phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* OK0ER - nový maják na 47GHz

Vydáno dne 27. 08. 2009 (7271 přečtení)

V naší oblasti jsme postrádali nějaký maják pro vyšší mikrovlnná pásma, na kterém by bylo možné ověřit funkčnost zařízení. Při jedné návštěvě Petra, OK2ULQ, u OK1FPC se dohodlo, že bude nový maják na 47 GHz. Po určité době přišla zpráva, že maják je hotov a Petr ho tedy mohl vyzvednout. Zároveň s tím dostal nějaké díly na maják v pásmu 10 GHz, který ale v této chvíli teprve čeká na své dokončení (vyrábí se slotová anténa a celá mechanická stavba není hotová).

Po získání potřebných dílů Petr vyrobil klíčovadlo a pustil se do mechanické kompletace zařízení. Jako krabici využil obal ze starého mikrovlnného spoje. Pavel, OK2VJC, mu na to z teflonu vyrobil kryt anténního slotu a včera vpodvečer to tedy bylo mechanicky i elektricky hotové.
Jinou stránkou věci je licence pro maják. To tedy bylo pěkné martyrium a jen vrozená slušnost mi brání naplno napsat, jak to bylo doopravdy.. Počátkem července Petr žádal o vyjádření koordinátora majáků OK1HH, tento neodpověděl ani na jeden ze tří mailů. Až po více než měsíci, kdy do "boje" byl zapojen už i ČRK se konečně ozval s tím, že má moc práce a že dá vědět. Do dneška ! (27. srpna 2009) není od něj žádné vyjádření. Přitom, obzvláště na tak vysokém kmitočtu, nemůže být přeci problém zjistit použitelnost kmitočtu a dát dobrozdání k majáku. Další jednání s ČTÚ už , podle zkušeností, není žádný problém, jejich reakce jsou velmi vstřícné a rychlé. Naposledy se o problému mluvilo minulý víkend v Holicích, ČRK slíbil zajistit potřebný papír. Dnes přišla obálka s QSL lístky a potřebné vyjádření k majáku. Josefe, OK1ES, díky !
Jak tedy vypadá celý maják ??


Celkový pohled na maják v krabici......
Takto vypadá uvnitř......
A takto umístěný provizorně na sloupku pro první testy......

Takže momentálně je umístěný na trubce ve výši cca 4m nad zemí, jeho konečné umístění bude kóta Kubánkov (soudím tak aspoň podle vysílaného lokátoru, kterým je JN99DP).

I tentokrát mám veselou příhodu z instalace :-)..
Celý maják umístil na trubku z blízkého okna Pavel, OK2VJC, a kabel s napájením jsem mu podával ze země. Protože se mu nechtělo házet shora provázek, přinutil mě zahrát si na fakíra, hi.. Jenže bez píšťaly to moc nešlo, hi .. A tak když kabel spadl dolů, jenom konstatoval "Kobra zlořečená !".. Po chvilce se to ale povedlo, takže mám další řemeslo v záloze, hi.. Jak mě přestane bavit dělat servis pájecích pecí, budu se živit jako fakír s kobrou :-).. Na flétničku se snad naučím, hi.. ¨
Nakonec tedy, zdá se, vše dopadlo dobře a po obdržení licence bude maják umístěn na kótu a zahájí svůj oficiální provoz.

Poděkování patří OK1FPC za opravdu vstřícný postoj, bleskovou výrobu a věnované TCXO. Pavlovi, OK2VJC, za soustružnické práce a návrh a výrobu DPS. A protože nic není zadarmo, ani majáky, uvítáme jakoukoliv (hlavně finanční) pomoc na rozšíření o další pásma. Protože, jak pravil OK2ER: "Radioamatérských majáků není nikdy dost."

Samozřejmě patří hlavní dík Petrovi, OK2ULQ, uvedený maják není ani první ani jediné zařízení, které pro ostatní pořídil a uvedl do života..

Těšíme se na poslechové reporty.


Závěrem tedy shrnutí dat o majáku :

QTH Kubánkov, JN99DP
Freq = 47,088 210 GHz
Pwr = 120 mW

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.