Svítilna na vodíkový pohon

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Zdroj: Funkamateur 11/06, stránky výrobce, Vydáno dne: 11. 12. 2006

Nedávno jsem narazil na docela zajímavý článek ohledně nových zdrojů energie. Jaká je tedy budoucnost nových zdrojů, založených na palivových článcích ? Co bude s bateriemi ?


Popisuje vodíkový palivový článek, který je použitelný i komerčně ve svítilně, nabíječce baterií apod. Celý proces vzniku elektřiny je založen na elektrochemické přeměně. Do reakce vstupuje vodík a vzdušný kyslík. Výsledkem reakce je mimo energie vodní pára, která je naprosto čistá a tedy neškodná.
Samozřejmě nemusí být vždy použit zrovna vodík. Užívá se i metanol (čili dřevní líh, neboli metylalkohol). Vpodstatě vždy jde o palivový článek, v němž se energie chemické reakce mezi hořlavou látkou a oxidačním činidlem převádí na energii elektrickou. Výhodou, především u vodíkových článků, je obnovitelnost zdroje energie a neškodnost produktů "spalování" pro přírodu.
Čas baterií, tak, jak je známe, se tedy pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Začínají se objevovat první komerčně využitelné zdroje energie na bázi vodíkových palivových článků. Jedním z výrobců je kanadská firma Angstrom Power Inc.. Nedávno předvedla svoji kapesní svítilnu na vodíkový pohon. Svítilna je zhruba 15 cm dlouhá a váží 450 gramů, což není jistě málo, ale na začátek to zas tak špatné není.
Vybavena je vysoce svítivými LED, které jsou schopné vydávat až 10-ti násobně silnější světlo, než dosud známé a vyráběné LED. Vodík je v malém zásobníku o objemu 21 cm3, které stačí na svícení po dobu cca 20 hodin. Jako oxidační činidlo slouží vzdušný kyslík. K palivovému článku jsou další adaptery, které umožní např. dobít baterii vašeho mobilu, PDA nebo fotoaparátu apod. Při napětí 5V to dává 2W výkonu. To zhruba odpovídá výkonu deseti kusů alkalických baterií typu AA, tedy klasických "tužkových" baterií.
Na stejném palivovém článku jen založena i svítilna na kolo, kterou několik dobrovolníků zkoušelo v praktickém provozu. Při zkouškách ujeli kolem 5000 km za každého počasí. Velice si pochvalovali výdrž světla, hlavně na podzim a na jaře, kdy standardní baterie vlivem nízkých teplot rychle ztrácejí svoji kapacitu. Celkové hodnocení z hlediska svítivosti, využitelnosti i plnění "palivem" vyznělo velice pozitivně.
Uvidíme, co přinese blízká budoucnost.
Více si o novém zdroji energie počtete na stránce výrobce.