phpRS
Dnešní datum: 26. 02. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Spojení na 122 GHz

Vydáno dne 27. 09. 2008 (5789 přečtení)

I u nás na severní Moravě se daří mikrovlnám. Donedávna jenom do 76 GHz. S tím bylo potřeba něco udělat..

Jako ostatně vždy, začal Pavel, OK2VJC, jako první v našem okolí se stavbou svého transvertoru pro 122 GHz. Další do "grupy", Eda, OK2BPR, se zabýval vším možným, jenom ne 122 GHz, a proto Pavel, přesto, že své zařízení dokončil, neměl s kým vyzkoušet spojení.
Svého času jsem se o tom vyjádřil před Philem, DL2AM. Ten okamžitě nabídl pomoc ve formě jednoho ze svých hotových transvertorů. Přeci jenom, když máte referenční zařízení, jde práce rychleji. Tak jsem na jeho nabídku kývnul a koncem minulého týdne přišel poštou balíček s již zmíněným transvertorem. K tomu jsem doobjednal LO od Michaela, DB6NT, aby bylo vše připraveno k testům. Protože LO od Michaela bylo bez OCXO, museli jsme si poradit, pro první pokusy jsme použili generátor Marconi.


Miniaturizovaná verze OCXO v podání fi Marconi, hi......Úplně první pokusy proběhly už ve čtvrtek večer u Petra, OK2ULQ, doma v hamshacku, kde byla funkčnost obou zařízení ověřena na vzdálenost cca 1 m, vlnovod proti vlnovodu. Tehdy ale nedošlo na výměnu reportů a tak spojení nebylo regulérní, hi..
Pokračování se odehrálo v sobotu, kdy se zároveň konalo podzimní setkání radioamatérů ve Frenštátě pd Radhoštěm. Využili jsme možnosti testů v klubovně OK2KDJ.
Kolem 10 hodiny se uskutečnily první pokusy. Dokonce se jich zúčastnil i Eda, který nechtěl ztratit krok s Pavlem, hi , a svůj transvertor urychleně dodělal.
Tak byla na místě tři zařízení a mohlo se pilně zkoušet.
Ukázalo se, že všechna tři zařízení jsou funkční a tak se zkoušelo až do cca 13 hodin.
Pavlův transvertor využívá jako základ oscilátor 10 GHz, jehož signál násobí na cca 40 GHz násobičem od DL2AM. Ten násobič totiž umí násobit třemi i čtyřmi, tak se to pěkně hodilo. Poslední stupeň už pak násobí třemi na 122 GHz, při mf 145 MHz jsme pak na požadovaných 122,250 GHz.


Parabola s transvertorem Pavla, OK2VJC.....

Detail transvertoru OK2VJC......
Dalším účastníkem byl již zmíněný Eda, OK2BPR. Ten vychází z použití mi neznámého "aligátora", takže se omezím na fotografie jeho zařízení, hi..


Edovo zařízení......


Detail Eduardova zařízení.........No a třetím zařízením byl transvertor od již zmíněného Phila, DL2AM, který jsme dostali na testy..Ještě před odesláním ho Phil kontroloval, takže byla jistota jeho funkčnosti a tím pádem jsme měli referenční zdroj signálu na 122 GHz..Vychází z kmitočtu 141,325 MHz, který po vynásobení v násobiči DB6NT dává potřebných 13,567 GHz, které jsou dále násobeny třemi v násobiči od Toshiby, potom následuje násobení třemi a jsme opět na potřebných 122,250 GHz.


Referenční transvertor a jeho LO.....Ověřovali jsme i směrovost signálu při tak vysoké frekvenci. Ukázalo se, že i v relativně malé místnosti je směrování už opravdu docela "ostré", nejde se spolehnout na "jakési" odrazy. Při pokusech byl signál 599+, jak jinak, na tak malou vzdálenost, ale směrování se velice silně projevovalo. Další testy musí být provedeny již někde jinde a hlavně na větší vzdálenost. Při ověřování směrování jsem pořídil další 2 fotky...


Eda zkouší účinnost směrování své paraboly......


Pavel, OK2VJC, pomáhá Edovi u transceiveru.....Aby bylo učiněno zadost i pro regulérní spojení, bylo nutno ho provést..Jen jsem tak postával a poslouchal, najednou slyším svoji značku telegrafem..Pavel se mi asi chtěl za cosi pomstít, hi, a tak mě volal. Nezbylo než odpovědět a tak jsem s ním udělal (ukloval,hi) své první CW spojení na 122 GHz...


Moje maličkost při CW spojení s OK2VJC......Na závěr se ještě prováděly pokusy na 76 GHz, kde zařízení jednoho z HAMů vykazovalo podivné chování. Po ověření, že násobič funguje jak má, směšovací dioda je OK se spojením ověřila funkčnost celého zařízení. Ono se to zase někdy projeví, když to člověk nejmíň potřebuje..


OK2UFY, OK2BPR a Petr, OK2ULQ, bez jehož podpory a pomoci by se celá dnešní akce neuskutečnila.......Tak jsme úspěšně vyzkoušeli zařízení na 122 GHz, jsou fukční již tři transvertory, což je příslibem do budoucna..Zbývá pokusit se o nějaké to delší spojení, nejlépe na pár kilometrů. K tomu ale s největší pravděpodobností nedojde před UHF contestem. Snad se to povede ověřit alespoň letos. Ono to, vzhledem k vytížení lidí, není s volným časem až tak ideální..Ale první kroky byly učiněny a to je hlavní..
Závěrem bych rád poděkoval OK2KDJ za poskytnutí "azylu" pro pokusy a hlavně Petrovi, OK2ULQ, bez jehož podpory by testy nebyly možné nebo jen s velkými obtížemi..


PS: V neděli 28.9.2008 bylo uskutečněno spojení v pásmu 122 GHz na vzdálenost 700m, reporty 599 a 599+.
Takže je se na co těšit....

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.