Instalace TCXO a rozšíření TX u FT-817

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Informace, Vydáno dne: 09. 07. 2019

Jak jsem minule psal, instalace TCXO u FT 817-ky byl další cíl pro zlepšení kmitočtové stability. Čínští soudruzi překvapili, místo konce července dodali už dnes. Objednáno 23.6., dodáno 9.7... Tak jsem se pustil do úprav.

První věc, kterou jsem udělal, bylo samozřejmě načtení zkušeností ostatních HAMů. Našel jsem na webu mnoho odkazů jak k oscilátoru, tak k dalším modifikacím již zmíněného transceiveru. Když už to bude rozebrané, tak udělám i rozšíření vysílacího rozsahu na oblast nad 146MHz, může se to v budoucnu hodit.

Nejdříve jsem musel transceiver odkrytovat. Je to, bratru, 14 šroubků! Japonci nešetřili!
Opatrnosti třeba u přívodu k reproduktoru, ale není to nic extra složitého. Původní krystalový oscilátor, běžící na frekvenci 22,625MHz, naleznete velmi rychle z horní strany rádia, poblíž anténního PL konektoru. Oscilátor vysunout z pinů, nasadit TCXO, obrácený naopak, a je to hotové. Jediná věc, kterou jsem zde udělal, bylo mírné zkrácení pinů připojovacího konektoru na straně rádia. Oscilátor byl totiž při původní délce trochu vysoko a měl jsem obavy o eventuální zkrat o horní kryt po složení rádia.

Malé kleštičky a na dvakrát jsem to zkrátil, Pokaždé jsem zkontroloval, zda ještě lze nasadit pův. oscilátor, aby změna byla vratná. Takže 2mm pryč a je to OK.

Další fáze bylo rozšíření vysílacího rozsahu FT-čka. Našel jsem k tomu několik popisů, některé si dokonce tak trochu protiřečily. Po odpojení plochého kabelu mezi hlavní deskou a deskou ovládání a displeje je třeba opatrně tenkým šroubovákem apod. nadzvednout úchyty, které drží čelní panel na hlavním odlitku rádia. Nic extra složitého to opět není, jen trochu opatrnosti je třeba.

Za rotačním enkodérem (ladicí knoflík) jsou v horní části vidět propojovací plošky na nastavení konfigurace rádia. Původní stav souhlasil s jedním z popisů, které jsem našel, tak nebylo problém jeden spoj odsát pomocí měděného knotu a druhý bod spojit kapkou cínu - a je hotovo. S páječkou je třeba dělat velmi opatrně (nepředpokládám, že by někoho napadlo to udělat pistolovou páječkou, to by byla vražda rádia v přímém přenosu! Pěkně antistaticky upravená pracovní plocha a páječka s uzemněným hrotem. Zásady ochrany součástek před statikou je nutné dodržovat!) - je tam spousta umělé hmoty kolem a spoje jsou pájeny bezolovnatou pájkou, tedy potřebují vyšší teplotu na roztavení. Velmi pomůže vysunutí konektoru od již zmíněného enkoderu, jeho přívodní dráty docela zavazí v provedení úpravy.

Potom nezbývá než připojit řídící panel zpátky, zaklapnout plochý vodič do konektoru a provést reset celého stroje. Ten se provede tak, že se stiskne současně tlačítko "F", V/M" a zapne se rádio. Zacvrliká to a změna je akceptována. Bez resetu by rádio fungovalo beze změny vysílacího rozsahu. Údajně zmizí ARS, tedy automatické nastavení odskoku pro provoz na převaděčích. Na nic to tam nepotřebuji, tak jsem to ani nezkoušel. Zapnout manuálně se to pak samozřejmě dá. Nově to vysílá od 140MHz do 153MHz, jiná pásma jsem nezkoušel (změnu potřebuji jen kvůli tranvsvertorům, které připojuji k FT-čku a v době závodů bývá vhodné být co nejdále kmitočtově od SSB i FM části pásma).

Veškeré úpravy si provádíte na vlastní riziko, já jen popisuji, jak jsem to udělal na svém rádiu.

Následuje tradiční obrazová příloha:
Původní krystalový oscilátor...Takto vypadá nový TCXO, 32mm dlouhý, 13mm široký...A už nový TCXO sedí v rádiu...Konfigurace rádia pro rozšíření vysílacího rozsahu, nová propojka vlevo se leskne, nepoužívám bezolovo...