Měření na transvertorech a LNA

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 28. 03. 2008

V posledních letech velmi úzce spolupracuji s Petrem, OK2ULQ a radioklubem OK2KYC, se kterým jezdím závody z Velkého Javorníku. Výsledky radioklubu nejsou vůbec špatné, ale samozřejmě by mohly být i o cosi lepší. Kopec se nám zvýšit určitě nepodaří, zbývá jít cestou zlepšení techniky a operátorů. Staré psy nové kousky nenaučíš, hi, a tak zbývá jen ta technika.
Před pár měsíci jsem pořídil transvertor DEM432 a Petr ze stejného zdroje pořídil DEM144. Fungovalo to, ale hlodalo pořád v hlavě, že jsou i lepší zařízení. Tak došlo k tomu, že jsme pořídili transvertory pro 2m a 70 cm z dílny Michaela, DB6NT. Samozřejmě, když je k dispozici technika, není špatné i cosi zkontrolovat. Tak jsme provedli s Petrem, OK2ULQ, sérii měření. Výsledky předkládám v tomto článku k dispozici. Sluší se podotknout, že provedená měření mají charakter čistě informativní, prostě co a jak se chová za těch a těch podmínek.

Nejprve krátké představení měřených zařízení, popis najdete u fotografií.
Měření probíhalo tak, že jsme vstup transvertorů (LNA) budili z generátoru signálem v daném pásmu a spektrálním analyzerem měřili úroveň výstupního signálu, u transvertorů na mf 28 MHz, u LNA výstupní signál.
Transvertor TR144H +40, foto z webu výrobce, DB6NT

Transvertor TR432H, foto z webu výrobce, DB6NT


LNA pro pásmo 70 cm, výrobce LNA Technology, USATransvertor DEM 432/28A takto dopadlo měření v pásmu 2m, použitá frekvence byla 144,200 MHz.
Měřeny byly tři typy transvertorů. Jednak originální zařízení OM6AA, následují jeho dvě verze postavené OK2ULQ a OK2STV (verze 2 U), dále DEM 144/28 a TR144H +40
Další měření proběhla v pásmu 432 MHz, použitá frekvence 432,200 MHz.
Měřeno bylo DEM 432/28 a TR432H. U DEM transvertoru jsou dvě měření, jedno bylo čistě XVRTR, druhé s odpojeným vstupním T, jeho funkci převzal předzesilovač LNA Technology.


Pro měření LNA jsme měli dva "reprezentanty". Jedním byl LNA zapůjčený Pavlem, OK2PMU, jeho aktivním prvkem je ATF55143. druhým měřeným kusem byl LNA od LNA Technology, osazený ATF33143. Měření šumu zatím neproběhla, na to nebyla v době měření k dispozici technika.


A takto si vedly anténní přezesilovače.....