A ještě jednou o větrných elektrárnách...

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 25. 03. 2012

V minulém článku jsem popsal dvě větrné elektrárny. Při mé poslední návštěvě v mateřské firmě jsem uviděl další typ. Nedávno jsem byl přítomen přednášce Dr. Franze Altmana o alternativních zdrojích energie, kde uváděl tento typ jako jeden z příkladů, které stále častěji nacházejí místo na střechách vysokých budov. Moje mateřská firma sídlí 700m a.s.l., takže se tam s podobnými zařízeními setkávám docela často a i do budoucna to jistě bude zajímavé.

Elektrárna má poměrně kompaktní rozměry, vrtule má průměr něco málo přes 1 metr a výšku necelé dva metry. byla umístěna na soukromém pozemku bez jakéhokoliv označení a protože jsem se k ní dostal poměrně brzy ráno, nemám zatím bližší údaje.
Celý systém vypadá funkčně tak trochu jako Francisova turbína - pevné vnější kolo směruje proudící vzduch na vnitřní část, kterou je rotor s šikmými lamelami.
Viděl jsem systém i v provozu, vypadá to přinejmenším zajímavě. Je to dobrá alternativa pro velké a nákladné věže s vrtulemi.
Je otázkou, jak se to do budoucna ujme, ale jedno je jisté - musíme hledat náhradní zdroje energie. V kombinaci s malými slunečními elektrárnami to může být vhodná kombinace - slunce a vítr nemusí být, tak říkajíc "spolu", takže část energie můžeme dostávat z fotovoltaiky, v noci využijeme sílu větru. Rozhodně se jedná o velmi zajímavou oblast výzkumu, nota bene výzkumu nutného pro naše další přežití v komfortu, na jaký jsme si zvykli.
Nejprve pohled opatrně, z dálky...A teď už hezky z blízka...