phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Mikrovlnný závod u OK2KYC

Vydáno dne 10. 06. 2008 (4244 přečtení)

Tak a je to tady... První "cizí" článek na mém webu. Tento víkend jsem se věnoval čistě a jen rodince, tak jsem o veselí na kopci přišel. Proto povinnost popsat dění na kopci padla na Petra, OK2ULQ. Tož si počtěte, jak to viděl právě a jen on:

Protože na soukromých Milanových stránkách se od jisté doby dočtete pravidelné postřehy ze závodních klání klubu OK2KYC a Milan se tentokrát nezúčastnil, pokusil jsem se něco sepsat. Je pouze na něm jestli to použije a jak ..hi. (Pzn. : použiju a rád !)

Protože hw je potřeba o něco méně a jel jsem sám, byl jsem sbalený poměrně rychle a na kopec dorazil jako první. Vyložil pár věcí a s ručkou usazen na lavičce poslouchal komunikaci posádek vozů mířících na kopec. Když jedna osádka hlásila problémy se zásobováním místních obchodníků se (pro závodní činnost klubu) zcela zásadní potravinou / hádejte kterou ? Nápověda : Kóusek od Olomóca ,/ začal jsem mít pocit, že vše nedopadne tak, jak by mělo.. A měl jsem pravdu i když to přišlo uplně odjinud...

Jelikož je to mé první literární dílo začnu trochu ze široka.. Kdysi dávno, někdy v době, která se VKV komunitě vybaví při jménech Kentaur, Klínovec , Sněžka, jsem si řekl, že se pokusím do každého závodu něco vylepšit. Většinou to nakonec byla jen výroba nějaké propojky na čisto nebo jiná drobnost..
Stal se s toho zlozvyk, který mne zpravidla dovádí k zoufalství. Ale je to pro mne cesta dopředu. A tak i na tento závod jsem trochu neplánovaně řešil něco okolo ozařovače pro parabolu pro 23-13cm. Protože se mi to zdálo málo a na stole odpočíval zbrusu nový PA na 3cm rozhodl jsem se o jeho alespoň provizorní využití .. Aspoň se uvidí, jaky přínos bude mít posílení výkonu na 300 % !! Nakonec to bylo těžké provizorium, ale povedlo se .

Kolektiv dorazil v základní sestavě OK2MBP. 2MBO, 2BUC, 2GM, 2AIA a 2TAS. Stavba stožárů, hlavně díky Pavlovi OK2TAS, proběhla s tradičním koloritem, jenž nedovolí slušným lidem jej reprodukovat. Ale i to patří k tomu ...
Jelikož díky výše jmenovanému zlozvyku a taky proto, že jako operátor nestojím za mnoho ./Pozn: Jak se to mám ale naučit, když mě na 2m nenechaj vysílat že ?? hi /. jsem v klubu zařazen do kolonky bílé pláště, jak jsem vtipně četl v jednom reportu pražského klubu s moravskou značkou.
Takže, pokud vše po zadrátování funguje, už jsem závod vlastně za sebe vyhrál.. Tak to vypadalo i tentokrát. Po zprovoznění internetu a pohledu na radar a následném poslechu RS na 3cm jsem se docela začal těšit na začátek závodu. Navíc jsme u zařízení měli sedět dva. Tak jsem si přidělil našeho špičkového cw operátora Jirku, jindy jen stěží uvolnitelného pro tak nepodstané žížalky, hi. Tato skutečnost a RS všude okolo slibovalo zajimavý vývoj závodu na 10GHz .
Když ani ne po dvou hodinách závodu bylo již 20 spojení hotovo a na pásmu se aktivizovaly super žížalkové protistanice OK2BPR a OK2VJC, začal jsem chystat zařízení na 47-76GHz. Hlavně proto, že v neděli, a to opravdu nechápu proč, se vždy zhorší počasí .
Po návratu do závodního mercedesu /kdo z Vás může v závodě vysílat z auta této značky ?? hi / byl deník pro 10GHz přepsán naposled odjetým provozním aktivem..Proč a jak k tomu došlo, už nezjistíme.. Nicméně i práci ve "woknech" bude potřeba u některých jedinců dopilovat..
U PC se vystřídali všichni mladší operátoři, ale obnova se nezdařila ..Než jsme se vzpamatovali a nabrali motivaci pokračovat alespoň na ostatních pásmech, chvíli to trvalo. Ještě že druhé pracoviště pro 23/13 šlapalo velmi dobře. ..
Na všech pásmech se tedy pokračovalo už rekreačním tempem. Něco se povedlo a něco ne. Pokusy s OK2BPR na 76 GHz nevyšly a povedlo se až v neděli za velkého úsilí..Eda nás dlouho nebral vůbec a pořád nevím, proč to najednou chodí tak zle.. Když na 47GHz je to dnes už rutina, hi.

