MW závod 2014

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 08. 06. 2014

S počátkem června je tu tradiční závod.
Vzhledem k velmi teplému počasí jsem se docela těšil na kopec, kde bylo o hezkých pár stupňů méně jak dole v údolí.

V pátek odpoledne jsem se vrátil z týdenní služební cesty a urychleně začal dobíjet baterie, které s sebou tahám na závody. Samozřejmě nezapomenout dobít FT817-ku a ruční stanici, abych se domluvil s okolím.
V sobotu ráno jsem se synem prováděl úpravy v zahradě a po obědě s úderem třetí hodiny jsem naložil techniku a hurá na Velký Javorník nad Frenštátem.
Za zhruba půl hodiny jsem byl na kopci, kde docela příjemných 21 stupňů bylo daleko od 31, které byly dole. Ovšem turistů bylo na kopci jak malých myší a byli neobyčejně zvědaví. A že co to mám, kam tím mířím, co tím měřím apod. Tak jsem se snažil vysvětlit jim, že jsem jinak docela normální, jen sem tam blbnu s vysílačkama na mikrovlnných pásmech. Snad to pochopili. I když někteří si mě "tajně fotili" a posílali MMS-ky kamarádům s fotkami mojí stanice a pak mi vítězoslavně oznámili, že jsou "síbíčkáři" a že tu 817-ku poznali. No samozřejmě jsem z toho měl radost, proč by ne, že?
Začal jsem, jako obyčejně, na pásmu 47GHz s Pavlem VJC, pak přišel na řadu Eduard BPR a Boris z týmu OL7Q na Lysé hoře. Samozřejmě jsem poté přezbrojil na pásmo 76GHz a udělal spojení i na tomto pásmu.
Ovšem nejvíc jsem se těšil na 122GHz, protože jednak Pavel VJC byl pod Maralovým kopcem, tedy o několik km dál, než posledně a potom jsem se samozřejmě těšil na to, že s Petrem ULQ uděláme naše první spojení na tomto nejvyšším pásmu, navíc na vzdálenost cca 16km, což na počátek není zas tak málo. Ale popořádku...

