phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Jak připájet směšovací Flip Chip diodu ??

Vydáno dne 08. 02. 2007 (5224 přečtení)

Po pár týdnech jsem zase navštívil Pavla, OK2VJC a viděl, jak pokračuje v přípravě na další mikrovlnná pásma. Mimo jiné jsem opět (ne)viděl směšovací diodu MA4E1318, kterou měl již zapájenou v dokončovaném transvertoru pro 76 GHz.
"No to mi tedy povídej, že ji pájíš jenom tak, na vařiči" zeptal jsem se. "Nic na tom není, je to naprosto jednoduché" bylo mi odpovědí a tak jsem si krátce vyslechnul postup. Bylo to velice zajímavé, protože většina amatérů tyto diody lepí vodivým lepidlem.
Pavel je ale opravdu pájí.....

Nejdůležitější podmínkou práce jsou především klidné ruce, vhodné pracoviště a pak to jde skoro samo..Dioda je tak malá, že ji bez brýlí já osobně ani nenajdu, natož abych ji připájel. Pavel na to jde ale "od lesa".
Nejdříve si připraví víko od bonboniery, do něj si vloží plošný spoj, zásobník s uvedenou diodou. Příprava dále znamená nachystat si dvě jehly, štěteček, páječku, trošku cínu a kalafuny.
Nejprve se musí velice opatrně pocínovat místo, kam dioda "přijde". Potom vezme štěteček, navlhčí ho acetonem a poté jím několikrát přejede kostičku kalafuny. Tímto "lepidlem opatrně přetře místo pro diodu. Ale jenom velmi jemně, protože jak toho tam dáte moc, tak při vlastním pájení se z diody stává "dálkový plavec" a nic nepřipájíte, protože vám dioda uplave pryč.
Takže máte mírně lepkavé okolí pájeného místa. Pomocí dvou jehel (pinzeta se mu neosvědčila, protože jak říká, je velké nebezpečí, že dioda "odskočí" a tím pádem je navždy ztracená, protože ji už nenajdete) dá diodu na místo. Pokud vám spadne při pokusu o umístění pomocí dvou jehel, obvykle její "skok" není tak daleký, aby došlo ke ztrátě. A uvnitř víka bonboniéry ji poměrně snadno najdete. Také jí mezi jehlami nehrozí takové velké nebezpečí, že ji "oštípete".
Takže pomocí jehel diodu umístíte na místo, kam patří. Díky kalafuně docela drží a "neutíká" pryč. V tomto okamžiku již víko uvedené krabice není až tak moc potřebné.
Tak se dostáváme k vlastnímu pájení. Na teflon plošného spoje si Pavel vedle pájeného spoje dá mini kapičku cínu, na které potom může sledovat, zda je správná teplota pájení.
Postupně začne na elektrickém vařiči spoj nahřívat. Samozřejmě spoj není přímo na plotýnce vařiče, ale přes poměrně velkou měděnou kostku se teplo přenese také velmi dobře. Má to za důsledek pomalejší nahřívání a tím pádem lépe vystihnete okamžik pájení.
Podobně, jako když zkoušíte stupeň uvařenosti knedlíků, si sem tam ověří, zda se náhodou už netaví ona zmíněná kapička cínu vedle pájeného bodu. Jakmile toto nastane, je třeba případně mírně upravit polohu diody, samozřejmě za pomoci lupy, nejlépe hodinářské, protože tu nemusíte držet v ruce. Pokud byly pájecí plošky správně pocínované a použité kalafuny nebylo přespříliš, obvykle není třeba ani moc polohu korigovat, jenom se zkontroluje, zda se dioda "ponořila" svými vývody do cínu a opatrně celý spoj dáte pryč z vařiče (tady funguje tzv. princip samovystředění součástky, velmi dobře známý z oblasti pájení SMT technikou. Součástky pootočené nebo posunuté se působením kapilárních sil "vystředí". Pokud se mi podaří najít videozáznam tohoto jevu, umístím ho časem na svém webu). Tím je celé pájení ukončeno. Zbývá změřit, zda je dioda elektricky v pořádku. Nezapomenout ještě odstranit "pomocnou" kapičku cínu a je to !
Tento postup je odzkoušený v již několika směšovačích a plně se osvědčil. Osobně jsem to dokonce konzultoval s Philem, DL2AM, a ten je toho názoru, že pájení bude lepší než lepení, protože je zaručeno "vodivější" připojení diody a nemůže nastat problém s případnou nedostatečnou vodivostí lepidla, kterým se to jinak dělá. Samozřejmě je náročnější na přípravu a provedení, jenže jak praví přísloví "kdo se bojí, nesmí do lesa". No a Pavel se tedy opravdu "do lesa" nebojí..

PS :
Nedávno dostal Pavel analyzér TV a SAT signálu, který funguje do cca 2,1 GHz. S pomocí "měřící hlavy", což je samozřejmě vhodně nastavený směšovač, je tak schopný sledovat bez problému např. signál LO na 12 GHz. A do budoucna se chystá i na úpravu pro vyšší frekvence. Jakmile se mi podaří získat další informace, podělím se o ně ...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.