Jak jsem objevoval Ameriku - IV

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 01. 10. 2019

Tak jsem se vrhl na popis další části našeho výletu. Jedná se o národní parky Arches, Capitol Reef a Zion.
Po návštěvě Monument Valey jsme se ubytovali na dva dny v mětečku Moab v Utahu. Vpodstatě jedna dlouhá ulice kolem hlavní silnice, města tam holt vypadají dost jinak, než ta naše. Výhodou toho městečka je ale strategická poloha poblíž několika národních parků. Na cenách ubytování to bylo také dost poznat. Pozdější ubytování v Las Vegas nebo Los Angeles bylo výrazně levnější.
Nejprve tedy NP Arches, tedy skalní oblouky...

Vstup do parku se nachází jen asi 8 minut cesty z centra Moabu, je vlastně hned za městem. Po kontrole vstupenky (návštěvnického a cestovního pasu) vyjedete do kopce na náhorní plošinu, kde se nacházejí hlavní artefakty tohoto parku. Charakter krajiny se začíná pomaličku měnit, z pouště a polopouště se stává oblast, kde už začínají růst keře a jiné rostliny, nikoli jen sukulenty. Celá krása tohoto parku je založena na erozi skalních útvarů, které vytvářejí krásné scenérie, skalní oblouky a jiné zajímavosti. Přes celý park se dopravíte autem po krásných cestách, které opět mají spoustu odpočívadel a vyhlídkových zastávek. Takže popojíždíte, vyskočíte z auta, pokoukáte po okolí, něco vyfotíte, uděláte malou procházku a jedete dál. Na konci jedné cesty je větší parkoviště, kde necháte auto a jdete po svých obdivovat další skalní útvary. Procházka není příliš náročná, dá se lehce zvládnout i bez extra přípravy. Odměnou jsou krásné výhledy do krajiny i krása skal z bezprostřední blízkosti.

Dalším parkem byl Capitol Reef, další skalnatý národní park, kde ale již bylo vidět docela hodně zeleného rostlinstva. Až trochu absurdní mi přišlo, že u vstupu do parku je ovocná zahrada a návštěvníci si tam mohli sami utrhnout jablko ze stromu! Pro mnohé Američany to bylo asi i poprvé v životě, protože tolik vyjevených obličejů a nadšení jsem předtím ani potom neviděl. Asi znají jablka jen z papírové krabice v obchodě, tak se pak nelze divit, že to mají za obrovskou atrakci.
Mezi zajímavosti tohoto parku patří bezesporu prehistorické obrázky, vyškrábané do skal. Jsou hlídané kamerami a ev. poškození nebo "potřeba" nákresy rozšířit o ty svoje, může být honorována až 25.000USD pokutou! Cesty opět nádherné, vypadají jako nové. Parkem projíždí v nepravidelných intervalech rangeři, kteří dbají na pořádek. Neviděl jsem, že by museli zasahovat, jen preventivně jezdili sem a tam a dávali pozor, zda se neděje něco nekalého.

Načervenalé skály, odhalené vrstvy hornin - opět významný díl krásy parku. Na konci cesty se silnice velmi zužuje a sotva si dva osobní vozy vyhnou. Následuje parkoviště a za ním se můžete projít několik kilometrů (tady tedy spíš mílí, hi) v úzkém kaňonu, obklopeném vysokými masivy skal. Na stěnách opět najdete pradávné značky a nákresy. Skály jsou také zajímavé "erozivní výzdobou", třeba v kolmé stěně najdete jakoby bubliny do skály.
Takže další zajímavý park, který se vyplatí navštívit.
Měli jsme v původním plánu navštívit i NP Bryce Canyon, ale nějak těch štutrů bylo na nás moc, tak jsme zvolili relax v bazénu na následujícím hotelu. Dobře jsme udělali, nepřijeli jsme se zničit pochodováním kolem skal, ale užít si klid a volno. Vždyť kvůli časovému posunu jsem měl i telefon vypnutý, což tady v Evropě nedělám (nemůžu :-( ). Spojení s domovem bylo prostřednictvím mailů, ty počkaly ve schránce a tak denně byly čerstvé zprávy o tom, jak psovi chutnaly granule, jak rok a půl starý vnuk a pejsek pili vodu z jedné misky a další důležité informace, hi. Dům totiž obývala naše dcera s vnukem a manželem. Nechtěli jsme ho nechat bez dohledu a naše zvířata také potřebovala krmit apod.

Následoval park ZION. Nejprve jsme si ho ve směru od jihu na sever projeli autem, pokoukali a zase se vrátili na začátek. Některé části parku byly totiž přístupné jen shuttle busem, auta tam měla zákaz. Protože jenom projížďka autem by byla málo, zaparkovali jsme a šli na ten již zmíněný autobus. Návštěvnická roční karta platila i na toto, takže ani nebyly třeba žádné další výdaje. Babča rangerka nás jenom tak jedním okem zkoukla, pozdravili jsme se a šli na zastávku, která byla už uvnitř parku.
Autobus jezdí a staví na mnoha místech, odkud lze podnikat další aktivity - procházky, lezení po skalách (u některých se i hodiny čeká, až slezou ti rychlejší) apod. My jsme zvolili jenom ty procházky. I tak to bylo zajímavé, řidič autobusu vyprávěl před každou zastávkou nějaké zajímavosti, takže jsme to měli i s odborným výkladem. Bohužel jsme to slyšeli dvakrát, protože jsme z konečné po asi 2 hodinách jeli nazpátek s tím samým řidičem, hi... Ukecaný byl jak straka!
Při procházkách jsem vydatně zatěžoval elektroniku fotoaparátu, však na to jsem ho měl s sebou. Každý den večer byla moje první práce dobít baterie a archivovat fotky z toho dne na externí 1T SSD disk a navíc do notebooku. 5 SD a 5 CF karet poskytlo prostor něco málo přes 200GB, což odpovídá u mé zrcadlovky více než 5000 fotek. Nakonec jsem vyfotil něco málo přes polovinu, takže rezerva nějaká zbyla, hi.

V parku Zion jsem také vyzkoušel na místní říčce (Virgin River) focení s ND filtrem, který umožňuje získat krásně mléčnou vodu vlivem velmi dlouhé expozice, v mém případě 25 sekund. Jelikož je ale podzim, tak té vody zas tak moc neteklo, ale i tak se mi to líbilo.
Po návštěvě tohoto parku jsme dojeli do St. George, kde byla poslední noc před návštěvou města hříchu, Las Vegas.

Následuje opět obrázková příloha:

Národní park Arches...Národní park Arches...Národní park Arches...Národní park Arches...Národní park Arches...Národní park Capitol Reef....Národní park Capitol Reef....Národní park Capitol Reef...Národní park Capitol Reef...Národní park Capitol Reef...Národní park Zion...Národní park Zion...Národní park Zion...Národní park Zion...Národní park Zion....