Ulm, Blaubeuren

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 27. 03. 2012

Moje mateřská firma sídlí poblíž Ulmu, známého univerzitního města na Dunaji. Má své slavné rodáky i slavnou architekturu, takže stojí za návštěvu.
Mám-li na firmě zákazníky z OK či OM, tak se je snažím, při troše volného času, po tomto městě provést. Podívejte se i vy, je tam moc hezky...

Ulm má něco málo přes 100 000 obyvatel a, jak už jsem napsal, leží na Dunaji, který cca 160 km odtud, ve Schwarzwaldu, pramení. Ovšem v Umu už je to pořádná řeka, žádný potůček.
Ulm má velmi slavného rodáka. Je jím Albert Einstein, který se zde 1879 narodil. Na místě původního domu stojí dnes památník. Najdete ho velmi snadno - podchodem před hlavním vlakovým nádražím a nemůžete ho minout.
Další velkou zajímavostí je Münster neboli místní katedrála. Ta je pozoruhodná tím, že má nejvyšší kostelní věž na světě. Je vysoká 161,52m. Na druhém místě je katedrála v Kolíně nad Rýnem, ta má věž o 5 metrů nižší. Však o výšku věže spolu obě města soutěžila. Ulm "vyhrál" tak trochu "na body", kdy simuloval ukončení stavby, v Kolíně ukončili také (s pocitem vítězství) a Ulm pak ještě doplnil kus věže a bylo rozhodnuto.
A tak má Ulm nejvyšší kostelní věž světa. Dokonce se na ni dá docela vysoko vylézt - do výšky 143 metrů. Jdete po schodech, je jich celkem 768. Zabíračka to tedy je, hlavně v létě, když je horko, hi... Ovšem za krásného počasí je rozhled z věže přímo famózní.
Okolo Dunaje se nachází tzv. Fischerviertel neboli rybářská čtvrť. Je tam spousta krásných hrázděných domů kolem přítoků Dunaje. Procházka kolem řeky tak má své nezaměnitelné kouzlo. Své o tom ví spousta mladých lidí, kteří nábřeží hojně využívají třeba k posezení s přáteli nebo i jen tak...
Poblíž Ulmu je pak i městečko Blaubeuren známé svým pramenem řeky - Blautopfem. Jednoduše řečeno je to díra o průměru kolem 36 metrů a z ní vyvěrá řeka. Řeka, ne potůček... Vedle toho je starý klášter, dnes muzeum. Opět hrázděné stavby, typické pro daný region a krásná příroda kolem. V létě, kdy je světlo dlouho do večera, rád vyjedu na skály nad městem a v klidu relaxuji v lese kolem.

Tak se podívejme, co tam všechno kolem je...
Zde stál dům, ve kterém 14. března 1879 přišel na svět Albert Einstein...Zvonkohra na náměstí v Ulmu...Zvony v katedrále, větší i hlasitější, hi, zvonkohra...Čelní pohled na vstupní portál katedrály.Kamenné ozdoby na věžích a věžičkách katedrály 1...Kamenné ozdoby na věžích a věžičkách katedrály 2...Kamenné ozdoby na věžích a věžičkách katedrály 3...Další z kamenných ozdobných prvků...Průhled oknem na město...Rybářská čtvrť v Ulmu...Blaubeuren, Blautopf, pohled na kostel přilehlého kláštěraPřesto, že se celé místo nachází zhruba v 700 m a.s.l. rostou tu už i jarní květiny jako tato bledule...
Tak až pojedete kolem, neváhejte a jeďte se podívat na tato krásná místa...