phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* UHF contest u OK2KYC

Vydáno dne 05. 10. 2009 (5706 přečtení)

První říjnový víkend je již tradičně vyhrazen UHF závodu. I my v Beskydech jsme vyrazili na kopec, v našem případě Velký Javorník, 918 m a.s.l.
Tentokrát to nebylo jen kvůli závodění, ale k tomu se dostanu za chvíli...

Už v zářijovém "Provozním aktivu" jsme vyzkoušeli novou variantu HW pro pásmo 70 cm. Transvertor od DB6NT dává cca 25W, což pro naše dva PA bylo málo..Bylo třeba posílit signál..
Už kdysi dávno jsem dokončil rozestavěný PA (PPA) z upraveného NMT modulu (BD34 ??)..Jeho výkon na zmíněný úkol postačuje. Při buzení 5W dává kolem 70W, což je dost pro náš účel..Nakonec jsme ho budili cca 3,5W..Jako (zatím) koncové PA byly použity zesilovače Ericsson řady 9000, předělané pro lineární provoz. Tak jsme se tedy dostali na cca 2x200W.
Pro možnost pohodlnějšího vysílání v "aktivech" jsem postavil čtveřici 6-ti prvkových antén v designu DK7ZB.
Čtyřče krátkých antén


Ty bylo třeba také vyzkoušet, než přijdou na konečné místo na věži.. A PA 09 byl ideální příležitostí k vyzkoušení..
Takže zkouška sestavy proběhla v konfiguraci jedné dvojice 17 el. DK7ZB a jedné čtveřice krátkých antén téhož designu..Výsledky byly natolik uspokojivé, že jsme se rozhodli "vyjet" s touto sestavou i v UHF contestu..
Ještě jsem stihnul udělat pár kosmetických úprav jako např. postavit a hlavně zabudovat dovnitř sequencer. Při testu jsme použili "externí", ale teď, když je uvnitř PPA, je o jednu krabičku na stole míň.. A to je při množství "haraburdí" poznat, hi.. Prostě příprava byla dokončena a nastal den D..
V sobotu ráno kolem 9 jsem dorazil k Petrovi ULQ a při pohledu na hromadu dalšího HW jsem nějak neviděl možnost to spolu s mým HW nacpat jen do jeho auta, hi.. Naštěstí bylo k dispozici jedno povolení k výjezdu navíc, tak jsem na kopec tentokrát vyrazil sám.
Na kopci zima jak v ruském filmu...Už nás tam čekala sestava "Veřovjanů, kteří nezapoměli přibrat do tašky i dva roky starou, pravou valašskou, slivovici.. Tož ta teda byla.....
To byl ten lék, který kudy teče, tudy léčí..


Zahřáli jsme se a začali stavět stožár pro dvojče na 70 cm, potom i pro ostatní pásma.. Já jsem se "uklidil" a začal skládat a zapojovat "perpetuum mobile" se kterým jsme chtěli vyjet na 70cm pásmu.. Protože jsem to měl už jednou vyzkoušené v již zmíněném PA, šlo to docela v pohodě, hi.. Největší problém, podle očekávání, byl v počtu dostupných zásuvek, hi.. I to se ale podařilo rychle vyřešit a tak již před polednem byl "parostroj" ready k provozu..
Zatím co já se pokoušel "oběsit" na kabelech, ostatní postavili zbývající stožáry pro vyšší pásma.. Zvládli to kluci i beze mě, což potěšilo.. Na druhé straně už nejsem nepostradatelný..To je nebezpečná situace, hi..
Petr AIA a Jirka MPB při stavbě anténních stožárů..S blížícím se polednem se od skupiny "stavitelů" odpoutal Zdeněk, který začal připravovat sobotní oběd. Tradiční doping ve formě smažených tvarůžků byl nezbytnou součástí přípravy na závod. Je to přeci jen pro nás i společenská událost, člověk se nemůže uspokojit jenom jakýmsi vyřváváním větiček typu "sí kjů. sí kjů kontest" do éteru, hi. Před obědem potom proběhla malá oslava a ocenění práce kuchaře, Zdeňka, OK2BUC. O tom ale je samostatný článek...
Po obědě jsme dokončili kompletaci zařízení i pro ostatní pásma a tak se mohlo úderem 16 hodiny CET začít s již zmíněným "sí kjů kontest"..
Chvíli po zahájení závodu jsme začali zkoušet i nejvyšší mikrovlnná pásma. "Povinné" spojení s Edou BPR a Pavlem VJC byla na pásmu 47GHz splněna, na 76GHz to k Edovi moc nechodilo. Ke 122 GHz jsme se vpodstatě ani pořádně nedostali, protože vítr, který se zvedl, byl docela silný a převrhnul Pavlovi VJC "Sever-Juga" i s transvertorem. Ten pád přežil, ale hlavice (resp. její čep) "Sever-Jugu" už ne.. Nebylo tedy na čem mít postavený XVRTR a tím pádem pokusy skončily a Pavel měl pokažený závod.. Smůla, co naděláme..

