Spojení na 76 GHz

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 23. 03. 2007

V pátek 23. 3. 2007 se po usilovných přípravách podařilo první spojení v pásmu 76 GHz ve známém mikrovlnném středisku ve Frenštátě p. R. Účastníky tohoto pokusu se stali Pavel, OK2VJC, a Petr, OK2ULQ. Jak to celé probíhalo ?

Kolem 16 hodiny jsme se sešli v domku u Pavla, OK2VJC. Pak to celé začalo. Protože u Petrova zařízení zatím není dořešeno mechanické upevnění v parabole, museli jsme pokusy dělat bez ní.
Takže na straně jedné Pavel s 35 cm velkou parabolou, Petr to zkoušel pouze na směšovač.
Nejprve se zkoušelo na cca 2,5 m. Tady to fungovalo, jenom signál byl jakýsi podivný a ozýval se z něj brum. Příčinou byla nabíječka, připojená k napájecí baterii. Po jejím odpojení už bylo vše v nejlepším pořádku.
Další pokus byl na vzdálenost cca 7 m. I tady to fungovalo velice pěkně a tak padlo rozhodnutí zkusit to na cca 150 m.
Tak se i stalo. K všeobecné radosti to i na tuto vzdálenost a na pouhý výstup směšovače fungovalo velmi dobře, takže radost byla převeliká.


Další pokusy budou jistě následovat poté, co bude dořešena druhá parabola. Pak je možné uvažovat o nějakém tom kilometru vzdálenosti. Dnes se vpodstatě ověřilo, že má cenu na tom intenzivně pokračovat.

Jaká byla použita technika ?
Oba použili směšovač i LO z dílny DB6NT.Rozdíl byl v dalším násobiči kmitočtu, kdy Pavel použil násobič x3 a x4 (napájení +5V, +7V a -5V) od Philippa, DL2AM.Při vstupních cca 20 mW na 12 GHz dával na výstupu kolem 130 mW, které potom byly vedeny na směšovací diodu MA4E 1318 .
U Petra byl rozdíl v násobiči, kdy použil jiný typ, také od Philippa, DL2AM, ale tento má jen jedno napájecí napětí a násobí pouze třemi. Na jeho výstupu měl také kolem 100mW.
LO oba použili takový, aby mf "spadla"do oblasti 145 MHz. Tím se eliminují případné problémy v závodě, kdy silné stanice se mohou přes mf 144 MHz stát "klamným cílem".

Co říct na závěr ? Určitě pogratulovat oběma aktérům pokusu k úspěchu.

Teď jim už nezbyde nic jiného, než to zkusit i na 122 GHz !!