phpRS
Dnešní datum: 22. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Klonování stanice Bendix/King

Vydáno dne 15. 05. 2006 (11786 přečtení)

Nemám rád neznámá zařízení a jejich skryté funkce a tak jsem hledal cestu ke schématu klonovacího kabelu a případně softwaru.

Našel jsem zapojení klonovacího kabelu a zapojení pro programování přes RS232. Nejjednodušší je to přes klonovací kabel. Lze jím přenést data z jedné stanice do druhé. Setkal jsem se s potřebou klonování v okamžiku, kdy se mi do rukou dostala stanice v originálním provedení, kterou nebylo možno přinutit vysílat pod 148 MHz. Klonem z již upravené stanice se to prý dá obejít (zatím to nemám fyzicky odzkoušeno, věřit tomu budu až o víkendu, kdy si to po návratu ze SRN zkusím sám, hi).

Tak to nefunguje. Stanice na sebe vrčí (hi), data běží. Ale ne ta data, která jsem potřeboval. Klonování přenese pouze nastavení předvoleb.
Změnu pásma, resp. jeho rozšíření takto udělat nelze. Je třeba to udělat přes RS232 a s patřičným SW ... Viz popis dále...


Lze jen prostě přehrát nastavení z jedné stanice do druhé a nemuset "dlubat" do klávesnice všechny hodnoty po jedné. Různé "debatní kroužky" tam mohou docílit stejného nastavení frekvencí na 14-ti polohovém přepínači apod., hi ..
Lze tím ušetřit čas a hlavně redukovat možnost chybného zadání !
Zapojení je tak jednoduché, že snad ani nepotřebuje komentář...
Jak naklonovat rádio ??
Konec kabelu, označený MASTER zasunete do rádia, ze kterého chcete brát data. Zapněte to rádio a stiskněte tlačítko a současně na stanici klávesu FCN. Tak nastavíte stanici do programovacího módu, který již znáte při zadávání frekvencí.
Nyní zasuňte druhý konec klonovacího kabelu do rádia (SLAVE), které chcete udělat jako kopii toho prvního. Zapněte druhé rádio. Displej tohoto rádia nic nezobrazuje! Na rádiu MASTER stiskněte tlačítko * . Poté stiskem FCN zahájíte vlastní klonování.Na začátku klonování se ozve dlouhé písknutí a pak už slyšíte přenos dat, který se projevuje zvláštním vrčivým zvukem.
Klonování probíhá tak, že nejprve MASTER pošle data do SLAVE a ten mu je pak zopakuje. Tak si MASTER ověří, že přesun dat proběhl v pořádku. Projeví se to blikajícím nápisem PROG na displeji. V případě neúspěchu bliká nápis FAIL. Pak je nutno stisknout tlačítko CLR.
Nyní je možné klonování ukončit. Obě rádia vypnete, vytáhnete klonovací kabel a je to... Jak vidno ze schématu, lze klonovací kabel použít i pro programování jen jediné stanice.

Tady je schéma klonovacího kabelu a kabelu pro spojení přes RS232..

Tady je další schéma kabelu (vpodstatě stejné, jen mírně jinak nakreslené) pro spojení přes RS232..

Takto může vypadat klonovací kabel...

A takto může vypadat kabel pro spojení s počítačem...použita část měřícího přípravku výrobce telefonů. Stejnou službu Vám udělá i datový kabel k telefonu, dodávaný k telefonu.

Upravit lze jen stanice s novějším firmwarem. Zjistíte to tak, že na procesoru druhý řádek zhora končí číslem 02.Soubor pro uvolnění stanice pod 148 MHz se jmenuje HAM.exe, soubor pro návrat stanice do profipásma se jmenuje Egg.exe, takže česky řečeno šunka a vejce. Na I-netu se o tom mluví jako o hamandeggs (hemenex pro neangličtináře hi) a celé se to dá najít jako samorozbalovací archiv Breakfast.exe, čili snídaně :-) . Je vidět, že i američani mají docela smysl pro humor.....

Paměť lze editovat i programem LMR.exe, který je níže také uveden.

4.4.2006! Honza, OK2ILA mi pomohl najít potřebné soubory. DÍKY !!
Takže je už k dispozici SW na programování stanice z PC přes RS 232.

Původně jsem to chtěl zveřejnit až po odzkoušení, ale zdá se, že mnozí jsou hodně netrpěliví !

Tak už je odzkoušeno !

Honza, OK2ILA, měl doma jeden převodník s MAX 232 a ověřil program LMR.exe (na vejce se šunkou neměl chuť, hi) - Výsledek - chodí to. Lze měnit potřebné byty v paměti a tak odblokovat stanici pro použití v HAM pásmech. Tím je množství výzev stanice Bendix King u konce. Skoro ta krabice před námi už nemá tajemství, aspoň co se programování týče. Ještě najít důvod vypadávání stanic z provozu a je to !

Malý tip pro případné "pokusníky", hi. V prodejnách mobilních telefonů lze téměř za hubičku (v případě hezké ženské obsluhy by to nebyla špatná varianta, hi) koupit datový kabel k mobilu. Na jednom konci to má 9-ti pólového canona pro RS232, na druhém konektor k mobilu. V tom canonu je skryt převodník úrovní RS232-TTL a v konektoru k mobilu najdete zem, Tx, Rx a to je vše, co potřebujeme pro spojení se stanicí. A je to ! Hodně zábavy ! Ověřte si ale, který kabel kupujete. Ne všechny "umí" čistou RS232, např. u starších Nokií byl tzv. MBus, který je poněkud upravenou variantou a nefunguje pro naše použití. Podle dostupných informací vyhoví např. kabel pro telefony PANASONIC GD70/GD90.
Shodou okolností jsem na setkání na Třech Studních získal část testovacího přípravku pro GD70 a ověřil jsem funkci.
Vše je OK ! Je tam použitý MAX 3232, což je varianta pro 3-voltové napájení, ale dle výrobce umožňuje tento obvod napájení od 3,3 do 6 V. Tak jsem to upravil dle schématu (doplnil napájení ze sériového portu PC) a je to. Vše krásně funguje, z PC se linou "kosmické zvuky" a hlavně - lze odblokovat stanici, upravit předvolby a všechna nastavení. Někdy se může stát, že budete muset čtení z procesoru stanice spustit třeba i třikrát, než to bude fungovat správně (to je tak trochu daň za Windowsy :-) !)

Tady je ta "snídaně". Protože je už staršího data, zabalil jsem ji dvakrát, hi. Po rozbalení zipu máte breakfast.exe (samospustitelný archív) a s tím už si dál musíte poradit sami...

Tady je program LMR pro editaci "Béďovy" paměti

Nejdříve musíte nahrát data ze stanice. V programu pak zvolíte F4, potom F2 a dostanete se k nastavení níže uvedených čtyř bytů. Pozor, při změně musíte všechny byty přepsat. Není možná editace jenom např. jednoho. Dá se to řešit také tak, že máte v PC uložený jeden soubor s kompletním nastavením a ten jenom "natvrdo" zapíšete do stanice. Ale to už máte za domácí úkol. Něco vám taky musím nechat na zkoumání...

A tady popis čtyř nejdůležitějších bytů té výše uvedené paměti, zatím jen anglicky

Všechny programy běží pod DOSem , sám jsem si ověřil, že i pod XP! Takže poznámku o Američanovi jsem rychle smazal,hi.

[Akt. známka: 2,18 / Počet hlasů: 17] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.