phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* 2. Subregionál

Vydáno dne 02. 05. 2010 (5042 přečtení)

V posledních několika letech jsem popisoval závody s OK2KYC. Jenže tentokrát tomu tak nebylo...
Vydal jsem se na "sólovou dráhu", hi a jel dvě mikrovlnná pásma z Velkého Javorníku, který vzhledem ke společnému závodění OK2KJT a OK2KYC (dohromady jako OK2C) zůstal výjimečně volný. Chtěl jsem si po čase zkusit zase závod pod vlastní značkou..
Vzhledem k dobrým vztahům s OK2C jsem využil jejich logistického zázemí, jmenovitě kuchyně..Závod bez OK2BUC a jeho smažených tvarůžků by nebyl závodem, hi..

Několik dní před závodem jsem si vyzvedl transvertor pro 47 GHz od Petra, OK2ULQ a připravil svůj transvertor pro 122 GHz. U mého transvertoru jsem si chtěl vyzkoušet úpravu provedenou již loni, ale nějak nebylo s kým ji otestovat - přepínání výkonu násobiče pro příjem a vysílání a tím zlepšení odstupu signál/šum. Pavel, OK2VJC se také velice těšil na nové pokusy v tomto nesmírně zajímavém pásmu..
Už ve středu před závodem jsem si vše odzkoušel z domu, maják 47GHz mám cca 9 km na přímou viditelnost. Signál S9+ samozřejmě tomu odpovídal.. Poslední testy jsem udělal v sobotu dopoledne z blízkého kopečku. Vše se jevilo OK, tak jsem vyrazil krátce po obědě do Frenštátu k OK2VJC naladit se na maják pro 122 GHz a provést ev. jemné mechanické donastavení paraboly (nakonec nebylo nutné, vpodstatě jsme se vždy vrátili do původního stavu nastavení tripodu).
Pavel VJC a naše dva "Sever-Jugy" ....


Po zhruba dvouhodinovém měření a nastavování jsem se vydal na již zmíněný Velký Javorník. Kousek pod vrcholem jsem v "bučině" zastavil, abych zkusil spojení na 47 GHz s kamarády z OK2C. Jenže tam bylo jaksi moc stromů a vzhledem k mírnému oparu jsem nějak nebyl schopen se zorientovat vizuelně. Tak přišel ke slovu "Sever-Jug", hi.. Zaměřil jsem sever, azimut 208° jsem si pamatoval z rekognoskace terénu s Petrem ULQ. Po přepočtu na dílce jsem stativ nastavil a signál na první pokus byl S8. Spojení SSB proběhlo skoro líp jak telefonický hovor, hi.. A první spojení bylo v kapse.. Doslova, hi..
Další spojení bylo s Petrem OK2AIA, který se nacházel na kopci "Hlaváčky" nad Rožnovem. Jeho signál byl výrazně slabší a tak jsem musel spojení udělat telegraficky. Ale udělali jsme spojení a tak se šlo dál..
Posunul jsem se na vrchol kopce a zkusil spojení s Pavlem, OK2VJC - naprosto bez problémů, opar na chvíli povolil a byla přímá viditelnost na Frenštát.
Po Pavlovi jsem zkusil Edu, OK2BPR.. Opět jsem s úspěchem využil možnosti již zmíněné dělostřelecké buzoly a po nastavení azimutu bylo spojení vpodstatě hned navázané. Jenže opar po ranním dešti v dálce pořád byl a tak na 44km do Orlové to SSB nešlo, museli jsme to zkusit CW. I tady se povedlo, jenom jsem Edu trochu překvapil, že jsem mu dával již čtvrté spojení, zatímco on měl teprve druhé, hi..
Po spojení s Edou jsem přestavil na 122 GHz a začali jsme zkoušet s Pavlem VJC spojení. Po krátké chvilce jsem slyšel Pavlův signál a tak jsme se pustili do telegrafního spojení. Přes značnou vlhkost vzduchu byl signál S9, takže po skončení telegrafního "závodního" spojení jsme ještě vyzkoušeli SSB. Chodilo to vskutku hezky a tak jsme si chvilku "pokecali", radost ze spojení byla značná na obou stranách.
Tam dole, cca 6 km ode mě byl Pavel se svým zařízením....


Pro ten den bylo takříkajíc hotovo. Kamarádi z OK2C mi po pásmu dělali chutě na guláš a vepřové steaky, které připravil OK2BUC. Tak jsem jel na inspekci, hi.. Musím přiznat, že to opět byla bašta jako hrom.. Gulášek správně pikantní, steaky naložené a upečené akorát, výborné pivo "na čepu" - trochu mě štvalo, že ještě musím jet autem, hi..
Po výborném jídle jsem se vrátil domů a žena se dost divila, že nemám hlad, když jsem jel na kopec sám,hi..
V neděli ráno kolem 9-té jsem vyrazil ještě jednou na kopec zkusit další tři spojení na 47 GHz. Vzhledem k počasí vyšlo jen jedno na poměrně blízkou Lysou horu. Ono ještě chvilku před tím pršelo a tak to na delší trase nechtělo chodit. No, dobrých aspoň těch 24 km.. Spojení s Frantou, OK2QI na Praděd selhalo, nad Jeseníky pršelo, takže marná snaha. Další pokus s Petrem OK2STV byl vzhledem k počasí a ještě větší vzdálenosti než na Praděd odsouzen k nezdaru. Tak jsem se sbalil a vydal se na Dušnou. Když už žádné body na obzoru nebyly, aspoň ty tvarůžky, hi..

Po delší době závod na moji značku, výsledek uspokojivý, potěšilo hlavně spojení na 122 GHz. Přepínání výkonu násobiče jsem měl konečně možnost vyzkoušet v praxi. Funguje to náramně, velmi to pomáhá při spojení. Nevýhodou je, že je tu jenom jedna protistanice v dosahu, přeci jenom to není až tak rozšířené pásmo a tak jsem rád i za těch 6 bodů.. Snad se v dohledné době objeví i další stanice...
Další závod je mikrovlnný, s nějvětší pravděpodobností to zkusím opět sám. Bude-li logistická podpora od kamarádů z OK2C, není třeba mít obavy ze smrti hladem nebo žízní, hi..
Tak naslyšenou v dalších závodech!!..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.