phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* D-STAR - hvězda digitální komunikace ?

Vydáno dne 11. 12. 2008 (5143 přečtení)

Už před několika lety jsem zaregistroval, že se začíná uvažovat o digitálním přenosu i v rámci amatérského rádia. Vůbec jsem nebyl přítelem digitalizace, přeci jenom SSB a CW signály mají své nezaměnitelné kouzlo... a doufám ještě dlouho mít budou..
Ale novinky jsou novinky.. Lákají k vyzkoušení..
O co se jedná ?

Digitální převaděč u nás funguje zatím jen v Praze. Tady na Severní Moravě by bylo ho kam umístit, ale není na něj ani zatím, jsem-li správně informován, uvedena cena. Zatím ho v rámci propagace dává Icom jako pozornost při zakoupení určitého počtu stanic. Sejde-li se nás víc, je šance převaděč získat.

Celá záležitost funguje tak, že se hlas zdigitalizuje a v datové podobě se přenáší mezi převaděči systému. K tomu je využito i Internetového spojení, takže se vlastně např. i z ruční stanice spojíte s jinou stanicí, která může být na druhém konci světa..Dají se přenášet i data...

Ale abych nemusel celý systém podrobně popisovat, zvolil jsem metodu překladu originálního článku ze stránek Icomu Canada, který najdete zde.

Pokud máte chuť vyzkoušet zase cosi nového, můžete si pořídit nové zařízení (třeba ruční stanici IC-E92D, která zvládá FM provoz 2m i 70cm, včetně provozu protokolem D-STAR a kterou můžete koupit třeba tady.) , vánoce jsou k tomu téměř ideální příležitost,hi..Bačkory už přeci máte minimálně patery a tak nová stanička potěší víc, hi...Děkuji svému synovi za účinnou pomoc s překladem originálního textu...na druhé straně, co by pro tatíčka neudělal, když dostane nový HW na ty svoje mírotvorné hry, hi..

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.