Měření GPS modulu a Bodnar mini GPS

Autor: Milan, OK2IMH <viz text >, Téma: Technika, Vydáno dne: 02. 10. 2019

Před časem jsem uveřejnil nápad využití levného GPS modulu jako zdroje referenčního kmitočtu. Samozřejmě mi v hlavě vrtalo, i když s oscilátorem DB6NT to fungovalo bez problémů, zda je to použitelné i pro jiné účely. Do toho mi vlezla dovolená, proto až teď jsem po dohodě a díky velké ochotě Michala, OM3TRN, provedl měření. Michalovi patří obrovský dík, nejen že připravil měřící aparaturu, dokonce nám zajistil oběd, postaral se prostě o nás jak o vlastní, hi.

Takže ještě jednou DÍK!

Nebudu zastírat, že výsledky jsou dost tristní, čekal jsem to zlé, ale bylo to ještě horší... Nemá cenu tu extra povídat, výsledky hovoří za vše. Bohužel nebylo možné dělat měření na nižší frekvenci než 10MHz, tam zůstává cesta otevřená. Modul jde naprogramovat až do 24MHz, tak jsme provedli vícero měření, na ukázku jich tu stačí určitě jen pár. Otázkou je, jak moc by pomohlo signál natvarovat hradlem s hysterezí (schmitt) a filtrovat, aktuálně není času to realizovat, ale časem bych se o to chtěl ještě pokusit.

Změřili jsme i "Bodnara", výsledky velmi dobré. Měření proběhlo na dvou frekvencích, to vyšší měření dělal Michal už dříve, proto má jinak posazené markery.
GPS modul 10 MHz.GPS modul 15MHz...GPS modul 20MHz..


Rozdíl Bodnara je velmi zřetelný...Bodnar na 700MHz - výsledek, myslím, velmi dobrý, na to, jak jednoduchý je....