Vysílač Dobrochov

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 25. 08. 2007

Jak můžete číst v sekci "Novinky", bude letos v říjnu "Den otevřených dveří" na vysílači Dobrochov. Protože navštívit takovou stavbu není možné každý den, vřele doporučuji se tam podívat. V tomto článku se vás pokusím trochu "navnadit" na zajímavosti tohoto vysílače..

Vysílač stojí poblíž vesnice Dobrochov, cca 12 km jižně od Prostějova směrem na Vyškov či Brno. Už před válkou na kopci Předina (313 m a.s.l.) stál vysílač se rhombickou anténou. Na konci druhé světové války byl Němci podminován a shozen. Po válce bylo nutno vybudovat nový vysílač. Anténu tvořila "železná roura" o výšce kolem 164m, vnitřkem se dalo dostat až na vrchol stožáru, který stál na izolační keramické "botce". Vysílalo to tenkrát se 100 kW. Někdy počátkem 80-tých let minulého století bylo rozhodnuto o změně vysílače a nové anténě. Pův. stožár byl odborně odstřelen a na jeho místě byla postavena samonosná věž čnící do výšky něco málo přes 150 m. Pův. plánovaný vysílač s výkonem 2 x 200 kW byl postaven pouze z poloviny. Celý systém AM vysílače s řízenou nosnou používá anodovou modulaci, koncový stupeň tvoří tři elektronky RD70VL, každá s výkonem 70 kW. Signál je přetransformován na vedení o impedanci 150 Ohm a veden do "anténního domečku", odkud je, po přizpůsobení, "koaxiálním vzdušným kabelem" (viz foto) o průměru kolem 2 m veden na stožár antény. Vysílá program ČR 2 a ČR 6 na frekvenci 954 kHz. Celou dobu až do roku 1990 byl areál vysílače střežen vojskem, takže přesto, že jsem tehdy bydlel necelé dva kilometry od vysílače, neměl jsem možnost se tam podívat. Dokonce zaměstnanci museli žádat velitele stráže o povolení vstupu např. k anténě.. Ta doba je už naštěstí pryč a tak se dnes na zmíněný vysílač dá čas od času, právě jako letos, u příležitosti "Dne otevřených dveří", dostat a podívat se do jinak nedostupných prostor.

Pokud se rozhodnete navštívit uvedený vysílač, rozhodně je co vidět, i když technika, vzhledem k dnešním standardům, je již postarší (nebo právě proto, hi). Pár ilustračních fotek snad trochu přiblíží tuto stavbu a zvýší vaši chuť to vše vidět na vlatní oči...
Uvnitř hlavní budovy uvidíte spoustu obrazového materiálu z minulosti i současnosti vysílače, např. i schéma předválečné verze ...Vlevo vidíte vstup do "anténního domečku", poté část přizpůsobovacích obvodů uvnitř a "koaxiál" , napájející anténu.Dvě fotky ukazují stožár, třetí potom umělou zátěž, sloužící k ladění vysílače (plný výkon vydrží jen cca 30 minut..)Fotky elektronek. Vlevo budič modulátoru, další dvě fotky ukazují koncový stupeň. Takto je vpodstatě ale nikdy neuvidíte, protože to by musel být vysílač mimo provoz. Za normálních podmínek jsou kryty za dveřmi se silným sklem a pořádným pletivem. Ono 12 kV anodového napětí by vám mohlo setsakra ublížit..