Překonáno 26 km v pásmu 76 GHz

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 08. 04. 2007

Tak tu máme Velikonoce.
Mnozí si užívají zaslouženého klidu doma, ladí játra na pondělní šmigrust nebo jen tak odpočívají.
Jsou ale i tací, kterým je spojení na 7 km v pásmu 76 GHz málo a tak spřádají plány na delší QSO.

U nás na Moravě se poslední dobou hodně experimentuje na mikrovlnných pásmech. Na 47 GHz už tu máme spojení na 43 km, na 76 GHZ bylo donedávna ticho. Jenomže i to se stalo již minulostí. Poté, co tři další amatéři dokončili své transvertory, se "rozjely" pokusy o co možná nejdelší spojení. Nejprve na pár stovek metrů (a to doslova), později 1,5 km, 7 km. I to ale bylo málo a tak v neděli dopoledne proběhl další pokus, tentokrát z Kubánkova, JN99DP.
V Orlové čekal Eda, OK2BPR, a ve Frenštátě p. R. Pavel, OK2VJC.
Už v sobotu večer mě Petr požádal o pomoc při tomto pokusu. Záměrem bylo vytáhnout na komunikační věž na Kubánkově celé zařízení na jednu z plošin a odtamtud provést spojení.
Tak jsem v neděli ráno vstal a jel...

Příprava na zemi...
Po příjezdu na Kubánkov vylezl Petr na věž a pomocí lana jsme vše potřebné vytáhli nahoru do cca 20 m výšky. A pak to začalo.
Nejdříve spojení na 47 GHz pro ověření směrů a funkce stanice. Vše fungovalo jako po másle a tak přišlo na řadu pásmo 76 GHz.
I tady to ale fungovalo poměrně dobře. Síla signálu na S-metru sice nebyla bůhví jak velká (S2), ale jak na CW, tak i na SSB to fungovalo ke spokojenosti obou aktérů, tj. OK2ULQ a OK2BPR. Změřením v Geobázi ČR bylo zjištěno, že vzdálenost je 26 km. Tato hodnota byla ověřena i podle lokátorů obou stanic.
Na zmíněných 76 GHz bylo uděláno i spojení s Pavlem, OK2VJC, na vzdálenost 15 km, což také není, vzhledem k frekvenci , zrovna málo.
Musíme ještě ověřit, zda se náhodou při těch 26 km nejedná o český rekord. To by bylo radosti ještě víc..
Rekordní spojení jsou hezky seřazena zde.

Tak tady je pár fotek z průběhu pokusu. Protože jsem jenom jeden, mám fotky z Kubánkova. Edovu fotku dám ze setkání z loňska, kdy se zkoušelo pásmo 47 GHz...On vypadá úplně stejně i na 76 GHz, hi..


Nejdříve zaměřit nahrubo směr.....
Potom naladit........
A pak jen vysílat..........
Eduard........Co na závěr ??
Kromě obligátní gratulace vyjádřit ještě přesvědčení, že se i tato pásma budou nadále silněji rozvíjet a bude pak více možností, s kým udělat QSO i na těchto frekvencích...


PS : Petr, OK2ULQ, má v jedné parabole zařízení pro 24, 47 i 76 GHz. Používá výměnné zářiče.