Zajímavé novinky

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Zdroj: DUBUS 4/2010, Vydáno dne: 09. 01. 2011

Poslední loňské číslo DUBUSu obsahuje velmi zajímavé novinky, na které bych chtěl upozornit . První v pořadí je to SS PA pro 144 MHz s výkonem přesahujícím 1kW a několik zajímavých informací o vývoji v EME spojeních na nejvyšších MW pásmech...

Před nedávnem byl popsán SS PA od F1TE s výkonem cca 1kW. Další Francouz, F1JRD, popsal v DUBUSu 4/2010 SSPA s výkonem až 1,2kW s tranzistorem MRFE6VP61K25H. Při vybuzení výkonem 3W to při zisku kolem 27db dává na výstupu 1250W při napájení 50V a proudu kolem 30A. Pár obrázků najdete zde..
Koupit stavebnici si můžete zde.

Další velmi zajímavou informací je zpráva o úspěšných pokusech Wolfganga, DD8BD, s diodou BAT15-099 (výrobcem deklarovaná pro směšovače do 12 GHz !) jako směšovačem pro 241GHz !! Oproti "normálně používaným" diodám HSCH-5340 nebo diodám řady MA4E.. je dioda BAT.. poměrně slušně viditelná, hi, pouhým okem a její připájení není tak náročné.. Už dříve úspěšné pokusy v pásmu 76GHz tedy zopakoval i na 241GHz..

V neposlední řadě mě téměř šokovalo, že VE4MA disponuje klystronem s výkonem 73W !! na 76GHz... Existují jen čtyři kusy tohoto klystronu.. Když si uvědomím, že na svém transvertoru "mám" (snad, hi) stovky mikrowatů, tak si tak velký výkon neumím ani představit, hi..
Pokusy s EME na této velmi vysoké frekvenci se tedy dají očekávat ve velmi blízké době..

Tom, WA1MBA, postavil předzesilovač pro 76 GHz, který má zisk 30db a šumové číslo kolem 3 - 3,5 db..(čili lepší parametry než LNA použitý na americké straně pro tři EME spojení na 47GHz (NF 4db)). Chystá se vyrobit zhruba 50 ks tohoto zesilovače, který ovšem nebude nic levného a je třeba počítat s cenou kolem 600USD za kus. Pokud tento zesilovač by byl použitý jako PA, lze očekávat výkon kolem +10dbm..

Je jednoznačně vidět, že vývoj v mikrovlnné oblasti jde mílovými kroky dopředu a v dohledné budoucnosti budou pásma 144 MHz, obrazně řečeno, spadat pod KV, hi..
Takový vysílač na 76GHz s výkonem desítek watů, k tomu slušně umístěný remote RX a Evropa bude malá, hi..

PS: Prosím, nebijte mě, ten remote RX je myšlen jen jako veliká nadsázka dovedená ad absurdum :-)..
Velmi silně na mě dolehlo "strašení" jistého Velkého Pražského Závodníka o zneužívání těchto zařízení v závodech. Dokonce mi jeden kolega (který za normálních okolností nepije) včera sdělil, že po přečtení "novoročního projevu" zmíněného HAMa si musel dát čtyři velké rumy, aby to rozdýchal, hi, hi..
Já se mu vůbec nedivím. Taky mi chvilku trvalo, než jsem to dokázal ignorovat..