phpRS
Dnešní datum: 10. 08. 2020  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Zajímavosti

* Troška historie nikoho nezabije...

Vydáno dne 28. 07. 2007 (4998 přečtení)

A máme tu léto, dobu dovolených. Vzhledem k tomu, že moc tepla škodí a letošní léto je oproti minulosti výrazně teplejší, rozhodl jsem se strávit rodinnou dovolenou poněkud v chladnějším prostředí. Protože české technické muzeum jsme navštívili před cca dvěma roky, padla volba na zahraničí. Již drahnou dobu jsem dětem sliboval návštěvu v Deutsches Museum v Mnichově. Je to takové jejich technické muzeum, jenom v Mnichově jsou tři komplexy, my jsme navštívili jeden z nich.
Co tam všechno najdete ?

Muzeum se nachází poblíž stanice metra Isartor, jezdí přes ni téměř všechny linky pozemní i podzemní dráhy.
Ubytování jsme zvolili v Ismaningu, což je městečko kousek od Mnichova. Protože nepatřím ke spolku "Kamikaze", který si libuje v bloudění po cizích velkoměstech, využil jsem polohy hotelu přímo u nádraží pozemní dráhy a auto jsem tak mohl nechat stát mimo velkoměsto. Sice navigaci mám, dokonce i funguje, ale když ta dráha jede až před muzeum, tak není co řešit. A potom - hledat parkoviště v centru Mnichova není zrovna můj koníček. Rodinná celodenní jízdenka za 11 Eur taky není až tak drahá a ten pocit, že nemusíte nikde nic hledat , ten je k nezaplacení, hi..
Vstupenku jsme pořídili také v "rodinném formátu", takže návštěva vyšla i relativně levně (17 Eur, cca polovina normální ceny). Celé muzeum je rozděleno do mnoha kategorií, po vstupu se dostanete do části , kde jsou lodě a historická letadla. Najdete tu kopii letadla bratří Wrightů, dokonce i "Red baron" tu visí u stropu.
V další části najdete stroje, generátory elektřiny, parní stroje atd. Dokonce tu najdete i ponorku U1 z doby první světové války, která je vystavena "v řezu". S vodou souvisí i potápění, takže různé typy skafandrů, batyskafy apod. tu také uvidíte.
Nechybí ani raketa V2 , která vznikla v době nacismu a napáchala velké škody ve druhé světové válce.
Značná část muzea je věnována výpočetní technice, počínaje historickými mechanickými počítači, přes elektronkové historické kousky až po dnešní PC. V další poměrně velké části muzea je vyhrazen prostor pro praktické pokusy, které sami provádíte. Tak mohou, hlavně děti, velice rychle na praktickém příkladě pochopit vznik střídavého či stejnosměrného proudu, různé fyzikální a chemické pokusy, příklady z matematiky, geometrie atd. atd.
Kdo by měl toho všeho ještě málo, na střeše najde různé typy slunečních hodin nebo může navštívit planetárium umístěné v kopuli malé věže muzea.
Významnou část muzea zaujímá i historie dobývání uhlí, která je formou umělých důlních chodeb velmi pěkně představena.
Další část výstavní plochy je věnována tažení křemíkových ingotů a výrobě polovodičů. Nádherný příklad je pytlík s 15 000 tranzistory v diskrétní podobě, přičemž vedle je integrovaný obvod, který jich obsahuje ve své struktuře 150 000 ! Není nad jasné srovnání..
Jedna malá část muzea je věnována i radioamatérství. Dokonce denně je jednu hodinu v provozu radiostanice, umístěná přímo v budově muzea. V malé místnůstce vedle ní je pár historických transceiverů, krystalový přijímač, přijímač s kohererem, vysílače v oblasti mikrovln a dokonce radioamatérská družice. Z této části muzea jsem připravil pár fotek.
Celé muzeum je tak velké, že v době od 9:00 do 17:00, kdy je zde otevřeno, tak tak stačíte celou expozici projít.

Lodní 2kW vysílač z roku 1915
A toto je jedna z podob "krystalky"
Vysílač..
Přijímač s kohererem..
A tady je něco z počátku mikrovlnného vysílání, pásmo 24 GHz, rok 1979
Transceiver pro 10 GHz..
Radioamatérská družice..Návštěvu muzea mohu jen doporučit, stojí to rozhodně za to..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.