Měření trochu jinak

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 06. 04. 2007

Žádný z těch, co něco staví nebo opravuje, se neobejde bez měření. Před zahájením práce je dobré zkontrolovat součástky, desku plošných spojů atd. Můžete použít nějaký komerčně vyráběný měřící přístroj, možností je spousta...
Nemusíte ale přeci hned kupovat měřák za drahé peníze, i za pár korun se dá pořídit velmi dobrá pomůcka pro měření.
Jednou z těch hodně jednoduchých je i popisovaná zkoušečka.
Co všechno umí ??

Už v době před cca 20-ti lety jsem si podle AR postavil uvedenou zkoušečku. Jejím autorem je Jaroslav Belza. Článek autora najdete zde.
Postupem doby se stala mým nejpoužívanějším měřákem. Měří odpor a výsledkem měření je tón různé výšky. Dá se tím měřit opravdu hodně věcí. Lze kontrolovat funkčnost diod, dají se odhalit vývody tranzistoru, zjistíte zkrat v kondenzátoru, zkrat na DPS, zhruba odhanete řád odporů a mnoho dalších věcí.
Přitom zapojení je triviální. Poměr cena/výkon je ale velmi vysoký.
Zkuste si ji postavit a poznáte sami.
Jediným problémem je snad jen obstarání reproduktorku o impedanci 50 - 70 Ohm, ale i to se dá např. ze starých náhlavních sluchátek sehnat (ARZ 098,75 Ohm).

Následující obrázky ukazují schéma zapojení a možné praktické provedení. Jako obal jsem použil krabičku od jakýchsi bonbonů. Tady se představivosti meze nekladou..
Schéma zapojení, převzato z webu autora


Takto vypadá rozebraná zkoušečka

Mezi měřící hroty jsem dal odpor 5,1 M a tak i při rozpojených měřících vývodech zkoušečka klape a tím upozorňuje na to, že je zapnutá. Odběr je tak malý, že i knoflíková baterie CR2032 vydrží řadu měsíců..
Doporučuji se rozhlédnout po webu autora, je tam spousta praktických zapojení.