phpRS
Dnešní datum: 10. 08. 2020  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Zajímavosti

* Bon dia Porto !

Vydáno dne 24. 09. 2006 (4605 přečtení)


Při cestě do Portugalska jsem využil letiště v Porto. Toto krásné a velmi zajímavé město jsem pak při zpáteční cestě, především díky kolegovi Ricardovi, měl možnost několik hodin navštívit.
Co jsem se o městě dozvěděl jsem se pokusil popsat v tomto článku...

Porto je pro většinu z nás synonymem dobrého vína a fotbalu. S tím vínem to ale není až tak jednoduché...V nejbližším okolí města totiž žádné vinice nenajdete. Přesto slovní spojení Porto - víno je už více než 250 let známé v širém okolí. Jak to tedy s tím vínem je ?

Celý vtip je v tom, že víno se do Porta přiváželo po řece Douro z oblasti vzdálené zhruba 100 - 150 km na lodích. Po vyložení nákladu byly lodě nazpět taženy osly. Dodnes na břehu řeky vidíte zakotvené čluny se sudy, ty jsou však již jen pro turisty. Na nábřeží vidíte také výčet všech možných a hlavně známých značek portského vína : Sandman, Kopke, Delaforce, Barros, C. da Silva a další...je jich tam nepočítaně a máte samozřejmě možnost zajít ochutnat a případně i zakoupit si nějakou tu lahvinku domů. V dnešní době zákazů a málem svlékání do trenýrek na letištích je to ovšem tak trochu složitější....
Město samotné leží při vtoku řeky Douro do Atlantského oceánu. Odpradávna bylo tedy svojí polohou určeno k obchodu, který je také dodnes živí...
Velmi významnou úlohu ve městě hrají mosty, spojující Porto s nedalekým Vila Nova de Gaia. (spojením názvů těchto dvou měst - Porto a Gaia - dostala jméno celá země..) K nejznámějším mostním stavbám bezpochyby patří Ponte das Barcas, Ponte Pênsil, Ponte Maria Pia (postavený G. Eiffelem), Ponte de Dom Luís (postavený žákem slavného Eiffela), Ponte da Arrábida (relativně nový ze 60. let), Ponte de São João, Ponte do Freixo a Ponte do Infante. Proto se také říká někdy Portu "město mostů". Po již zmíněném Ponte de Dom Luís bylo před několika měsíci zprovozněno metro, které spojuje obě města. Most je dlouhý 395 m a je i hodně vysoký, je z něj tedy nádherný výhled na město. Už první pohled na jeho konstrukci zřetelně dává najevo, kdo je jeho konstruktérem. Bohužel v době stavby mostu G. Eiffel zemřel a tak toto dílo stavěl jeho žák Théophile Seyring.
Pokud jedete po nábřeží na straně starého města, jsou domy zde postavené sice krásné, ale nijak moc to nevynikne. Na to musíte na druhou stranu řeky. Odtamtud se vám naskytne pohled, jaký nikde na světě neuvidíte.
Vzhledem k omezenému času a i docela nepěknému počasí (v noci byla silná větrná bouře s deštěm) jsem viděl z Porta opravdu jen to nejzajímavější, ale stálo to za to..
"Máš chuť na Francouzku ?", překvapil mě otázkou můj průvodce Ricardo. Poněkud jsem znejistěl, kam že se to chystá mě zatáhnout. Ale vyklubala se z toho jenom místní specialita ("Francesinha") pro gurmány. Vpodstatě se jedná o jakýsi sendvič, zapečený v sýru a s volským okem nahoře. Celé je to zalité mírně pálivou omáčkou. A právě ta je to celé. Pokud ji totiž chcete připravit tak, aby byla opravdu podle pův. receptu, potřebujete na to 4 dny !!Chutná ovšem naprosto báječně...
Po procházce nábřežím jsme zašli na již zmíněnou "Francouzku" a poté mi ještě Ricardo ukázal trochu střed města. Vzhledem k času jenom z auta, ale i tak to bylo velice zajímavé.. Hlavní náměstí Svobody s jezdeckou sochou krále Pedra IV (na moji otázku, zda Pedrův kůň se jmenuje Hátatítlá Ricardo neznal odpověď, hi), camera municipal čili magistrát, nádherný kruhový park v centru s novou hudební halou, samozřejmě spousta chrámů a kostelíků a mnoho dalších památek. Mimo jiné vysoký sloup s orlem a lvem nahoře jako symboly síly. Ovšem Ricardo mě hned na počátku upozornil, že o významu toho sloupu vůbec nic neví. "Don"t ask me, what it means ! Maybe it means, that a Lion is stronger than Eagle, hi..." Smysl pro humor mu rozhodně nechyběl.

Protože se blížila doba mého odletu, byl jsem mírně neklidný, když jsme uvízli v dopravní zácpě. Ale naštěstí nebyla až tak hrozná a ve stanoveném čase jsem se mohl nahlásit do letadla...

V 17 hodin místního času se náš Airbus 319 zvedl a za něco málo přes dvě hodiny jsem byl opět blíže k domovu - ve Frankfurtu.
Odlet z Frankfurtu do Prahy byl docela veselý.. Po nastoupení do letadla a uzavření dveří jsme se vydali na cestu k ranveji. Kdo jste již někdy ve Frankfurtu byl, víte, že areál letiště je opravdu obrovský. Tak se stalo, že naše pojíždění po ploše trvalo skoro 10 minut. Vedle mě seděl pán, evidentně Čech, ale moc nemluvil. Po tom dlouhém pojíždění jsem prohlásil " Já jsem nevěděl, že do té Prahy pojedeme". Od vedle se ozvalo jen "Máte pravdu, taky si připadám jak v autobuse !" Chvilku poté ovšem zapli proud,hi , a naše motory tedy měly možnost ukázat, co v nich je. Krátce po 23 hodině jsme "sedli" na Ruzyni a po krátké pasové kontrole jsem se vydal domů.. Ráno ve 4 jsem zaparkoval vedle domu.....

Několik fotek z Porta...
[Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.