II. subregionál 2007 s OK2KYC

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 05. 2007

Tento víkend se konal další ze závodů - II. Subregionál. Už několikrát jsem byl zván, abych se přišel podívat na Velký Javorník a přidal se k OK2KYC v závodě. Několikrát jsem s díky odmítl, ale tentokrát jsem si prostě řekl : Proč ne ?!
Tak jsem vyrazil s nima. Sice ne vše fungovalo tak, jak by se očekávalo, ale ... Heslem dne se stalo "Když už ani ta technika nechce fungovat, tak se aspoň zasmějeme".
Jak to bylo s tou technikou ??

Samozřejmým předpokladem úspěchu v závodě je dobrá parta, která má zkušenosti, umí se postavit jak k práci, tak k provozu. To tedy pánové z OK2KYC splňují beze zbytku. Že se přitom i cosi veselého zažije? To přeci musí být, jinak to nemá smysl, ne ??

Takže v sobotu ráno, vybaven čerstvě upečenou bábovkou, taškou plnou teplého oblečení, stanem a lahví slivovice jsem vyrazil vstříc dobrodružství radioamatérského závodu. Na kopec jsem se dostal s Petrem, OK2ULQ, který s uvedeným klubem jezdí závody už drahnou dobu. Ten mě taky k této akci zlákal. Ono, kdo by odolal slibu smažených tvarůžků, teplé snídaně a dvou obědů ?? Prostě logistika na jedničku. K tomu výbava od 2m do 76 GHz, takže i tady byly základní předpoklady splněny.

Po výjezdu na kopec už na nás čekala skupina, která tam tábořila od pátečního odpoledne a začala s budováním pracoviště pro 2 m. Bylo třeba dodělat vše ostatní. Hned nás přivítali se štamprlí slivovice na speciálním nosiči, který cinkáním zvonku oznamoval zahřívací "kolo". Jinde by vám na uvítanou nabídli kus chleba se solí, ten ale tak dobře nehřeje, hi. Proto na valašsku zvolili cosi účinnějšího.
Předpověď počasí slibovala déšť. Tentokrát meteorologové nezklamali. Počasí se opravdu nevydařilo, pršelo, byla silná mlha a hrozná zima. Tak jsme po chvíli byli všichni jak skupina zmrzlých vodníků, mokří skrz naskrz. Situace, kdy máte mokro i v trenýrkách je skutečně na pováženou !
Ale postavit stožár pro 70 cm s "dvojčetem" antén podle DK7ZB, stožár s transvertory pro 10 GHz a 24 GHz, stožár pro 13, 9 a 6 cm a v neposlední řadě samostatný stožár pro 23 cm pásmo se nám podařilo.Protože, jak jsem již napsal, byla zima jak v ruském filmu, museli jsme se zahřívat. Kromě práce jsme k tomuto účelu opět po(u)žili výbornou valašskou slivovici, samozřejmě jenom v míře nezbytně nutné.Hned poté, co jsme postavili stožáry, vrchní kuchař, Zdeněk, OK2BUC, nachystal oběd. A co jiného než, u OK2KYC tradiční, smažené tvarůžky s bramborem, zeleninovým salátem a tatarkou. Skoro jak v Interhotelu, hi. Spíš ještě lepší !
Takže jsme pojedli, někteří si po obědě zašli "na jedno" do nedaleké hospůdky a postupně jsme začali zprovozňovat jednotlivá pásma.
Na "dvoumetru" jsme počítali se dvěma anténními systémy a dvěma PA, jenže technika byla proti nám. Jeden z koncových zesilovačů prostě stávkoval a jeho vysokonapěťový zdroj vytrvale odmítal pracovat. Tak jsme museli oželet myšlenku dvou PA.

Potom odmítl funkci rotátor pro 23 cm. Tak se muselo točit ručně, tzn. vyběhnout ven, pootočit (nejlépe ve dvou, protože pro jednoho to bylo moc, pův. rotátor byl totiž na vrcholu stožáru) a pokračovat. Najednou místo jednoho operátora bylo třeba na uvedené pásmo tří lidí.

