phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* VHF contest u OK2KYC

Vydáno dne 08. 09. 2008 (7722 přečtení)

Setkání v Holicích je fuč a zase je tu jeden ze závodů. Tentokrát na nejvíce obsazovaném pásmu 2m.
Vzhledem k situaci, kdy OK2KYC se momentálně drží na 2. místě v mistrovství republiky (ČRK, aby některým bylo učiněno zadost), bylo potřeba nic nepodcenit a zvýšeným úsilím dosáhnout lepších zítřků, hi..

Hlavně Petr, OK2ULQ, nesl velmi silně tuto situaci a tak hlavně a především jeho úsilím a prací došlo k výraznému přezbrojení a dozbrojení na VHF contest.
Jak to tedy vypadalo u KYCáků ??

Jak jsem již zmínil, příprava začala u Petra doma již několik týdnů před termínem závodu. Postavil dvě nové šestiprvkové antény v designu DK7ZB a připravil spoustu dalších maličkostí (a že jich bylo !!) pro možnost vysílání na dva koncové stupně a poslouchání na tři anténní sestavy.
Takže HW vybavení bylo nakonfigurováno do sestavy:
IC756PRO III
TR144H +40
solid state PA 600W
200W s GI7B
anténa DK7ZB 10 el.
2x6el. Yagi DK7ZB
2x7el. Yagi DK7ZB
NB s deníkem VUSCOvládací jednotka pro přepínání antén ve výstavbě......

Všechno finišovalo praktickou zkouškou v pátek před závodem, kdy celý HW, sestavený v podkroví u Petra doma, prokazoval svoji plnou funkčnost. Jenom elektronkový PA si "plesknul", ale potom fungoval dál. Nezbývalo než doufat, že v závodě vydrží..
V sobotu ráno kolem 8 hodiny jsem vyrazil z domu a po naložení veškerého materiálu u Petra doma jsme vyrazili na Velký Javorník, JN99BM. Zbytek party z Veřovic dojel na kótu chvilku před námi, takže jsme se hned pustili do stavby anténních systémů.
Nejprve byla vztyčena na cca 12 m stožáru jedna dlouhá Yagi, převážně určená pro poslech. Aby při vysílání byla taky užitečná, byla připojena na PA s GI7B.
Následovalo první "dvojče" s 2x7 elementy hlavně pro jižní a jihovýchodní směr.První "dvojče" se skládá do provozního stavu......

Po jeho postavení byla malá přestávka, m.j. proto, že na vrchol kopce dorazil i Laďa, OK2TSV, jinak čerstvý "padesátník", což se muselo řádně oslavit.. Po krátké přestávce, způsobené konzumací výborného pivka, jsme se pustili do stavby druhého "sdvojčete", které bylo určeno převážně pro západní směr.Už se chystá třetí a poslední stožár.....

Finále stavby antén se blíží.....

V montážních pracech vynikal Pavel, OK2TAS, jemný mechanik z Veřovic...Při práci ze sebe vydával neidentifikovatelné a nepublikovatelné výrazy, které, kdo chce zažít, musí na Javorník.
Oslovení "mechaniku" velmi těžce nesl a v brzké budoucnosti mě to bude asi stát pár piv, hi.. Nutno ale podotknout, že všechny mechanické prvky, které chystal, byly v prvotřídní kvalitě a v precizním provedení s potřebnou tolerancí max. dvou desetin mm, hi, hi (to jsem si zase šplhnul, že Pavle !)Pavel při seřizování prvků antény.....

Ani týmový kuchař nijak nezahálel. Pomáhal při stavbě a potom našel ještě dost síly k tomu, aby nás všechny nakrmil výtečnou směsí jitrnice s vejci, okurkem a nakládanými papričkami. Jako vždy to nemělo chybu. Protože jsme předpokládali mohutný nástup do závodu, byl obvyklý doping ve formě smažených tvarůžků odsunut na nedělní poledne (s přecpaným žaludkem se špatně závodí, hi). Na první oběd se dokonce kuchař vybavil novou zástěrou, kterou ale po chvilce rychle schoval, aby neutrpěla újmu.Kuchař, OK2BUC, ve slavnostním oblečení.....

