phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.* Překonáno 700m v pásmu 122 GHz

Vydáno dne 30. 09. 2008 (4571 přečtení)

Jak jsem v závěru předešlého článku napsal, bylo v neděli 28. září 2008 uskutečněno spojení v pásmu 122 GHz na vzdálenost cca 700m. Petr ULQ i já jsme udělali pár snímků, které jsou v tomto článku.

V neděli odpoledne jsme se domluvili na dalších testech v pásmu 122 GHz. Zajel jsem pro Pavla, OK2VJC a jeli do Tiché (velkoměsto, hi , cca 4 km od Frenštátu pod Radhoštěm, sídlo OK2ULQ) na domluvu co a jak dál. U Petra na zahradě jsme zkompletovali jeden transvertor (od DL2AM), jak vidno z fotky s "externím OCXO Marconi", hi..


Takto to vypadalo dole na zahradě Petra, OK2ULQ......Nejprve jsme to chtěli zkusit na menší vzdálenost. Jednak ověřit sílu signálu a hlavně tak trochu se naučit s tím zaměřovat, protože žádné jiné pásmo na pomoc jsme neměli a směrování na 122 GHz už opravdu musí být dobře provedené, jinak chytíte akorát rýmu a ne signál...


Nejdříve jsme to vyzkoušeli na cca 150m k místnímu fotbalovému hřišti.....Po úspěšném testu Petr usoudil, že my s Pavlem bychom měli vylézt na kopec na kraji Tiché. To se mu to kecalo, on byl doma na zahradě, hi.. My jsme tam museli kousek dojet autem a potom do kopce pěšky s akumulátorem, Sever-Jugem, prostě s celým tím krámem.. Navíc pole na kopci bylo ohrazeno elektrickým ohradníkem, takže nebezpečí, že tam narazíme na zuřivé krávy, majitele, jeho zlého psa nebo všecko dohromady nebylo nulové, hi..


Zmordovaní jsme vylezli na kopec..ta idylka..západ sluníčka za kopkou hnoje, hi........Na kopci byla hromada staré slámy (která vypadala spíš jako kopka hnoje, hi), která nás trochu kryla před zrakem příp. majitele.


Pohled shora na QTH Petra přes objektiv iPhona.....Po sestavení celé aparatury jsme začali se zaměřováním na protistanici. Nějak se moc nedařilo, tak Petr přinesl puškový dalekohled, prostrčil do středem paraboly (transvertor byl na chvilku dán bokem) a zaměřil nás. Po vrácení transvertoru na místo byl okamžitě slyšitelný signál. Jemné doladění polohy potom už bylo hračkou..Opět se osvědčil již známý "Sever-Jug", jehož točítka jemného posuvu jsou k zaměřovaní prostě super..


I Petr se na nás díval objektivem, nejprve puškového dalekohledu pro zaměření a potom i přes 12x zoom fotoaparátu, hi......Jak je vidět, ani Petr dole nezahálel a zdokumentoval nás s Pavlem na kopci.. Po úspěšném dokončení spojení jsme vše zbalili vydali se z kopce dolů k autu, pak k Petrovi a domů.


Výřez mapy, na které je vidět odkud a kam se to zkoušelo......Další pokusy budou následovat o víkendu v rámci UHF contestu. Uvidíme, zda nás technika či počasí nezradí. V každém případě se povedlo hezké spojení a díky rezervě v síle signálu to určitě půjde ještě dál.. Spojení proběhlo CW a potom i SSB s reporty 599 a 59 z obou stran. FM-kou to zrovna moc nešlo..
Musíme zkusit nějaký ten kilometr, fungovat by to mělo..Jenom ten čas si na to musíme najít...

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.