phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* 4,76 km na 122 GHz aneb UHF contest u OK2KYC

Vydáno dne 05. 10. 2008 (7251 přečtení)

Tento víkend proběhl UHF Contest. Počasí stálo za starou Belu, tak to nevypadalo zrovna moc nadějně. Nicméně pověstné kroupy a fekálie se nekonaly. Dokonce se v neděli povedlo i spojení na 122 GHz..
Ale pěkně popořádku..

Na kopci jsme se sešli v sobotu kolem půl desáté dopoledne, parta z Veřovic už tam chvilku byla a čekala na spásu v podobě silného auta, které vytáhne Mercedes s přívěsem na vrchol kopce, protože sám se tam dostat nemohl. Povedlo se a tak jsme mohli začít stavět sestavu antén a parabol na závod.
Jenže jednak jsme začali dost pozdě, jednak počasí na náladě nepřidalo. Tak vše trvalo poněkud déle. Celou stavbu zařízení provázela zima jak v ruském filmu, mlha a drobný déšť. Prostě hrůza!
Byla taková mlha, že Jura, OK2MBP, si musel vzít reflexní rukavice, aby si aspoň chvílema viděl na ruce, co dělají...hi..Provizorní přístřešek, pod kterým nepršelo, ale jen krápalo.............Na svoji premiéru čekalo několik nových či upravených zařízení. V první řadě to byl transvertor pro 3 cm, kde měla premiéru nová parabola o průměru 90cm a PA, zatím s výkonem 12W, do budoucna až 22W. Na své první závodní spojení čekal transvertor v pásmu 122 GHz. Na 70 cm to byla kompletní sestava, zapůjčená kamarády ze zahraničí od týmu OM3KHE, kde pro pracovní zaneprázdnění nemohli jet na kopec (chlapi díky !). Na spoustu malých zlepšení si ani teď tak rychle nevzpomenu...prostě s tím bylo práce jak na kostele a tak jediné pásmo, které vyjelo včas, bylo 70 cm.


Montáž antén M2 na stožár, OK2GM a OK2AIA.....Jenže tady se ukázal problém. Na stožáru byly dvě antény M2 po 38 prvcích. Tedy zisk jako hrom, ale zároveň taky pěkně ostrá anténní sestava, co se směrování týká. A tady byl kámen úrazu. Celý stožár byl ovládán volantem přímo z obytného přívěsu a tak mechanické vůle a samozřejmě značná setrvačnost celé sestavy vykonaly své.


Stavíme stožár s 2 x M2......Operátoři s obtížemi směrovali a tak po několika hodinách (cca kolem 6 hodiny večer) boje s volantem došlo na změnu. Kombinovat cizí a svoje zařízení by byla sebevražda (jiné konektory, ovládání LNA atd.), proto jsme během cca hodiny provedli instalaci naší sestavy s dvojicí kratších antén. Na tuto sestavu jsme už byli navyklí, tak se nálada trochu zlepšila. Ukázalo se, že začínat závod s úplně novým HW bez vyzkoušení je cesta do pekel. Byť byla původně dlážděna těmi nejlepšími úmysly.....
S tou "velkou" sestavou se povedlo i pár krásných spojení (Ukrajina, Itálie), ale bylo to příliš náročné, proto návrat ke "klasice"..Trochu je to škoda, možná to chtělo víc zkoušení a vůle, ale v takovém počasí po vyčerpávající stavbě antén....Montáž antén....Postupně jsme dokončili instalaci mikrovlnných pásem od 23 cm po 24 GHz. Vyšší mikrovlnná pásma čekala na svoji příležitost v neděli, kdy se mělo počasí zlepšit.
Od počátku se závod rozjížděl jaksi pomalu, i účast stanic se zdála výrazně slabší než obvykle. Počasí vykonalo jistě svůj díl práce na tomto stavu. Tak se kolem půlnoci kompletovalo sté spojení na 70 cm, které bývá podstatně dřív.
Nemalou měrou se na náladě podepsala sobotní neúčast našeho kuchaře Zdeňka, OK2BUC, který z vážných rodinných důvodů mohl přijít až v neděli (a díky jemu byl tradiční doping v podobě smažených tvarůžků v neděli na oběd). Za to, že došel, mu patří velký dík, jinak bysme pochcípali hlady a touhou po tvarůžkách, hi... Takže strava v sobotu byla co dům a taška dala...Tak hnusně se nevyvíjel ani první subregionál, který tedy co se počasí týká, "stál za to" !
Dost nářků, už jsem se vybečel dost a tak teď už jen samá pozitiva, hi..
Sobotní noc utekla a nedělní ráno slibovalo lepší počasí. Naštěstí nejen slibovalo. Pršet přestalo nad ránem, dokonce i sluníčko vykouklo a tak se nálada prudce zlepšila. Kolem 10 hodiny jsme začali v vyššími mikrovlnnými pásmy, t.j. 47G, 76G a 122G. "Povinné" spojení s OK2BPR i OK2VJC na 47 a 76 G vyšlo podle očekávání a tak přišla na řadu premiéra 122GHz. Na Orlovou k Edovi BPR jsme to sice zkusili, ale vzhledem ke vzdálenosti to byl od počátku opravdu jen pokus. Ono se přeci říká, že když Bůh dopustí, tak i motyka spustí...No, nespustila..
Zkoušení spojení s Pavlem, OK2VJC se ale neminulo úspěchem. Jak již nadpis článku říká, povedlo se na necelých 5km udělat CW spojení. Toto privilegium ze strany KYC se dostalo Zdeňkovi, OK2BUC, který spojení za klub udělal.Zdeněk, OK2BUC, za OK2KYC právě dělá CW spojení s OK2VJC na 122GHz, QRB 4,76 km, měřeno podle mapy......Později jsme to zkusili i na cca 12 km, ale zatím bez úspěchu. Fakt není sranda nasměrovat to na takovou vzdálenost, parabolu musíme "zatřílet", optická a "elektrická" osa nejsou totožné.......také OCXO zatím není v podobě, v jaké by měl být, prostě čeká nás ještě spousta práce. Ale spojení i tak velice potěšilo a ukázalo, že celé snažení kolem nebylo marné.
Závod jsme dokončili sice bez deště, ale zima byla opravdu velká..Po závodě ještě pobalit vše na zimní spánek (letos se už asi nebude dát v termínu závodů vyjet na Velký Javorník bez sněhové rolby, hi).

Co napsat závěrem ??
Nářky Petra ULQ, že není velké kladivo, trvají, suché boty pro stavbaře (antén) by bývaly taky "bodly". Snad přinesou zlepšení světlé zítřky, které nás jistě čekají..

V sestavě 8-mi lidí jsme tak ukončili hlavní sezónu. Výsledky ??
122G 1QSO 6b
76G 2QSO 49b
47G 2QSO 49b
24G 2 qso 70 b
10G 30 qso 5700b
5,6G 8QSO 1400b
3,4G 5QSO 400b
2,3G 27QSO 7900b
1,3G 86QSO 23970b
432MHz 168QSO 38546b

Děkujeme všem stanicím za spojení a zase někdy na slyšenou...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.