II.subregionál u OK2KYC aneb žranice od pátku do neděle

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 03. 05. 2009

Tentokrát byl o trošičku delší víkend a tak už na 1.máje odpoledne jsme vyrazili na Velký Javorník postavit anténní systémy pro nadcházející druhý subregionál. Postavili jsme 2m a 70 cm pásmo, stožár pro 13 a 23 cm se povedlo také postavit. Na sobotu dopoledne nám tak zůstaly jen mikrovlnné antény.
Ovšem některé závodní týmy se ke včasnému zprovozňování systémů postavily "zadkem" a potom to podle toho vypadalo...

V sobotu ráno jsme dostavěli aténní systémy a začali oživovat a zprovozňovat. Na 2m pásmo jsme vytáhli PA 600W v SS (umí o dost víc, ale nastavili jsme buzení tak, abychom nepřekročili uvedenou hodnotu).
Zde byla tedy sestava TR144 H +40, IC 756 Pro III a uvedený PA. Po změření antény bylo vše spuštěno a protože nebyl problém, mohlo se zprovoznit další pásmo..
Na 70 cm byla použita sestava s transvertorem z dílny DB6NT TR432H, jako mezifrekvence byl opět Icom 756 Pro III a PA 200W v SS (nastaven na cca 200w, i když lineárně zvládá 280W). I tady po změření antén bylo vše OK.
Na mikrovlnných pásmech kraloval Petr, OK2ULQ s vybavením v sestavě transvertory made by DB6NT, transvertor 144/28 MHz podle OM6AA a jako mf opět IC756 Pro III. Tady od počátku zlobilo pásmo 24 GHz a tak jsme na něm nakonec neudělali ani jedno spojení. Ostatní pásma ale fungovala vpodstatě standardně.
Pásmo 13 cm a 23 cm bylo doménou, jako obyčejně, Martina, OK2GM. Zde byla použita FT 857-ka a transvertory DB6NT.
Protože kdo je připraven, není překvapen, měli jsme relativně dost času. Náš stálý kuchař, Zdeněk, OK2BUC, vyhrožoval, že na oběd nebudou tolik oblíbené smažené tvarůžky, chtěl nás obalamutit jakýmsi nakládaným kuřecím !! Ale to teda NEE !! Bez tvarůžků se závod nedá jet !!
Tak mu nezbylo než už v pátek udělat tento oblíbený doping, hi...a to nakládané kuřecí nechat na sobotu, hi

Pokud jsem už tedy "nakousnul" otázku jídla, musím Zdeňka opět pochválit a pokárat zároveň.
Pochválit za to, že celý víkend vařil naprosto fantastická jídla a pokárat za to, že v neděli jsem po návratu z kopce měl zase kilo navíc !
Ale lidi , to žrádlo bylo nepřekonatelné !! V sobotu zmíněné kuřecí naložené v koření, takže bašta na kvadrát. V neděli se "vytasil" s gulášem jedna báseň..No kdyby jsme neudělali ani jedno spojení, tak ta cesta na kopec stála za to, hi, hi...Ale nejen o jídle byl tento víkend..

Hned od počátku závodu jsme měli problém s OL9W na 2m. Přes celé pásmo "šrotili" a na upozornění částečně nereagovali vůbec a pokud, tak poněkud arogantním přístupem. Samozřejmě první jejich reakce byla, že to musí být problém u nás na přijímací straně (byli jsme od nich cca 7 km?), ale protože si na ně stěžovaly i stanice vzdálenější, ukázalo se, že u nás to takový problém nebude. Jenže pánové zmíněného týmu pak přišli s větším kalibrem ! Prý nestačili před závodem nastavit zařízení a my jim nedáme ani čas to napravit ??!! Já nevím, ale mám ten pocit, že úderem 16 hodiny SEČ začíná závod a ne ladění systémů!! Do tří hodin ráno trvala ta hrůza. Pak se pobyt na pásmu stal snesitelným.. Utěšuje nás myšlenka, že aspoň oni si zavysílali...
Závod probíhal poněkud pomaleji, než jsme očekávali. Spojení přibývala, ale podmínky, které se před začátkem jevily jako slušné, se v závodě pro výše uvedené potíže neměly kdy a jak projevit. I přesto se povedlo pár hezkých spojení.

