První D-Star převaděč na Moravě je v provozu !

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 19. 04. 2009

Před nějakým tím měsícem jsem na těchto stránkách popsal funkci D-star, digitálního protokolu pro přenos hlasových a datových signálů prostřednictvím radioamatérských zařízení. Samozřejmě to nebylo samoúčelné, byl to jen důsledek přípravy na mnohem větší akci, na první digitální převaděč na Moravě. Jeden už funguje ? v Praze, OK0HCS. Samozřejmě jsme to chtěli taky zkusit.. Nová technika, nový druh provozu...Vpodstatě od "Holic" 2008 jsme postupně přecházeli od plánů k realizaci..
"Japonští soudruzi" slibovali za určitý počet zakoupených stanic (např. IC-E92D) převaděč zdarma. Jak to celé dopadlo ??

V prvním momentě jsme rozjeli akci "pojďte s námi do toho"..Tak se povedlo na poprvé dát dohromady celkem asi 7 zájemců o koupi staničky, později i další byli ochotní do toho jít...
Jenže postupem doby se ukazovalo, že s tím získáním převaděče to moc jednoduché nebude..Čili to dopadlo tak, jak se dalo čekat - "kupte si ho sami, my vám nic nedáme." Dokonce jsem kontaktoval jednoho z německých prodejců radioamatérské techniky a výsledek byl úplně stejný.
Když už to bylo tak na levačku, snažil se nám český zástupce Icomu, Míla OK1VUM, pomoci aspoň slušnou cenou. Nakonec tedy byl celý převaděč zakoupen iniciativou 4 lidí, pátý poskytl napájecí zdroj. Následovala anabáze se získáním licence. Připravit všechny podklady, získat frekvenci, odeslat na ČTÚ - a licence je tady.
Už na počátku padla otázka, jak převaděč nazvat ??
No když to bude D-Star umístěný na Kubánkově, tak přeci OK0DSK! Instalace proběhla už před pár týdny, ale nebyla licence, tak jsme převaděč nikde neuváděli. Nyní konečně může naběhnout do oficiálního provozu.
To nejdůležitější : TX frekvence převaděče je 438,600MHz s odskokem 7,6MHz a samozřejmě provoz protokolem D-star.
Celá sestava má čtyři základní komponenty.
Jsou to tyto tři : controler a převaděč.
Samozřejmě ještě duplexer a napájecí zdroj. Celou sestavu nakonfiguroval Petr, OK2ULQ a umístil převaděč na Kubánkov. První zkušenosti s D-star budeme teprve sbírat, je to novinka pro nás všechny.
Sestava digitálního převaděče...Detail duplexeru..Licence pro převaděč.....Takto se hlásí na displeji IC-E92D...


Kdo se tedy podílel na uvedení novinky do provozu ?? Jsou to OK2ULQ, OK1STV, OK2UFY, OK2IMH a OK2VWN ...
A kolik to celé stálo ?? Nechtějte to vědět.
I vzhledem k nebezpečí, že by tento článek četla některá z našich manželek, to uvádět nebudu..hi...

Další plány ?? Především to pořádně vyzkoušet a do budoucna uvažujeme i o napojení na Internet, takže bude možné se připojit na ostatní digitální převaděče v celém světě...Ale to je zatím tak trochu hudba budoucnosti..

Ale plány jsou to hezké, ne ??