MWM jaro Frenštát 2008

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 29. 03. 2008

Ráno kolem 8-mé jsem provedl exhumaci vlastního těla a na 9 se vydal do Frenštátu na již tradiční setkání radioamatérů, kteří se zabývají VHF, UHF a SHF pásmy. Přes plačtivé počasí byla nálada výborná a i tentokrát jsme viděli zajímavé novinky.
Jaké to byly ?? To musíte otevřít celý článek, hi..

První ranní ptáčata se začala houfovat směrem k domu dětí a mládeže ve Frenštátě už kolem 8-mé ranní. Tentokrát chyběla polská delegace, asi jim Indiáni vytrhali koleje, či co ?! Přesto byla účast poměrně slušná. Však si je všechny můžete spočítat podle fotek, hi..
Kromě měření a pokusů na 47 a 76 GHz se tentokrát objevila novinka pro pásma 23 a 13 cm - nová drátěná parabola o průměru 180 cm. Je složena ze dvou půlek, které se k sobě sešroubují několika šrouby a tím pádem je možné ji v rozloženém stavu poměrně snadno převážet. Její konstrukci přibližuje pár fotografií. Její robustnost předvedl sám "stavitel", který si na ni stoupnul.
Parabola přežila bez ztráty tvaru. Prý by udržela i mě, radši jsem to ale nezkoušel, hi..Na fotografii vlevo dole je vidět, že někteří radioamatéři jsou už tak "zažraní" do svého koníčku, že i tvar svého těla přizpůsobují tvaru parabolického zrcadla, hi, hi. Zatím jim jde jenom konvexní tvar, konkávní se teprve musí naučit, hi..
Mirek, OK2UYZ, si přinesl na změření dolní propust na 144 MHz. Každý, kdo se aspoň trochu zabývá VKV pásmy ji určitě poznal - je podle OK1VPZ a OK1ANQ (SK) a je popsaná na webu OK2KKW.. Jakmile mi budou poslány kopie obrazovky spektrálního analyzeru, doplním článek i o ně.
Jedením z bodů setkání byla příprava na pásmo 122 GHz, kam nezadržitelně míří Pavel, OK2VJC a Eda, OK2BPR. Třetím "do karet" jim bude Petr, OK2ULQ, ten má ale momentálně menší zpoždění..Zatím jsou ve fázi oscilátoru, po jeho doladění už to poběží rychle a tak bude další pásmo do závodů a s ním hodnotné body.
Setkání se letos opět vydařilo, splnilo svůj hlavní účel, kterým je setkání stejně "postižených" radioamatérů.
Ukázalo se, že je ještě pár nadšenců, kteří opravdu cosi dělají pro to, abychom nezašli na úbytě.. i přesto, že nám mnoho ostatních hází klacky pod nohy. Ať už lživými reportážemi nebo rozkrádáním radioamatérských zařízení, které v posledním týdnu postihlo tým OK2KJT, kdy přišli o transvertory i s parabolami pro pásma 6 a 3 cm...
Tak hlavy vzhůru a držme se !
A na podzim ve Frenštátě se zase potkáme !