Ještě jednou snímač polohy, stavebnice

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 22. 06. 2008

V jednom z minulých článků jsem popsal možnosti snímání polohy rotátoru elektronickým čidlem na bázi obvodů fi Austria Microsystems. Zrovna včera jsem dostal do ruky praktické provedení snímače ve tvaru potenciometru.

Už v základní sestavě to umí (při napájení 8 - 16 V) převést rotační pohyb 0 - 360° na analogové napětí 0 - 5 V...Kompaktní těleso lze snadno zaizolovat proti vniknutí vlhkosti, robustní stavba zajistí dlouhou životnost..
Jak jsem měl možnost slyšet, jsou někteří přesvědčeni, že stačí vzít kus magnetu, točit s ním nad integrovaným obvodem a snímač je hotový. Jenže až tak jednoduché to není, jsou kladeny poměrně přísné požadavky na přesnou polohu magnetu vůči obvodu (doporučuji si přečíst datasheet), i vzdálenost od obvodu hraje svoji roli. Snímač, který jsem měl v ruce a který je na fotografiích, má uložení hřídelky ve dvouřadém ložisku, profi plošný spoj s nepájivou maskou je přesně umístěn v tělese. Jak to celé vypadá, je vidět na následujících obrázcích.


Celkový pohled na snímač ve tvaru potenciometru..
Pohled dovnitř...
Takto vypadá výstupní napětí v závislosti na poloze...
Sada dílů nabízená fi KDC
Pokud máte zájem o tento výrobek nebo i další plošné spoje (na zakázku vyrobí i kusová množství, obyč. i vf materiály), kontaktujte M. Krůpu, OK2FBY.
Jeho prezentace činnosti je tady. .