phpRS
Dnešní datum: 22. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* A na sever a na jug.....aneb využití dělostřelecké buzoly PAB-2 pro mikrovlny

Vydáno dne 13. 09. 2006 (10618 přečtení)

Bylo nebylo. Nedávno tomu.
Jel jsem do Rožnova dát zase nějaký ten bakšiš metrologické laboratoři za zkalibrování měřících přístrojů, které používám ke zjištění, kde bydlí elektrický proud. A protože nejen prací živ je člověk, podíval jsem se i po městě.
Poblíž autobusového nádraží je poměrně známá prodejna vojenského materiálu a tak jsem samozřejmě využil situace a šel se podívat, co je nového mezi vyřazenými věcmi naší armády. Syn je totiž velký fanda všech letadel, starých vysílaček, zbraní a všemožných krámů, které se používaly v armádách světa a tak mu vždy udělá radost nějaký ten starý "klumpr".
Hned za dveřmi mě upoutala zvláštní a zároveň jaksi povědomá, podivná věc na trojnožce.

Po chvíli pátrání v paměti jsem na to přišel - to je přeci dělostřelecká buzola PAB - 2, kterou jsem svého času uměl i používat k zaměřování dělostřelby proti nepřátelům socialistického Československa..
Leč doby se mění ! Socialismus je pryč, z nepřátel jsou přátelé a z přátel bývalí okupanti...A buzola se už dávno nepoužívá na zaměřování střelby. Dnes už funguje satelitní navigace řízených střel a dalšího svinstva a tak není buzola již zapotřebí.
Z jakési hloupé nostalgie jsem tu buzolu koupil. Ale to by se mnou nesměl být OK2ULQ! Taková krásná věc a v obchodě měli jenom jednu. A že ji musí taky mít. Prý na mikrovlny. No, byl hodně smutný, že jiná není, ale nevzdával to, hi...
.... a tak za pár dnů již vesele hlásil :"Už ju mám taky". Samozřejmě ho nenapadlo nic lepšího, než se s ní pochlubit Pavlovi, OK2VJC a Edovi, OK2BPR. Jako správní chlapi to potřebovali hned taky. A bylo to. Co si ULQ uvařil, to si slupnul, hi! A tak sháněl další dva kusy. Povedlo se mu to tak, že objel půlku severní Moravy. Nakonec ale triumfoval a tak i zbývající dva dostali ten svůj kousek...
Dnes při obědě tajuplně Petr prohlásil, že prý "dvě vejce" už s tím cosi rozumného vymyslel. A aby tomu dodal váhu, večer mě obdařil dlouhým mailem s fotkami v příloze. Tak mi nezbylo nic jiného, než dofotit detaily a pak to popsat a zase je všechny trochu pomluvit,hi !
Celá buzola je na poměrně stabilní trojnožce, upevněná na kulovém kloubu, který lze nastavit o správné polohy pomocí vestavěné libely.
Jak praví klasik J. Cimrman - a na sever a na jih.... Ano, ta buzola má v sobě vestavěnou magnetickou střelku a s ní se dá tedy celý systém nastavit do souladu se zeměpisným severem. Podle příručky ji lze použít i pro jednoduchá geodetická zaměření.
Na buzole je několik točítek s velmi jemným posuvem jak v oblasti azimutu, tak i elevace. Jedinou nevýhodou je snad to, že stupnice jsou v dílcích a ne ve stupních. Ale při uvědomění si toho, že se vlastně jedná o "hodinky", t.j. celý kruh má 60-00 dílců, tak jsme zase "doma" u stupňů...
Na buzole zaujímá významné postavení periskop, který se používá k vizuálnímu zaměřování již zmíněné dělostřelby. Držák periskopu se výborně hodí pro upevnění paraboly, hlavně pro vyšší mikrovlnná pásma, kde už přesnost směrování hraje poměrně velkou roli. Tak Pavel upravil svoji PAB-2 na mírové využití. Jak se mu to povedlo, ukazují fotky celé sestavy.


A ještě malé rozšíření o verzi, kterou má OK2ULQ. Jedná se modifikaci, kdy je opět použit výstup periskopu. Je na něm hliníkový váleček s excentrickou dírou. Válec je z horní strany ofrézován a na vzniklé ploše je připevněn úhelník, který tvoří dolní část paraboly. Původní výstup periskopu samozřejmě "funguje" dále a je ho možno použít pro optické zaměření. Na fotografiích by to mělo být vidět.

[Akt. známka: 1,29 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.