phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Transvertory od firmy Elecraft

Vydáno dne 24. 02. 2008 (6660 přečtení)

Firma Elecraft je známá především jako výrobce stavebnic transceiverů K2 a K3 pro krátkovlnná pásma. Jak se zdá, pochopila i tato firma, že jsou i jiná hodnotná pásma (hi) a proto uvádí na trh transvertory řady XV pro pásma 6m, 2m a 70cm.
Transvertory jsou primárně určeny pro spolupráci s již zmíněnou K2-ou nebo K3-ou, především pro portable provoz.

K2-ka je prodávána ve stavebnici už pěknou řádku let. Existuje ve dvou verzích , 10W a 100W. Vzhledem k rozměrům je přímo předurčena pro portable provoz, při napájení z baterií samozřejmě s menším z uvedených výkonů. Firma nyní nabízí rozšíření až do 436 MHz prostřednictvím tří samostatných transvertorů.
Všem transvertorům je společná mezifrekvence v rozsahu 28 - 30 MHz, pro pásmo 70 cm je mf až do 32 MHz. Koncept transvertorů je vpodstatě stejný : úzkopásmové filtry, vysokoúrovňový směšovač, použití HEMT a MMIC prvků zaručuje solidní vf vlastnosti. Buzení transvertorů je možné v rozsahu od 0,01mW (-20dBm) do 8W (+39dBm), což umožní, po nastavení propojek, DIP switchů atd. , připojení k téměř jakémukoliv KV transceiveru. Pokud jsou všechny tři transvertory připojeny ke K2-ce nebo K3-ce, přes propojovací CANON konektor si transceiver volí potřebný transvertor, není třeba nic dodatečně přepojovat apod.Pohled na K2 s transvertory zepředu

Pohled na K2 s transvertory zezadu


Výstupní výkon transvertorů je 20W PEP pro SSB a CW, na AM či FM klesá použitelný výkon na polovic.
Šumové číslo transvertorů udává výrobce lepší než 1dB, IP3 +20dBm. Potlačení zrcadlového kmitočtu je lepší než 60dB, potlačení LO je také lepší než uvedená úroveň.
Autor článku ve Funkamateru (FA) podrobil transvertor pro 70 cm pásmo krátkému měření. Ukázalo se, že už při výkonu kolem 13W se na výstupu objevovaly intermodulační produkty. Takže při reálné provozu zůstává nanejvýš důležitá otázka správného vybuzení, abyste nebyli moc "širocí".
Co se týká praktického provozu, jeví se jako ne zrovna optimální hluk ventilátoru ve verzích pro 70cm.
2m ani 6m verze žádný ventilátorek nemá a tady se naopak projevuje poměrně značné zahřívání celého transvertoru. Druhým takovým problémem je absence možnosti donastavit si frekvenci LO u verze pro 144 MHz. Pokud použijete transvertor s K2 nebo K3 dá se tato nepříjemnost obejít vhodným nastavením ofsetu kmitočtu.
Výrobce nabízí pro zlepšení stability vyhřívaný LO, což, zejména u verzí bez ventilátoru, jistě výrazně přispěje k celkové stabilitě transvertorů.

Jedním z velmi důležitých parametrů je i pořizovací cena. Jsou dvě možnosti jak k takovému transvertoru přijít : koupit stavebnici nebo hotový přístroj. Stavebnice stojí v rozmezí od 369,00 do 399 USD, což, porovnáme-li s cenami jinde, nevypadá až tak zle. Samozřejmě si pro dokonalou funkci musíte ještě trochu "pohrát" s nastavením (stavba není vhodná pro úplného začátečníka) a transvertor ev. mírně vylepšit (např. teplotně řízený ventilátor, teplotně stabilizovaný LO atd.).Vzhledem k použitým prvkům a poměru cena/výkon však i tyto relativně slušné transvertory jistě najdou uplatnění u mnoha radioamatérů.
Více můžete najít na stránkách výrobce.


PS : Ještě existuje i verze pro 222MHz, ale tato frekvence není v našich končinách povolena, proto není ve výčtu verzí..

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: FA1/08, stránky výrobce


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.