phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Mikrovlnný závod 2010

Vydáno dne 06. 06. 2010 (4863 přečtení)

Již minulý závod jsem absolvoval sólo. Ani mikrovlnný závod se v tomto směru nezměnil..
K jedné změně ale přeci jen došlo..

Už delší dobu jsem měl doma sestavený a nastavený LO s násobičem pro 76 GHz. Vf tělesa byla taky doma a tak jsem se pustil do dokončovacích prací na transvertoru pro uvedené pásmo. S mechanickými díly mi významně pomohl Pavel, OK2VJC, který mi věnoval i DPS pro mf a napájecí díl. Díky Pavle !
Jenže zas úplně jednoduché to nebylo.. Podařilo se mi lehkým pohybem prstu přes desku směšovače strhnout diodu, což mi tedy radosti nepřidalo. Zajel jsem k Pavlovi a s jeho pomocí a radami jsem si připájel novou diodu. Šlo to jak "po drátkách", přesně tak, jak jsem již kdysi Pavlův postup popsal.. Pájení směšovací diody na vařiči.. Kdo neviděl, neuvěří, hi..
Cca týden před závodem jsem vše měl zhruba sestavěné, v úterý a ve středu jsem chtěl celé zařízení nastavit.
Pracovní povinnosti mi to celé posunuly, ale přesto jsem byl "v čase" jakž takž. Začali jsme s nastavením transvertoru.. Pavel má doma maják pro tuto frekvenci, tak to bylo také zjednodušení celé práce. Jenže se jaksi nedařila optimalizace výkonu pomocí praporků na desce směšovače. Vzpoměl jsem si, že "anténka" násobiče byla ohnutá. Jenomže jsem neměl moc odvahy předem ji nějak rovnat z obavy, aby nepraskla a nebylo po legraci.. Pavel ale z dřívějška věděl, že je poměrně měkká a nějaké to malé ohnutí vydrží.. Po narovnání se začal transvertor "chovat slušně", hi. Za pomoci vf sondy jsem to zařízení nastavil na max. výkon. Pavel "šteloval" sondu, já jsem "ryl" do "Tekelegu" (přejmenovaného na "Tele-kec", hi) a nastavení mf výkonu z transceiveru. Po malé chvilce se vše podařilo a byl jsem tedy připraven k prvním pokusům o QSO.
K tomu nakonec došlo v pátek krátce po poledni na vzdálenost cca 6,5 km. Jenže ta vzdálenost byla dost malá na jemné donastavení. Signál oboustranně S9++.. Aspoň se tedy ověřilo, že to vysílá i přijímá jak má.. A mohlo se jít do závodu..

V sobotu ráno jsem zajel na Velký javorník pomoct kolegům z OK2C se stavbou stožárů a anténních systémů. Moje nezastupitelná úloha spočívala v zátěži paty stožárů při stavbě, hi..
V neposlední řadě hrálo roli i výborné zázemí TTZNA. V sobotu byly na oběd "Valašské závitky" s bramborem, (vepřové maso plněné kyselým zelím).. Jako vždy super žrádlo. Jenom to zelí se potom později docela projevovalo tajemnými výbuchy v teplácích, hi..
Kolem 15 hodiny jsem odjel pod Maralův kopec, JN99DM. Vzhledem k tomu, že z minula jsem měl už dva transvertory, nyní jsem měl tři : 47G, 76G a 122G. První spojení na nedalekou Lysou horu s OL7Q krátce po půl páté našeho času bylo na delší chvíli poslední, hi, protože všechny dostupné protistanice byly zaměstnány..
Naštěstí se to celé přehnalo a tak spojení s kolegy z OK2C na prvních dvou pásmech byla v deníku. Pak se vrátil na svoji zahrádku Pavel, OK2VJC a začali jsme spolu "páchat" poslední tři spojení.
Jenže Pavel byl chvilku před tím kousek od domku na poli, aby viděl na Praděd, kde na něj čekal OK2QI. Při návratu se mu stala malá nehoda a stativ se poroučel na zem.. Výsledek : již podruhé poničená mechanika stativu (sever-jug) a lehce pochroumaná parabola... Super věc !..
Začali jsme na 76 GHz, Pavel směroval pohybem celého systému na kulovém kloubu stativu. Vzhledem ke vzdálenosti a výkonu to šlo nastavit poměrně rychle a dobře, tak jsme spojení udělali SSB oboustranně 59.. Další následovalo 47GHz. Tady bylo dosměrování už citelně složitější, ale povedlo se také..
Nastal boj o spojení na 122 GHz. Tak tady už to nebyl oříšek, ale pořádný ořech.. několikrát jsme se vystřídali v dávání výzvy a hledání protistanice.. Pavel už to chtěl celé vzdát, když v tom jsem zaslechl jeho signál. Dosměroval jsem přesně svoji parabolu, Pavel mě uslyšel už také a konstatoval, že na CW spojení to bude.. Našlapoval lehce kolem svého stativu, jakékoliv další nastavování by bylo velkým hazardem v dané situaci. Spojení se podařilo, cíl dne byl opět splněn..
Vzhledem k tomu, že stejně již nebyla žádná stanice v dosahu, jsem celé zařízení pobalil a odjel na krátkou návštěvu k OK2VJC se podívat, jak dopadl.. Pak už následovala cesta domů.
V neděli ráno jsem vyrazil opět na Velký Javorník navštívit OK2C a taky zkontrolovat, zda se smažené tvarůžky opět povedly.. Povedly se !!
Zůstal jsem do konce a pomohl jim sbalit zařízení. Kolem 18 hodiny jsem byl doma, vše vybalil, dobil baterie a dal si zasloužené kafe s koláčem.
Tož tak jsem bojoval tentokrát. Sice na bednu to nebude, ale cíl dne, rozdat body a potěšit se s novým zařízením, byl splněn..

Tak na slyšenou o Polním dni..

Malá obrazová příloha k "novému" zařízení :
Detail jednotky v ohnisku paraboly....Celkový pohled na zařízení[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.