotu vše začalo fungovat tak, jak má.
Do digi se dokonce dostávají direktně signály až z Rakouska, což předčilo očekávání.
Tak jsme se u skříně s hardwarem vyfotili na památku, hi, a začali se chystat domů.
Takže sbalit nářadí a ostatní krámy, uklidit po sobě a vyrazit na cestu. Taky bylo relativně pozdě...Celá akce trvala od rána 8:30 do odpoledne cca 17:00, počítáno z Příbora do Příbora. Honzu pak ještě čekala cesta domů do Opavy.
A tak dnes již na APRS funguje OK2ULQ-15 spolu s meteostaničkou OK2ULQ-7 na kótě Kelčský Javorník. Doufejme, že vše poběží, tak jak se očekává a přinese to zlepšení pokrytí na Moravě, jak bylo v úvodu zmiňováno.

Pár technických údajů o digi :
kóta v lokátoru JN89VJ, 49.24.01N 17.45.57E
PC pentium 100 MHz, 32 Mb RAM, 635 Mb HDD,
modem TNC 5, zdroj 13,8V/5A,
stanice Icom 229E s redukovaným výkonem na 8W,
anténa "bílá hůl" v půlvlnném provedení,
UPS a meteostanice, postavená na bázi Unitracku

Jako obvykle, následuje několik fotografií z celé akce.

Byl jsem poučen, že nód je jenom pro paket, tak jsem vše přepsal na digi, což má být ten správný název, hi ! To víte, my tady na Balkáně máme občas zpoždění v nové terminologii, hi..