Tři Studně 2009

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 27. 04. 2009

Jako již tradičně, i letos na jaře proběhl mikrovlnný a EME seminář na Třech Studních. Už loni jsem zůstal v hotelu Askino Horník celý víkend a i letos jsem celou akci bral jako zajímavou relaxaci se spoustou nových zajímavých informací.
A zklamaný jsem rozhodně nebyl...

Na cestu jsem se vydal s Petrem OK2ULQ v pátek cca kolem 15:30. Bez zbytečného stresování a v naprosté pohodě jsme dorazili na místo kolem 18:30. Už cestou jsme měli zprávy o tom, že Philipp, DL2AM, také dorazil, což samozřejmě potěšilo. Podobně jako loni jela YL DL2AM přes celé Německo a na našem území se za volant posadil Philipp. Hotel našli bez problémů a i s ubytováním byli velice spokojeni.
Po příjezdu a registraci jsme zašli na večeři. Poté jsme absolvovali pozdravy s ostatními HAMy, vedly se diskuze až do časných ranních hodin. Spát jsem odcházel kolem 2 hodiny ranní a zdaleka ještě nebyl konec všem diskuzím..
Vpodvečer se ještě sešla i VKV pracovní skupina, která se společně zamyslela nad provozem na VKV a padaly i návrhy na zlepšení situace v této oblasti. Bližší info bude jistě ve zprávě od Karla, OK2ZI.
VKV pracovní skupina : OK2ZI, OK1DIX, OK1DFC, OK1CA a OK2PMU


V sobotu ráno jsme se vyhrabávali postupně z pokojů a po snídani začal oficiální program semináře.
Program semináře..


Já jsem se kdesi zapoměl a tak jsem přišel o uvádění do "síně slávy" i o předávání diplomů. Přitom jeden z nich byl i pro OK2KYC, se kterými jezdím na kopec. Samozřejmě nás to velmi potěšilo..
Diplom za pásmo 122 GHz


Velmi zajímavá byla i přednáška o dění v oblasti EME za rok 2008. Velmi čerstvá informace byla o tom, že v Německu počátkem tohoto roku byl v Bochumi s použitím paraboly o průměru 20 m, s výkonem cca 5kW na frekvenci 2,45 GHz uskutečněn pokus s EVE, t.j. odraz od Venuše !! Vyslaný signál se vrací po zhruba 5-ti minutách !! Prostě zavysíláte a jdete si uvařit kafe. Vrátíte se s ním do hamshacku a právě se vám vrací signál z Venuše..Je vidno, že amatéři i dnes pořád zkouší cosi nové.
OK1CA a OK1DFC přednášejí o novinkách v EME za rok 2008...


Dopolední program utekl jak voda a přišel oběd. Po něm jsme se domluvili s dalšími, že uskutečníme pokusy se spojením v pásmu 122 GHz. Svoje zařízení jsem měl také s sebou a tak se kolem 13:30 začalo s pokusy. Moje sklerotická hlava zapoměla doma mikrofon, naštěstí "pastičku" jsem nezapoměl a Pavel, OK1AIY, používá FT817 jako já, tak na těch pár spojení jsem si od něj mohl mikrofon půjčit.
Po nainstalování proběhla spojení mezi OK1UFL, OK1AIY , SP6BTV a mojí maličkostí. Se všemi jsem udělal spojení s reportem 59, jak taky jinak na cca 40m vzdálenosti. Jenom s Pavlem, OK1AIY jsem musel udělat "cross mode" spojení, hi. Pavel vysílal SSB, já odpovídal CW. Ale spojení jsme udělali :-) .
Stan, SP6BTV u zařízení své YL, SP6RYL, která stojí opodál...Náš mikrovlnný guru aneb Pavel OK1AIY taky nechyběl,Míla, OK1UFL u svého zařízení, vedle něj Jan, OM3ID, Philipp DL2AM a Michal, OK1VMMoje maličkost nechyběla, takže OK2IMH a DL2AM


Na Třech Studních jsme se sešli i se skupinou lidí, které známe z provozu i z diskuzí okolo APRS. V poslední době se značně rozhýbalo dění kolem tohoto druhu provozu. Dnes je již většina našich DIGI (digitální opakovače datových paketů aprs) nastavena podle posledních doporučení a na kvalitě zobrazování stanic na mapě na www.aprs.fi je to znát. Uvidíme, jak rychle se nám ještě podaří doplnit síť v OK tak, aby bylo pokryto co největší území.
APRS skupina - OK1COM, OK1VEN, OK1MX,OK1TPG?, OK1TPV?, OK2IMH a OK2ULQ


Když jsme se už potkali (konečně !), tak jsme se i vyfotili. Aspoň teď už víme, s kým si na "APRS konferenci" píšeme. Doufám, že se podaří někdy zorganizovat i samostané setkání nadšenců APRS. Jednou v roce by to nebylo na škodu..
Odpoledne jsem si ještě vyslechl přednášky na téma EME spojení v pásmu 24 GHz od Vládi, OK1DAK a poté o transvertoru pro 3,4 GHz, který na holickém setkání na jeden rok používání vyhrál Michal, OK1VM. Následovala prezentace Tondy, OK1ZAX, o snímači s obvodem AS fi Austria Microsystems. V závěru se ještě diskutovalo s Karlem, OK2ZI o problému, který nastal loni (nehodnocení OK stanic v UHF IARU contestu), Franta, OK1CA zhodnotil proběhnuvší měření a Pavel, OK1AIY popovídal o situaci na nejvyšších GHz pásmech.
Po večeři jsme se ještě zašli vyfotit a potom probíhala volná diskuze, která se protáhla do půlnoci.
Vytrvalci, kteří na Třech Studních zůstali až do sobotního večera...


Pak jsme se již "slitovali" nad personálem a šli na kutě. Ráno kolem 8-mé hodiny jsme se ještě všichni setkali na snídani a poté se rozjeli do svých domovů.
Jak hodnotit letošní seminář ? Já za sebe jsem byl spokojený. Sešlo se nás lehce přes 100 (myslím, že oficiální údaj je 112 ks, hi), přednášky zajímavé, potkal jsem spoustu kamarádů z pásem a tak to asi i má být.

Prostě už teď se těším na seminář 2010 !