Všechna pásma, až na 13 a 23 cm, používala KJTLog. Ukázalo se, že si na něj kolegové rychle zvykli a nebyly žádné problémy. Takže do dalších závodů nastoupíme s tímto deníkem, i Martin GM, hi, se bude muset časem přizpůsobit zbytku operátorů OK2KYC..Tady máte náhled výsledku před korekcemi a opravami..Pásma 23 a 13 cm byla zapisovaná do jiného deníku a tak nemám přesný přehled. Nepletu-li se, máme na 23 cm 91 QSO s počtem kolem 22 000 bodů a na 13 cm 31 QSO s cca 7 500 body.
Statistika spojení....


Výřez z deníku..

Během sobotního podvečera jsme zkoušeli i spojení na 122 GHz. Tady došlo ke zklamání. Velmi nadějné pokusy s Pavlem, OK2VJC, na vzdálenost 9 km nedošly svého uplatnění, protože oboustranné úplné spojení se prostě nepodařilo. Ale slyšeli jsme se !! Už se stmívalo a tak podmínky byly někde v háji zeleném...V neděli se nepodařilo ani spojení na 5km, v daném okamžiku netušíme co bylo špatně..Máme o čem přemýšlet do dalšího závodu..
Na mikrovlnách velice potěšilo spojení na 47 GHz s OL7Q na Lysou horu. Na vzdálenost 24 km to chodilo "jak z praku", spojení se odehrálo v SSB, ani jsme nemuseli "klovat", hi.. Takže další nadějná stanice v Beskydech.
Povinná spojení na 47 a 76 GHz s Edou, OK2BPR a Štefanem, OK/SP9QZO proběhla ke spokojenosti všech.

Protože každý píše na webu, kdy a koho se dovolali, zvolil jsem tentokrát jiný pohled aneb nejen vysíláním živ je radioamatér, když je na kopci. Snad vám to taky trochu zlepší náladu !
OK2TAS : "Vlez mi záda s focením, nevidíš, že makám ??"..

Komentáře Pavla, OK2TAS jsou jadrné a velmi přesné. Bohužel někdy nepublikovatelné (jeho komentář ke smaženým tvarůžkům, které "smrděly" Petrovi, OK2AIA, patří k nejlepším, hi)...
OK2AIA a OK2MBO si dávají do nosu... v pátek ještě mohli, hi.


Na tři dny a 10 lidí jedna bečka piva...Stačila ! Pivo bylo díky chladné noci v optimální teplotě po celou sobotu...Chutnalo všem...
OK2MBP : "Kašlu na vás, vylezu si nahoru a budu se opalovat !!"..


Jirka si vylezl na žebřík a "nepudu dolů", hi, hi
Mistr kuchař, OK2BUC "nakládá" na talíř smažené tvarůžky s bramborem a tatarkou...


Kuchař by měl už mít plnou blůzu vyznamenání.. Ani tentokrát nezklamal..Holt mistr kuchař se pozná !
Chudáci turisté si museli hodně dávat pozor na naše "špagáty", hi.....


Na kopec, vzhledem k pěknému počasí, se hrnuly davy lidí. Pěšky, na kolech i na čtyřkolkách :-(.. Na ty naše provazy si ale museli dávat pozor všichni bez ohledu na to, jak se na kopec dostali.. Jedna parta i s koněma musela jinou cestou přes les, protože kdyby se kobylky splašily, mohlo to být fakt nebezpečné..
Zleva: Petr OK2AIA, Honza OK2UFY, Petr OK2ULQ, Vlastík OK2PQH, Zdeněk OK2BUC, Zdeněk OK2MBO, Martin OK2GM, Mirek OK2TSM a Jirka OK2MBP


Honza, OK2UFY mohl jenom překvapit a povedlo se mu to. Další závody prý opět pojede s námi. Důkazů, že mu u nás chutnalo, mám dost. Pokud by chtěl někdy tvrdit opak, hi, vylovíme i důkazy nejhrubšího kalibru, hi,, hi...

A jak to vypadá se splněnými sliby ?? Pozitivní posun se přeci jenom dostavil, máme nové velké kladivo. Suché boty pro stavbaře jsou ale stále v nedohlednu...

Tak nám skončil druhý velký závod sezóny. Doufejme, že v těch zbývajících bude koexistence s OL9W lepší než tentokrát a že nám antény budou "stříkat víc do dálky než do blízky", jsou na to přeci nastavené, hi ..