VHF contest u OK2KYC

Autor: Milan <(at)>, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 09. 2009

První víkend září patří tradičně Dni rekordů neboli VHF Contestu. Jede se jen jedno pásmo, tak je na vše na kopci trochu víc času než jindy..
Na Velký Javorník, JN99BM, jsme vyrazili s Petrem ULQ v sobotu ráno kolem 9:30, "veřovjané" tam jeli necelou půlhodinku před námi. Po cestě jsme ještě zakoupili Bohemia sekt, aby bylo čím oslavit loňské druhé místo v mistrovství ČR na VKV. Pro tentokrát jsme chtěli vysílat systémem tři anténní systémy, tři PA. Loni se "díky" poruše jednoho z PA moc nezadařilo, tak jsme doufali, že letos to už konečně vyjde i s tou technikou..

Po příjezdu na kopec nás čekala tradiční uvítací ceremonie se slivovicí. Ono na kopci není nejtepleji a tak nějaké to "vnitřní topení", je-li v míře přiměřené, hi, nemůže uškodit. Na kopci nás čekalo malé překvapení v podobě Jirky, OK2IT, známého spíše pod M0ITY nebo G0KPW. Vrátil se po delší době z Anglie do ČR a přišel pomoct. Už "v dávné minulosti" jezdil s OK2KYC závody a letos se opět přidal.Petr, OK2ULQ a Jirka, M0ITY (OK2IT)....

Díky Petrovi ULQ (ve spolupráci s Petrem AIA) byly připraveny tři PA pro plánované tři systémy. Všechny PA byly v provedení solid state, jeden s výkonem 600W (západní směr), další dva á 300W.


HW téměř připraven k provozu...


Anténní systémy byly nakonec ve složení 2x13 el. F9FT na směr západ, 2x6 el. DK7ZB pro sever a 1x10el. DK7ZB na jih. U jedné z antén zůstal někde zapomenutý prvek.. Samozřejmě zvídaví členové klubu si toho všimli a tak padl i dotaz : "Co chceš dělat s těma hráběma??" Ovšem odpověď : "To je na Švédy" zjevně uklidnila, hi..a tak se jelo i bez prvku..
Samozřejmě všechny antény byly na rotátorech, takže bylo možné v případě potřeby použít libovolnou sestavu pro libovolný směr.


Stavění antén aneb "cirkus na kolečkách", hi...


Většina stavěla antény a "hlavní technik HW" se věnoval zapojování a zprovozňování celého "parostroje".. Poprvé s výkonem přes 1kW, tak bylo třeba vše řádně vyzkoušet.. Na počátku se sice vyskytnul menší problém s příliš citlivou reflektometrickou ochranou jednoho PA (vypínala už při SWR 1:1,3), ale to se podařilo vyřešit velmi briskně.. Začátek tedy vypadal nadějně... Jak se vyjádřil náš hlavní operátor, Jirka OK2MBP, cílem bylo mít více než 500 spojení.. Loňský výsledek 408 spojení a 133 tisíc bodů bylo třeba překonat..Zprovozňování HW..hlavně nenechat ani otisky, hi....

Zdeněk, OK2BUC jako vždy obhospodařoval kuchyni. Dokonce udělal kvůli mě malou výjimku - usmažil tvarůžky už v sobotu, protože na neděli jsem plánoval zůstat doma. Tento "doping" nesmí na žádném závodě chybět..Zdeněk, OK2BUC smaží tvarůžky....

Ještě před obědem byla svolána celá skupina k malé oslavě již zmíněného poháru za rok 2008. Byl to historický úspěch tohoto klubu a tak bylo třeba se k tomu rázně postavit,hi..


Zleva Milan OK2IMH, Petr OK2AIA, Petr OK2ULQ, Zdeněk OK2MBO a Zdeněk OK2BUC.
Dole zleva Mirek OK2TSM, Pavel, OK2TAS a Jirka OK2MBP
Někteří přijeli až večer, tak na fotce nejsou..


Petr AIA otevřel láhev, kterou jsme následně vyprázdnili, hi.. Jako první se napil Zdeněk OK2BUC, protože díky jeho kuchařskému umění jsme schopni dosahovat takových výsledků.. Co měli Galové od svých druidů, máme my od Zdeňka, hi..Po malé oslavě jsme zasedli k tradičnímu obědu a i tentokrát kuchař nezklamal, bylo to vynikající ! Po jídle a spláchnutí hrdla pivem jsme dokončili stavbu zařízení a víceméně čekali na 16 hodinu. Čas před závodem jsme využili i ke kontrole zařízení a nechali si posoudit signál, zda je vše v pořádku. Bylo, tak jsme v 16 hodin CET mohli začít.


Jirka MBP zahájil závod...

Ujal se toho Jirka OK2MBP, protože večer chtěl vidět fotbal ČR x SK. Jenže nejmenovaný kolega zapoměl doma dálkové ovládání k TV, a tak vzhledem k absenci "místního ovládání" to se zvukem nebylo zrovna optimální.. Nakonec ani ten výsledek, že ?!
Už od začátku se jevila "švédská sestava" jako optimální pro dané podmínky. Na západ to nechtělo moc chodit, tak na začátku Jiří "vylovil" body ze severu Polska. Později ho vystřídal M0ITY a to už to začalo chodit i na ten západ a tak první dvoustovku spojení zakončili v našem deníku Michael DB6NT a Lorenz DL6NCI...
Večer kolem půl deváté jsme dostali večeři, také již poměrně tradiční jitrnici s vejci a s okurkem... Na čerstvém chlebu to nemá chybu !!
Na kopec dorazil i Martin OK2GM a tak bylo o operátora na noční provoz, hi, víc..
Poté jsem odjel domů si léčit nachlazení. Vzhledem k tomu, že se jelo jenom jedno pásmo, už jsem v neděli na kopec nejel a radši zůstal s čajem a citronem doma..
Odpoledne jsem to nevydržel a přes ICQ se poptal na výsledky...
Cca půl hodiny před koncem bylo překonaných 509 spojení a body byly někde na 175 000 , takže, dle vyjádření přítomných, Jirka MBP jenom zářil, hi..
Njn, výsledek v závodě je přímo úměrný vyzářenému výkonu, tahle poučka platí stále..Dva z rotátorů a hlavní "zapisovací" počítač s KJTLogem...

V závodě jsme použili opět KJT log, fungoval naprosto bez problémů. Byl "nasazený" ve verzi s FSSQL na třech počítačích. Jeden měl operátor před sebou a díky síťovému spojení viděl stále aktuální záznamy, další psal do deníku spojení a třetí se věnovat kontrole obou, hi, a komunikaci přes chat ON4KST. Na jednom z počítačů se objevil problém, že se deník nechtěl aktualizovat, ale to vyřešilo nastavení firewalu, který blokoval komunikaci..Takže s deníkem naprostá spokojenost..
Konečný stav je 513 QSO, 176 530 bodů, ODX I1AXE, QRB 985 km.
Jedinou kaňkou na bezproblémovém průběhu závodu byla vybitá baterie u "expedičního" mercedesu, hi... Kdosi si neuvědomil, že není bezedná a nevydrží svítit vnitřním osvětlením celý den... Závod se ale jinak velmi vydařil, cíl dne byl překonán a technika (ta vysílací) nezklamala, což je samozřejmě velmi pozitivní věc.

Děkujeme všem za spojení a budeme se těšit v dalších závodech !!