phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* PD OK2KYC 2009

Vydáno dne 06. 07. 2009 (5101 přečtení)

První červencový víkend patří již tradičně Polnímu dni. Příroda slibovala vodu a blesky a po minulých trampotách se signálem blízké stanice jsme byli zvědaví, jak to dopadne tentokrát..

Už v pátek odpoledne jsme začali se stavbou antén. Nejprve 2m pásmo, potom přišlo na řadu i "dvojče" pro 70 cm.


Stavba antén pro 70cm pásmo, Jirka MBP a Vlasta PQH....

Sešlo se nás deset a tak to šlo velmi pěkně. Sice malé problémy, kdy jsme vzpomínali, jak se který stožár stavěl posledně, hi, ale dopadlo to přímo skvěle. Na kopci už byla i bečka s pivem, tak jsme posilovali paměť za pomoci Radegasta, hi..
Druhá fáze stavění pokračovala potom v sobotu dopoledne. Kolem poledne bylo postaveno a tak jsme se všichni sesedli kolem stolu a dali si již tradiční a nepřekonatelné smažené tvarůžky.


Zdeněk BUC škrábe brambory na sobotní oběd....

Dorazila i návštěva, Víťa, OK2EA. Měl zrovna "letecký den" na padáku, tak nám udělal několik fotek Velkého Javorníku. Později se objevil i Dalibor, OK2JKD, se synem. Chvilku s námi pokecal, předal spoje na "Opentracker" pro APRS a zase odjel..


Pohled shora na vrchol Velkého Javorníku ....
A takto to vypadalo ze země. ....


Nutno ještě podotknout a především pochválit OL9W za velmi solidní jednání (ostatně já osobně jsem nic jiného od Iva BDQ ani nečekal, už minule se choval naprosto věcně a slušně).. Ještě před závodem jsme odzkoušeli a posoudili signál, vše bylo v nejlepším pořádku a celý závod jsme žádné problémy způsobené blízkostí silné stanice vůbec nepociťovali !!
Úderem 16 hodiny místního času jsme zahájili závod. Celé to vypadalo zpočátku velmi slibně. Počasí nám přálo, spojení v deníku přibývala...Po 4 hodinách jsme měli např. na 3cm už 25 spojení, což se předtím nikdy nestalo.. ODX 691 km HB0/DL7URH/P..
Večer to ale přišlo.. Na mikrovlnách (24G, 10G, 5,7G a 3,4G) bylo jaksi podivně ticho.. Kolem 8 večer bylo jasné, že 2m transvertor, použitý v mf pro zmíněná mikrovlnná pásma, má problém. Nakonec se Petr ULQ rozhodl jet domů a pokusit se o opravu. Ráno objevil, že kapacitní trimr ve vstupní části už má svůj život za sebou. Následovalo hledání podobného kusu a výměna. Vše znovu nastavit a zpátky na kopec. Po cca 12-ti hodinách přerušení provozu jsme měli mikrovlnná pásma opět funkční. Ztrátu se už ale nepodařilo dohnat, polovina závodu je opravdu moc i tady..
Aspoň jsme si tedy pochutnali na (opět) výborném gulášku, k jehož přípravě přispěl i Laďa TSV, kterého zachytila "zvědavá kamera", hi, hi.


Laďa, OK2TSV krájí cibuli..vidíte, že ani při tak náročné práci nestrádal žízní, hi..

Nejvyšší mikrovlnná pásma jsme zkoušeli v neděli dopoledne s Edou BPR. Jenže tady taky nastal problém.. Prostě ne a ne chytit nějaký náznak signálu. Pak přišel déšť a bylo po zkoušení.
Po chvíli nás dostihla i bouřka a tak jsme rychle odpojovali antény a nezbylo, než počkat, až se to přežene.. Po bouřce zbývaly do konce závodu cca 2 hodiny a zase byla tak vysoká vlhkost, že to nechodilo (47G, 76G).. Takže nejvyšší pásma tentokrát NULA.. Snažili jsme se do poslední minuty, ale fakt nic..
Výsledky, kromě 13 a 23 cm jsou v tabulce (použit jiný deník)


Výsledky.. na 3cm ODX 691 km, 23cm 116qso 35900b , 13cm 46qso 13800b


Po skončení závodu jsme vše složili a na úplný závěr se vyfotili na památku...


Zleva shora Petr ULQ, Jindra, Richard RL, Vlasta PQH, Laďa TSV, Kuba TSG a Zdeněk MBO.
Dolní řada zleva Zdeněk BUC, Jirka MBP, Pavel TAS a Milan IMH ....

Voda a blesky jenom v neděli, naštěstí jenom krátce..
A výsledky ?? Pro příští závody máme o čem přemýšlet...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.