1.subregionál 2011

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 06. 03. 2011

Tak tu máme březen a s ním první závod..
Původně jsem neměl závod vůbec jet, protože jsem měl mít doma řemeslníky, ale termín byl posunut o týden, tak jsem přeci jen vyrazil do terénu.. Docela jsem se po zimní pauze těšil, hlavně na další pokusy na nejvyšších mikrovlnných pásmech..

V sobotu odpoledne jsem dorazil k Pavlovi VJC s tím, že jakmile začne závod, vyrazím na kopec u hotelu Vlčina, protože na Velký Javorník bych dnes ještě kvůli sněhu a ledu nevyjel.. Bylo krátce po 15 hodině a tak jsem čekal na začátek závodu.. Jenže jsem si neuvědomil, že je zimní čas, hi a tím pádem závod už jede..Pavel mě na to upozornil. Rychle jsem se sbalil a vyrazil na stanoviště.
Moje stanoviště před hotelem "Vlčina" ....


Postavil jsem "Sever-juga" a začal temperovat oscilátor na 47 GHz. Po chvíli se ustálil, tak jsme s Pavlem udělali spojení, vzhledem k síle signálu S8 - S9 to šlo SSB. Další spojení na tomto pásmu, domluvené s OL7Q neproběhlo, byli zaměstnáni spojením s Eduardem, OK2BPR.
Tak jsme s Pavlem přešli na 76 GHz. I tady byl signál krásně silný a tak SSB spojení bylo otázkou několika okamžiků.
Pak přišlo na řadu pásmo 122 GHz. Kupodivu i tady byl signál na úrovni S8, takže se přímo nabízelo SSB spojení, ale udělali jsme závodní spojení CW, až poté jsme si "pokecali" na SSB. Během spojení na 122 GHz mě přijel navštívit Petr, OK2STV..
Pomohl mi sbalit věci a protože se blížila tma, šli jsme rychle obhlédnout nějaké vhodné místo, odkud na něj budu v neděli vidět. Petr totiž v neděli vyrazil do Oderských vrchů (cca 28 km), tak samozřejmě zájem o spojení byl na obou stranách. Pak jsem ještě na chvilku zajel za Pavlem VJC a poté už honem domů do tepla. I když jsem měl s sebou termosku horkého čaje s medem, nebylo mi bůhví jak teplo..Koneckonců venku už byla tma jak v pytli a úkol na sobotu byl splněný..
Brzy se setmělo, tam dole byl Pavel, OK2VJC....


V neděli ráno jsme vstal a kolem 9:30 vyrazil zpátky na Vlčinu.. Domluvené spojení s OL7Q a OK2STV bylo třeba udělat nebo aspoň zkusit..
Boris QW byl připraven, ale spojení se nám nějak nedařilo. Úplně na začátku pokusů jsem ho slyšel, ale najednou signál zmizel a bylo "vymalováno". Nechápu doteď, co se stalo. Naštěstí nás poslouchal Pavel VJC a tak kontroloval, zda nám to vysílá. Byl skoro na spojnici mezi mnou a Lysou horou, kde přebývali OL7Q..
Pavel Borise slyšel, mě taky, ale spojení jsme nějak nemohli udělat. Tak Pavel nastavil svůj transvertor na frekvenci OL7Q, otočil parabolu o 180°a pustil CQ na mě. Bez problémů jsem to slyšel a docela silně.. On slyšel i mě velmi dobře. Jen na Lysou to neprocházelo..
Po zhruba 80 minutách zápasu se povedlo nasměrovat natolik, že jsem signál OL7Q slyšel a CW spojení jsme udělali. Ale tak vydřené spojení na 47 GHz na poměrně malou vzdálenost jsem snad ještě nedělal.. Navíc v rukavicích se nedalo klíčovat, holé ruce mi mrzly. Bylo kolem -2°C a foukal silný vítr, který účinek zimy výrazně zesiloval.. Přes zmrzlé prsty jsme spojení regulérně dokončili.
Pak zbývalo pokusit se o spojení s Edou BPR a Petrem STV. Spojení na Praděd k Frantovi QI jsem vzdal, vzhledem k podmínkám na Lysou jsem nevěřil, že by bylo proveditelné.
Eda zkoušel "cékvit" směrem na mě, ale bylo to beznadějné.. Ani pokusy s Petrem STV k úspěchu nevedly. Další potenciální stanicí byl Jirka OK2IT, ale tomu vítr shodil stativ a pochroumal tripod , takže byl "vyřazen z boje". Jak slušně říct, že sračky chodí vždycky v houfu ??
Prochladlý jsem tedy krátce po poledni sbalil věci a vyrazil k domovu.. Pár pohledů přes objektiv na krásnou oblohu a hurá na teplý řízeček a horký čaj s lesním medem..
Tak je za mnou první závod této sezóny. Cíl dne byl splněn, vyhnat pavouky z transvertorů a vyrazit na chvilku do přírody.. Docela se těším na další závod, už snad bude možné vyjet na Javorník a i ta rtuť v teploměru snad bude v příjemnější poloze..
Celkem jen čtyři spojení na třech pásmech, ale účast byla ! Nemusí pršet, stačí když kape, hi, hi..
Počasí na pohled hezké, ale ta zima v neděli ....