Tím to ovšem neskončilo. Icom 821, používaný pro všechna ostatní mikrovlnná pásma se rozhodl stávkovat taky. Prostě se zablokoval a nejevil pražádnou ochotu spolupracovat. Vzhledem k tomu (aby toho nebylo málo), že "odkráčel" i interfejs pro 23 cm, nastal akutní nedostatek transceiverů. Jak z toho ven ??! Závod začal a my jsme kromě 2m a 70 cm nebyli schopni vysílat. Přitom den před závodem (jak jinak, že) bylo vše odzkoušeno a funkční. Takže zapojit na 23 cm náhradní tcvr, který nepotřeboval uvedený interfejs a mohlo se rozjet alespoň jedno mikrovlnné pásmo. Po chvíli si Icom rozmyslel svoji stávku a tak jsme udělali i pár spojení na ostatních pásmech. Naše radost ovšem netrvala dlouho, Icom se zasekl znovu a tak po pár QSO jsme opět "stáli". A to ani radši nevzpomínám na trampoty s BUGem, který "šifroval" a tak si náš operátor neprávem vysloužil jakousi poznámku o kvalitě klíčování. Jakmile byl problém odhalen, vysílalo se už jen ručním klíčem bez jakékoliv automatiky a bylo po problému.

Závod běžel dál a my jsme neměli na co vysílat. Super ! Co s tím ??! Nezbylo, než se pokusit opravit interfejs, rozjet 1,3 GHz v původně zamýšlené sestavě a získat tak náhradní tcvr pro zbylá mikrovlnná pásma. Po chvíli "bastlení" se to podařilo a tak jsme ve druhé hodině závodu konečně byli schopni vysílat na všech pásmech.


Pro závod jsme si zprovoznili Internet a tak jsem se chopil komunikace přes chat ON4KST.
K tomu je třeba říci, že na mikrovlnných pásmech si dovedu představit rozumné závodění bez této podpory dost těžko. Jenže, jak jsem si všiml, někteří (i OK stanice) to používali i k předávání soutěžních kódů. To ovšem považuji za naprostou nehoráznost nejen proti HAMSPIRITu, ale i proti zdravému rozumu. To přeci potom stačí sedět v teple u PC a posílat si kódy s ostatními. Ušetřím čas, peníze za transceiver, zmrzání na kopci atd. Že se tím totálně ztratí smysl závodění ? Koho by to štvalo ??

Zbytek závodu už probíhal celkem v pohodě. Spojení přibývala, dařila se spojení jak troposférickým šířením tak i rainscatterem. Ráno připravil Zdeněk každému teplou snídani - vajíčka s anglickou slaninou, vše pěkně teplé. K tomu čaj nebo kafe, no prostě co si kdo mohl víc přát ??! Své dílo završil skvělou polévkou. Za to zaslouží dík všech účastníků. V dalším závodě může opět dělat kuchaře, hi.
Cca 3 hodiny před koncem závodu jsme chtěli ještě vyzkoušet i 47 GHz a 76 GHz. Jenže počasí si i tady vybralo svoji daň a tak spojení na 76 GHz se nepodařilo uskutečnit. Na 47 GHz sice jenom dvě spojení, ale při tom "psím" počasí se to ani moc lepší očekávat nedalo..

Po skončení závodu vše rozebrat, sbalit a vyrazit domů. Rozebírání šlo o trošičku rychleji než stavba systémů, ale i tak to zabralo 2,5 hodiny.

Jak tedy v OK2KYC dopadli ? Předběžné výsledky jsou tu :

144 MHz : 314 QSO, cca 81 700 bodů, ODX 870 km I5BLH/5

432 MHz : 198 QSO, 54 200 bodů, ODX 845 km, DR5A

1,3 GHz : 50 QSO, 7 900 bodů, ODX 537 km, DL0GTH

2,3 GHz : 9 QSO, 967 bodů, ODX 383 km, DM7A

3,4 GHz : 7 QSO, 987 bodů, ODX DM7A

5,7 GHz : 6 QSO, 697 bodů, ODX DM7A

10 GHz : 23 QSO, 3 400 bodů, ODX 537 km, DL0GTH

47 GHz : 2 QSO, 52 bodů, ODX 45 km, OK2BPR

Přesto, že technika i příroda byly proti nám, podařilo se udělat řadu hezkých spojení.


Tak tedy na slyšenou v dalších závodech...