Tři Studně 2008

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 18. 05. 2008

Tento víkend proběhlo již tradiční setkání EME a mikrovlnných nadšenců na Třech Studních poblíž Nového města na Moravě. Jak již bylo dopředu anoncováno, potvrdil svoji účast i Philipp, DL2AM, a tak kromě našich EME a mikrovlnných špiček jsem mohli přivítat i tohoto velmi známého průkopníka mikrovlnného vysílání. I díky pochopení jeho paní Lori (řídila polovinu cesty dlouhé přes 700 km!) se tak podařila věc, kterou jsem původně až tak růžově neviděl. Ono tak dlouhá cesta pro člověka, který je ročník 1939, už není snadná..Leč povedlo se a to je to hlavní...

Na setkání jsem dorazil v pátek pozdě večer, protože jsem se vracel ze SRN a kromě ucpané dálnice kolem Norimberku a Amberku jsem se po zprávách na ČRo vydal přes jižní Čechy. To jsem si dal ! To bylo snad ještě horší než "slavná" D1. Nakonec krátce před půl desátou večer jsem mohl zaparkovat svého železného oře před hotelem Horník, kde se tato akce odehrává.
Po vyřízení nezbytných vstupních a ubytovacích "formalit" jsem se přivítal s přáteli a po chvilce jsem našel a pozdravil Philippa, DL2AM, který byl obležen našimi a polskými HAMy a byl zcela zaslouženě středem zájmu.


Už večer v pátek probíhaly zajímavé diskuze, zde DL2AM a OK2BPR

Diskuze s OK1CA o EME provozu, do kterého již vstoupili i OK2KJT...

Vzhledem k únavě jsem po večeři spláchnul prach nějakým tím pivem a šel spát.
Ráno kolem 8 jsem vstanul a po snídani jsem se šel podívat na zahájení semináře. Zahájil ho Zdeněk, OK1DFC, spolu s Frantou, OK1CA. Poté proběhlo předání diplomů za závody v loňském roce a vyhodnocení 1. subregionálu roku letošního. Kromě tradičních "sběratelů diplomů" jako OK1AIY, OL3Z atd. dokonce zbylo cosi i na "radioklub z vesnice" (hi), tedy OK2KYC, se kterým se kamarádím a jezdím závody. Ceny si převzal, kdo jiný, Petr, OK2ULQ. Vždyť hlavně jeho zásluhou jsme tak úspěšní na mikrovlnách.
Poté byl do síně slávy uveden další HAM, tentokrát Jarda Klátil, OK2JI.
Pak už začaly odborné přednášky a prezentace.


Program semináře..
Zahájení semináře...

Už při zahájení semináře se Zdeněk DFC sháněl po Philippovi aby ho mohl přivítat. Ten (jako zkušený důchodce) ale ještě dospával dlouhou a náročnou cestu. Vzhledem k tomu, že měl přednášku až po obědě, to vůbec nevadilo..
Během dne se, kromě přednášek, prováděly i zkoušky zařízení na vyšší mikrovlnná pásma. Někteří využili příležitost a udělali na 76GHz spojení s DL2AM..


U mikrofonu zařízení Petra, OK2ULQ, je právě Philipp.

Vzhledem k tomu, že většinou jenom fotím a dokumentuji ostatní, udělal jsem výjimku a nechal se s Philem vyfotit.


Zleva Philipp, jeho paní Lori, Jan, OM3ID a moje maličkost, OK2IMH..

Ale seminář nebyly jenom přednášky, tady se i tvrdě pracovalo. Již dříve jsem v článku ze setkání v Holicích uvedl, že nejmenovaný HAM z Orlové (Edu, OK2BPR stejně neznáte, hi) je vždy připraven k demontáži či úpravám jakéhokoliv zařízení. Povedlo se mi ho zastihnout na pokoji, kde právě skládal transvertor pro 76 GHz. Že měl krátký závit na tyčce tripodu ?? Nevadí ! Vzal do ruky závitové očko a závit prodloužil...Chybí v parabole dírka ?? Tak ji vyvrtáme, ne ?? Následující fotka dokazuje, že si nevymýšlím, hi...


Fakt jsem nekecal, hi, hi....

Kousek výše jsem uvedl, že Philipp měl přednášku po obědě. Nejprve popsal své dojmy z cesty přes naši republiku, kde byl po dlouhých 20-ti letech teprve podruhé v životě..Byl velmi pozitivně překvapen, jak se naše země mění (i když my to asi nevnímáme tak jako člověk "z venku"). Pak se již věnoval odborné stránce své přednášky. Začal tak trochu historií vysílání na 10GHz. Popsal první pokusy u Středozemního moře a i pozdější 10-ti denní pokus o světový rekord (plánovaná délka 2050km!), který ale bohužel skončil nezdarem. Přesto (nebo právě proto) se stále pokoušel a pokouší o nová řešení a nové pokusy a rekordy. Dva dny před seminářem se mu povedlo spojení na 241 GHz na vzdálenost 1,5 km se signálem S5. Pak ale přišla bouřka a bylo po pokusech..v nejbližší době se chystá na další testy.
Přivezl s sebou i pár přípravků na výrobu ozařovačů a nějaké další díly a majáky. Z celé přednášky přímo čišela jeho obrovská vitalita a nadšení, které by mu mohli takříkajích závidět i mnohem mladší ročníky.. Naprosto bezprostřední, skromný človíček s obrovským srdcem (aspoň tedy můj postřeh podložený zkušeností posledních cca tří let, kdy se s ním setkávám poměrně pravidelně).

Co říci závěrem ? Seminář se opět povedl a organizátorům patří dík ! Kromě výborných přednášek se povedly i oba večery (páteční i sobotní), nebyly žádné problémy či rozmíšky mezi HAMy a to bylo až neuvěřitelné, hlavně vzhledem k tomu, co občas sleduji např. v OK-listu. Chtěl bych věřit, že nám to tak i zůstane.
Seminář 2008 je mrtev, ať žije seminář 2009 !!