phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* 50 let DCF77

Vydáno dne 28. 12. 2008 (7873 přečtení)

Tempus fugit !
Čas běží ! Tak pravili už staří latiníci.. Odedávna se lidé snažili nějakým způsobem měřit čas. Vodní hodiny, přesýpací, mechanické, elektronické systémy řízené krystalem až po atomové hodiny. Poslední jmenované jsou to nejpřesnější, co máme.
Atomové hodiny do každé rodiny ?!
Ale to přeci není potřeba, stačí nám signál vysílače časového signálu..
O jednom z nich je tento článek...

Vysílání časového signálu prostřednictvím dlouhých vln na frekvenci 77,5 kHz zná většina z nás. Živě si vzpomínám na ten pohled na dvoje ručičkové hodiny průměru cca 20 cm, které jsem si doma postavil vedle sebe a pozoroval tu neskutečnou věc, jakou byl naprosto synchronní pohyb vteřinových ručiček. Něco takového jsem z dřívějších časů naprosto neznal a ani si neuměl představit, hi..
U rádiem řízených hodin je to ale samozřejmost..
Jak to funguje ? Kde je to umístěno ? Jakou to má historii?

Vysílač, umístěný cca na 50°01'N a 09°00'E, v Mainflingenu, t.j. cca 25 km JV od Frankfurtu nad Mohanem,
začal své vysílání právě před 50-ti lety 1. ledna 1959 .
Ovšem už v roce 1956 začaly první ojedinělé pokusy, od října 1958 potom probíhalo regulérní pokusné vysílání časového signálu. Německé Spolkové ministerstvo pošt vydalo povolení k vysílání na frekvenci 77,5 kHz od již zmíněného ledna 1959 a tím začala historie velmi známého vysílače.. Volací znak vysílače byl složen z několika základních částí.
D bylo samozřejmostí, označení pro Německo (Deutschland),
C potom jako označení vysílání na dlouhých vlnách
F vyjadřuje blízkost Frankfurtu.
77 číslo ve znaku potom označuje vysílací frekvenci a má také význam odlišovací vůči jiným podobným vysílačům.
První vysílání probíhalo s výkonem 12,5 kW, později byl vysílač posílen na 50 kW.
Dnes vysílají z Mainflingenu i další vysílače jako DCF42 (123,7 kHz), DCF49 (129,1 kHz) nebo DCF60 (140,3 kHz).
Vysílač s volacím znakem DCF39 (139,0 kHz) vysílá z Burgu u Magdeburgu - tato stanice přenáší DGPS data a data pro dálkové ovládání.Až do konce roku 1969 se o provoz vysílače dělily dva uživatelé. Prvním byl Fyzikálně-techický ústav v Braunschweigu (PTB), který využíval vysílač zpočátku jenom v pracovní dny cca tři hodiny dopoledne a ten samý čas v nočních hodinách. Po zbytek dne byl vysílač využit Německým sportovním nakladatelstvím (DSV), které jej využívalo k přenosu sportovních zpráv do redakcí novin a časopisů.
Protože se hlásili další uživatelé, kteří potřebovali časový signál, muselo DSV vysílač opustit a přešlo na dnes již nepoužívanou frekvenci 46,25 kHz.
Od 1. prosince 1969 přešel vysílač DCF77 na 16-ti hodinové vysílání a od 1. září 1970 vysílá celých 24 hodin.
Od ledna 1998 přešli v Mainflingenu na polovodičový PA s výkonem 50 kW, který vysílá do 150 m vysoké antény, která má shora kapacitní nástavbu. Uvádí se EIRP cca 30 - 35 kW
Původní elektronkový PA zůstal zachován i s 200 m vysokou anténou. Je využit při poruše hlavního systému nebo při údržbových pracech.
Velmi zajímavé je i zdůvodnění, proč právě Mainflingen ? Jednak je tam vybudována velmi kvalitní zemí síť a hlavně přítomnost řeky Mohan (Main), která způsobuje, že hladina spodních vod je poměrně vysoko, půda je tedy vlhká a tím přispívá ke kvalitě zemní sítě. Nejsou ti kapitalisti žádní blbci, hi, jak nám byli představováni minulým režimem...
Vlastní časový signál předává PTB na firmu Media Broadcast, která zajišťuje vlastní vysílání. Vědci z PTB kontrolují časový signál trvale přes datové linky. Aby nemohlo dojít k výpadku časového signálu, jsou nainstalovány troje atomové hodiny, které se navzájem stále porovnávají. V případě nesouladu dvou záložních systémů s hlavním se vyšle časový signál podle záložního systému. V případě, že by se "rozjel" signál všech tří systémů, nevyšle se nic. Mottem je radši žádný než špatný signál.
Vysílač také několikrát za hodinu odvysílá v Morse svůj identifikační znak. Signál hodin je vysílán v rozmezí mezi 15-ou a 58-ou sekundou každé minuty amplitudovou a fázovou modulací. Chybějící modulace v 59 sekundě upozorňuje na začátek následující minuty. V rozsahu od 1-ní do 14-té sekundy je možno vysílat i jiná data než časový signál. Dříve se v této době vysílala informace o stavu systému, dnes je to využito k přenosu dat dodaných do systému zvenčí. Konaly se pokusy s využitím pro systém varování obyvatelstva (Spolkový úřad pro ochranu obyvatelstva a pomoc při katastrofách - BKK). Kvůli tomu byly vyvíjeny speciální hodiny, které mohly tento signál dekódovat. Mimo to využívá uvedenou dobu firma Meteo Time, která tak zajišťuje přenos dat na meteostanice a posiluje signál švýcarského dlouhovlnného vysílače HBG vysílajícího na frekvenci 75 kHz. Signál DCF 77 tím není nijak ovlivněn.

Doufám, že se mi povedlo aspoň trochu probudit vaši zvědavost a dál už budete pátrat sami..Pokud máte zájem o přesný popis signálu DCF a chcete se dovědět i cosi víc, stačí zadat dotaz příteli Googlovi, který Vám dodá mnoho odkazů na uvedené téma a to i v češtině.
Jeden ze zajímavých (zajímavé fotky systému, text v angličtině) je na stránkách Fyzikálně technického ústavu v Braunschweigu...

PS : V jednom ze zdrojů tohoto článku, časopise Funkamater je popis frekvenčního normálu pracujícího na základě signálu DCF77.
Jeho výhodou je, že nemusí (jako systémy na bázi GPS) "vidět na oblohu" a funguje tak i v budově..

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: FA12/2008, www.dcf77.de, Wikipedia atd.


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.