Ještě před zahájením závodu nás navštívil "Melčák", čili Petr OK2AIA. Vzhledem k povinnostem doma na zahradě jenom na chvíli. Protože tentokrát se "jelo" jenom jedno pásmo, a sešlo se nás 11, tak to až tak nevadilo. Ale projevil zájem, tzn. tvarůžky mu chutnají a má chuť i vysílat. Příslib do budoucna,hi..Petr, OK2AIA mezi námi. Druhý zleva je oslavenec OK2TSV.....

Protože si v jednom z minulých článků Petr, OK2ULQ stěžoval, že ho nikdo na dvoumetru nenechá vysílat a protože všichni povinně čtou reporty ze závodů, naběhnul si, hi. Na začátek závodu mu byl poskytnut prostor a musel vysílat. Původní požadavek týmu, aby Petr vysílal do 400 spojení a pak teprve bude nahražen, byl zmírněn na první hodinu.Petr, OK2ULQ, si konečně zavysílal i na dvoumetru. Deníkovou podporu mu prováděl Zdeněk, OK2MBO.....

Však si Petr celý HW nachystal a musel taky ostatním ukázat (mimo povinné školení, hi), že na ten strašný propletenec lze vysílat..Takže na fotce je vidět, že jižní a západní "dvojče" byly na rotátoru elektrickém, "poslouchací" anténa na mechanickém, který je ovládán volantem pod stolem vysílacího pracoviště. Vysílalo se 600W do jednoho z "dvojčat", volba se prováděla pomocí dvou tlačítek, která jsou vidět pod ovladači rotátorů. Přijímací antény se přepínaly ručním přepínačem, který na fotce taky najdete. Zas tak složité to nebylo, ale bylo to takto poprvé, což teoreticky může přinést potíže. Máme ale chytré operátory, hi, a tak žádný problém z nepochopení či neznalosti systému nenastal.Takto vypadal HW OK2KYC v praxi.....

Večer jsme s Petrem zajeli na návštěvu k OK2KJT na Dušnou. Mimo jiné jsme viděli v nasazení i jejich nový deník, KJTLog. Ten nás zaujal, protože je opravdu dobře napsán a hlavně velmi dobře funguje. Zatím sice "kojoti" nechtějí SW dát z ruky, ale snad časem, až se pořádně prověří jeho funkčnost v několika velkých závodech, změní názor. Určitě bychom měli zájem stát se jeho uživateli. Popis deníku a jeho funkcí najdete na webu KJT v diskuzi pod 1. subregionálem 2008.
Po návštěvě u KJT jsme dojeli domů a já, i vzhledem k potížím s přetrvávající angínou, jsem už zůstal doma na trvalo. Na Javorníku bylo dost lidí aby zvládli demontáž antén, tak jsem se radši věnoval léčení svých neduhů..
Ráno Petr zajel na Svinec, kde vysílali kluci z Nového Jičína. Jindy se tam během závodu nedostane, protože musí vysílat, tak tentokrát využil možnosti..
Na Javorníku mezitím u klíče sbírali body pro KYC Jura, 2MBP a Martin 2GM, který přijel vpodvečer posílit tým.Vysílací stanoviště OK2KYZ na Svinci.....

Po návratu na Javorník Petr zjistil, že v noci "odkráčel" PA s GI7B aniž by si toho kdo všimnul..PA si "pleskl" i na kopci, tentokrát definitivně. Kontrolky svítily, ale výkon z něj "nelezl". Asi je už elektronka v ruském nebi, hi.. Aspoň, že PA 600W fungoval, tak jak měl.
Celkově byl počet spojení menší než vloni, ale jak se později ukázalo, bodově to bylo o dost lepší. Konec závodu už pak probíhal v klidnějším tempu a i závěrečná demontáž proběhla velmi rychle a tak byl VHF contest ukončen krátce po 17 hodině.

Výsledky ??
Celkem 408 spojení a 133 tisíc bodů. Závod je za námi, ještě UHF a A1 a je zase rok v.., však víte kde...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.