S Pavlem VJC jsme spojení na prvních dvou pásmech udělali celkem v pohodě, díky optickému zaměření bylo navázání spojení na 122GHz otázkou chvilky. Síla signálu nebyla nic moc extra, tak jsme použili starou dobrou telegrafii. Ta chodila náramně. Dával jsem si pozor, abych nemusel přijímat řadu otazníků jako kdysi, hi a tentokrát odvysílal všechny kódy napoprvé a správně. Měl jsem sám ze sebe radost, hi, hi.
Následoval přesun o pár metrů dál k rozhledně, odkud je vidět na Radhošť, kde byli OL9W, se kterými jsem také chtěl navázat radiový kontakt na pásmech 47 a 76 GHz. Jenže se mi na dvoumetru nikdo neozýval...
Tak jsem se, vzhledem ke značnému poklesu počtu návštěvníků, rozhodl vše vynést na vyhlídkovou věž a vysílat odtamtud.
Dalo mi to trochu zabrat, ale nakonec rozhled kolem bez nutnosti přenášet stativ, parabolu, bednu s transvertory a dvě baterie se přeci jen vyplatil.
Petr ULQ, v tu dobu "pod hlavičkou" OK2C už netrpělivě na mě čekal a doufal, že to nedopadne jako posledně, kdy mi na ně už nezbyl čas. Tentokrát to vypadalo značně nadějněji...
Začali jsme na 47GHz. Vzhledem k tomu, že na věži jsem byl s vysílacím zařízením poprvé, nejprve jsem si nejprve najít směr na Dušnou do JN99AJ. Jenže to se ukázalo jako ne zrovna snadná úloha. Když jsem jeho signál zachytil, mířila parabola kamsi do lesa pod věží a rozsah příjmu byl v asi 25 úhlových stupních. Signál S1, zato všude... Rozptyl signálu jako hrom. No, i tak ale spojení na tomto pásmu nebyl problém, ten nastal později... Na 76GHz jsem Petra vůbec neslyšel a nepomáhalo ani vysílání z jeho strany (viděl věž na Javorníku). Tak po chvíli zpátky na 47GHz s tím, že budu hledat tak dlouho, až ho najdu bez odrazů, prostě na přímo. První zachycení signálu šlo celkem lehce, tím pádem jsem znal frekvenci a mohl laborovat se směrem a elevací. Hluboce jsem se zamyslel, hi a zvedl parabolu tak, jak jsem si myslel, že by měla být. A bylo to dobře. Signál "vyskočil na S8 - S9, po přechodu na FM S9+... Takže správný směr byl konečně nalezen. Po přechodu na 76GHz bylo spojení velmi rychle dokončeno se silou signálu S9. 76GHz mi opět chodilo líp jak 47GHz.
Potom přišlo na řadu pásmo 122GHz. Vzhledem k tomu, že Petr po našich minulých pokusech používal nový tripod v parabole, který nebyl v provozu vyzkoušen, byly jisté obavy co by kdyby... Žádné kdyby se ale nekonalo, Petrovo vysílání jsem zachytil cca S1 - S2 a i on poté slyšel můj signál. Samozřejmě na SSB spojení to nebylo ani náhodou a tak opět telegrafie ukázala své přednosti. Petrovo vysílání jsem slyšel docela stabilně, i když docela slabě. Ale příjem byl stoprocentní. Trošku horší to bylo opačně. Nejprve si Petr "drbnul" do naladění a než mě znovu našel, tak z mé první relace chytil jen lokátor. Nezbylo mi než vysílat report znovu a znovu. To by až takový problém nebyl, ale Petr to chtěl pomaleji, což pro mě problém byl... Hlavně v tom, jak nastavit na pomalejší rychlost moje FT-čko (používám jeho vnitřní keyer)... Skočilo mi tam 20 znaků za minutu, což se prostě nedá, to je pak jen směs nějakých dlouhých a ještě delších tónů, které se ale nedají jako morseovka rozluštit a hlavně pro mě ani vysílat... Morse musí "hrát", jinak to je na nic... Podařilo se mi nastavit 50, ale zase jsem bojoval s tím, jak to uložit... Takže jsem takto blbnul hezkých pár minut. No budu muset někdy vzít do ruky manuál a to ovládání si nacvičit.
Ale podařilo se... Tak jsem vysílal dokola a dokola report a číslo spojení. Po několikeré relaci jsem dostal zpátky skvostné "R", "R", "R"... Znělo jako rajská hudba... Tím pádem bylo spojení hotové... Ale dalo nám to zabrat!
Poté mě ještě čekala dvě spojení s OL9W na 47 a 76GHz. Během druhého spojení, tedy na 76GHZ, jsem musel už vyměnit baterii, protože ta první vykazovala jen11,8V a už se mi zdálo, že to nějak celé nejde jak by mělo. Výměna přinesla "své ovoce" velmi rychle a zřetelně. Spojení bylo dokončeno za pár vteřin... Takže i to jsem zvládnul a protože se začínalo stmívat, musel jsem vše snést dolů z vyhlídkové věže, zaběhnout pro auto a vše naložit. Navíc začínalo foukat a bylo mi v kraťasech a tričku zima.. Kalhoty i bunda byly v autě, ale to už zase nemělo smysl lézt z věže dolů, do auta, zase nahoru... Večer se kvapem blížil a tak trocha nepohodlí se musela dát vydržet.
Cestou domů jsem se stavil u Pavla VJC s radostnou zprávou, že Petr už snad bude spokojený, protože jsme udělali QSO na všech třech pásmech. To, že je dělám s Pavlem už je standard, ale s ním to bylo poprvé... Měl z toho také radost, protože i on má na tom svůj podíl, hlavně technickou pomocí s parabolami a v neposlední řadě testováním u něj na zahradě.
Tak jsem už za stmívání (cca 21:45) dorazil domů a mohl být spokojený... Další spojení jsem již ale neudělal, protože v neděli jsem měl hodně práce doma a odpoledne potřeboval švagr pomoc, tak jsem už nikam nejel. Je to škoda, protože na Pradědu byly tři stanice s mikrovlnami, ale časově to v sobotu nevyšlo a v něděli jsem, jak jsem právě napsal, na kopec už nemohl.
Přesto všechno jsem velmi spokojený, konečně mám v deníku na nejvyšším pásmu, 122GHz, dvě spojení...
Tentokrát žádná fotka, jednoduše jsem foťák zapoměl doma a mobil za fotoaparát nepovažuji, hi...Navíc nic nového nemám (kromě spojení, hi)
Spokojenost veliká, příště to třeba bude ještě lepší.

Děkuji všem stanicím za QSO a v příštím závodě naslyšenou...