D-STAR - hvězda digitální komunikace ?

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 11. 12. 2008

Už před několika lety jsem zaregistroval, že se začíná uvažovat o digitálním přenosu i v rámci amatérského rádia. Vůbec jsem nebyl přítelem digitalizace, přeci jenom SSB a CW signály mají své nezaměnitelné kouzlo... a doufám ještě dlouho mít budou..
Ale novinky jsou novinky.. Lákají k vyzkoušení..
O co se jedná ?

Digitální převaděč u nás funguje zatím jen v Praze. Tady na Severní Moravě by bylo ho kam umístit, ale není na něj ani zatím, jsem-li správně informován, uvedena cena. Zatím ho v rámci propagace dává Icom jako pozornost při zakoupení určitého počtu stanic. Sejde-li se nás víc, je šance převaděč získat.

Celá záležitost funguje tak, že se hlas zdigitalizuje a v datové podobě se přenáší mezi převaděči systému. K tomu je využito i Internetového spojení, takže se vlastně např. i z ruční stanice spojíte s jinou stanicí, která může být na druhém konci světa..Dají se přenášet i data...

Ale abych nemusel celý systém podrobně popisovat, zvolil jsem metodu překladu originálního článku ze stránek Icomu Canada, který najdete zde.

Pokud máte chuť vyzkoušet zase cosi nového, můžete si pořídit nové zařízení (třeba ruční stanici IC-E92D, která zvládá FM provoz 2m i 70cm, včetně provozu protokolem D-STAR a kterou můžete koupit třeba tady.) , vánoce jsou k tomu téměř ideální příležitost,hi..Bačkory už přeci máte minimálně patery a tak nová stanička potěší víc, hi...Děkuji svému synovi za účinnou pomoc s překladem originálního textu...na druhé straně, co by pro tatíčka neudělal, když dostane nový HW na ty svoje mírotvorné hry, hi..