Neděle přinesla spoustu mlhy a deště a tím pádem to šlo pomalu. Ze soutěžního pohledu už k žádným zajímavým situacím na kmitočtech nad 3GHz nedošlo . Podařilo se něco na 9cm a při odpolední dešťové přestávce se skoro násilně donutili hoši z OK2KJT k instalaci zařízení na 24GHz. Spojení se nakonec povedlo a snad už to teď bude konzumní záležitost. Gratulace OK2KJT k prvnímu QSO na 24GHz!
A ti co vyluštili otázku z předchozích odstavců se jistě ptají, jak probíhal provoz týlového zabezpečení..Tentokrát byl slavnostní oběd v neděli a jako vždy vynikající a všeho dostatek. Tajnou kontrolu bylo zjištěno, že i Petr 2AIA si už na specialitu šéfkuchaře zvyká! Díky Zdeňku!! Pochopitelně i ostatní jídla byla bez chyb.. A zbývá jen otázka, jestli s jednou dočkáme guláše?? Dobře informované zdroje tvrdí, že náš kuchař opravdu umí ..

Kluci na 23 /13 se snažili a porazili metu 100QSO na 23cm. A pokud si to dobře pamatuji, tak na 13cm přes 40 Qso. Je to pro mne překvapením a zadostiučiněmím za práci s přestavbou zařízení na tato pásma. Slušelo by se poděkovat ještě jedné značce, kterou ale nemohu jmenovat...

A je tu konec závodu.. Zařízení v mercedesu jsem začal demontovat už před závěrečným hvizdem..Ve 14:00 UTC se ovšem přihnala bouřka s opravdovým slejvákem. Ten nás uvěznil uvnitř karavanu, kde jsem měli skoro dvě hodiny na přemýšlení, co se stožáry, když nepřestane pršet a kdo nepůjde v pondělí do práce.. Došlo na vzpomínky z minulosti OK2KYC u které někteří z nás nebyli.. Dobu, na kterou se vzpomínalo, charakterizují jména Lambda 4-5 , konvertory a EC86 , Petr 101 atd.. Déšť polevil, ale nepřestal a tak jak nejrychleji to šlo jsme vše rozebrali a zcela promočení odjeli domů .. Díky všem, kteří teď budou doma stejně jako já sušit a čistit lana, kabely a zařízení... Kdy už bude konečně sluníčko svítít i v termínech IARU contestů ? Ví to někdo ??

Takže zbývá jen lehce shrnout. Závod plný emocí . Jak světlých tak tmavých.. Spousta problému k řešení .. /stromy zase povyrostly, jindy spolehlivý internet kolaboval jak dálnice D1, co se závodním SW, přestavba 10GHz atd. / ale baví nás to a vo tom to je..

Dosažené výsledky bez záruky:

23cm 101 QSO 27 tis b.
13cm 43QSO 11 tis b
9cm 12 QSO 1600 b
6cm 6 QSO 1000b
3cm denik nebude odeslán bo sa kajsi vypařil
1,2cm 4QSO 90b
47 a 76 GHz 2QSO a 53 b


[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Petr, OK2ULQ | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.