Petr ULQ byl k večeru hodně zabalený.. Fakt tam byla zima jak sviňa..


Poměrně brzy přišla i tma a tak jsem se "uklidil" do přívěsu, kde bylo umístěno pásmo 70cm.
Západ slunce byl opravdu hezký..ta hnusná zima ale není vidět ...


Podřimoval jsem hezky v teplíčku, přikrytý pod spacákem.. Někteří kolegové podřimovali také, ale s největší pravděpodobností kvůli mým sundaným ponožkám, hi..
Kolem desáté večer to přišlo.. Podivné zavrčení a pak ticho.. Za malou chvilku se ozvalo další zavrčení, tentokrát našeho operátora: "A je to v pytli, nejede mi nic!". Tož to mě rychle probralo ! Představa, že moje 756-ka a transvertor jsou po smrti nebyla vůbec příjemná.. Naštěstí "odešel jenom" napájecí zdroj a náhradní jsme měli. Takže po cca 10 minutách už se zase ozývalo kolem mě spokojené "sí kjů. sí kjů"..
Jenže já měl po dřímání a tak jsem se šel podívat ven. Byl nádherný úplněk.. Jenže ta zima !! Tak jsem rychle zalezl pod spacák ve svém autě a až do rána spal.
Ráno mě probudila zima.. Ne snad, že bych měl špatný spacák, ale mrznul mi nos !! Tekuté protiopatření nebylo možné, musel jsem dolů z kopce jet autem... Tak jsem si dal přes hlavu kapuci a bylo hned líp.. Krátce před 7-ou jsem ale vylezl přeci jen ven.. Na východě právě začínalo vylézat sluníčko.. Nádherná podívaná, stálo to za to..
V Beskydech vychází slunce.. Kopec vlevo je Lysá hora


Po chvíli začal zase foukat vítr, takže jsme začínali mít obavy o osud našich stožárů s parabolami. Mlátilo to s nima tedy opravdu "fest". Při rozkmitu stožárů nebylo možné ani na některých pásmech udělat spojení kvůli kolísajícímu signálu.. Katastrofické myšlenky lítaly kolem nás a nevypadalo to moc dobře..Střídavě funělo a střídavě se dalo dělat spojení.. Podle toho to taky vypadalo - střídavě...
Závod jsme jeli s KJTLogem, až na problém při výpadku Internetu vše fungovalo jak má..Měli jsme rádia spojena s počítačem a tak interní chat byl obohacen o informaci, na kterém kmitočtu jsou kolegové. Vím, že to funguje i v jiných denících, ale my jsme konečně vytáhli na kopec HW, který to umožňoval..
Nedělní odpoledne byl částečně využito k "dodělání" několika spojení na nejvyšších mikrovlnných pásmech. M.j. se povedlo na 24GHz (díky upgradu) i spojení s OK2BFF. Ten nás docela překvapil přáním hezkých vánoc... Pokoušeli jsem se o spojení s Petrem, OK2STV na 47GHz, ale 133 km bylo pro nás asi už v dané chvíli moc.. Do budoucna by to ale mělo vyjít, je to rozhodně proveditelné..
Povedlo se mi dodělat s Edou BPR i odložené spojení na 76GHz. Samozřejmě se "jelo" CW.. Krucinál, nakonec ze mě ten telegrafista asi fakt bude, hi.. Jenom abych kvůli tomu nemusel na KV, když ze mě bude ta elita, hi, hi. Na VKV přeci takoví odborníci a znalci vůbec nevysílají, hi..

Tak jsme úspěšně přežili tu hnusnou zimu. K jejímu zpříjemnění přispěl opět i Zdeněk BUC, který připravil na nedělní oběd steaky, které už v sobotu naložil do směsi koření, a které byly prostě super.. S vařeným bramborem a zeleninkou to nemá chybu.. Po obědě kafíčko s koláčem nebo meruňkovým lívancem - taky není k zahození.. Prostě po všech stránkách povedený víkend..
Jak jsme dopadli ?? No, nebylo to nejhorší.. Na naše skromné podmínky jsme byli spokojeni. Škoda jen ztracených spojení kvůli vichru..
Výsledky UHFC u OK2KYC..Tož všem hezké Vánoce a v příštím roce na slyšenou !!

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.