phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Polní den 2010

Vydáno dne 04. 07. 2010 (5258 přečtení)

V uplynulém týdnu jsem měl docela napilno, dokonce jsem ani nestihl po mnoha letech setkání ve Friedrichshafenu (firemní akce) a jak jsem zjistil, nebyl jsem sám.
V pondělí jsem byl krátce u Philippa DL2AM a i on se strašně divil, že je tu už zase Polní den.. Jj, je to tak, zase rok pryč a hlavní závod sezóny je tu.
Stejně jako posledně jsem "fungoval sólo". V autě tři mikrovlnná pásma a chuť do dalších experimentů s OK2VJC v pásmu 122 GHz...

V sobotu ráno jsem zajel na poslední "doladění" domluvy s Pavlem, OK2VJC. Chtěli jsme se na 122 GHz zase o nějaký ten km posunout.. Pavel odjel pod Maralův kopec a já vyrazil na Velký Javorník..
Předtím jsem ale jel navštívit OK2C na Dušnou. Vždyť kuchař plánoval splnění přání mnoha členů.. Pečená kachna se zelím a knedlíkem..
Tož kdo by odolal, že ??!
Dojel jsem právě včas. Kačenka s červeným zelím a knedlíkem, k tomu pivíčko, no balada.. Jednu malou výhradu bych tentokrát přeci jen měl : na příště by měly být pečené labutě, ty kachny byly nějaké liliputánky, hi... Ale jinak žrádýlko jako hrom.
Peklo se to ve velkém nerezovém pekáči, vyrobeném právě pro tuto příležitost.. Jenom Pavel, OK2PMU, když zadával jeho výrobu, si vyslechnul rady do života o tom, že na pečení jsou lepší menší plemena, že ti velcí psi nejsou tak chutní, hi, hi.. Zámečníci měli o účelu pekáče svoji představu,hi.. Ale skutečně jsme v něm pak pekli jenom kačeny, hi..

Po dobrém obědě jsem musel ještě chvíli vydržet na Dušné, po pivu jsem nemohl hned odjet. Kolem půl čtvrté jsem odjel na již zmíněný Velký Javorník. Nejprve "povinná" spojení na 47 a 76 GHz s OK2C a pak přesun na druhou stranu vrcholu kopce na další stanice.
První z těch dalších byli na 47 GHz OL7Q na Lysé hoře. Signál S9, takže SSB spojení bylo hotové za pár sekund.. Po nich se ozval Eduard, OK2BPR a tak jsem s ním udělal obě pásma také a velmi rychle.. Docela mě překvapilo, že signál byl velmi silný i na těch 45 km a to dávalo naději na pokusy v pásmu 122 GHz..
Pavel, OK2VJC, mezitím zkoušel spojení s Frantou, OK2QI na 24GHz. Pak jsme tedy začali..
Nejdříve 47 GHz - na první šup, signál velmi silný, SSB spojení hotové za chviličku. Další bylo 76 GHz. I tady byl signál oboustranně S9++, takže původně plánované doladění směru nebylo skoro možné... Pak přišlo na řadu pásmo 122 GHz. Velmi rychle jsme "se našli" a vzhledem k síle S8 jsme šli na SSB. Škoda, že nebylo kam jít dál, na CW by to "lítalo" hodně daleko. Takto jsme se museli "spokojit" se 12 km.. Spokojenost byla samozřejmě oboustranná.
Další spojení na 47GHz bylo s Jirkou, OK2IT, který se vydal do Oderských vrchů. Spojení "klaplo" na poprvé. Nejdříve jsme udělali závodní CW spojení, pak jsme vyzkoušeli, a úspěšně, i SSB. Chodilo to excelentně..
Transvertor na 122 GHz se chystá k provozu na Velkém Javorníku..


Po spojení s OK2IT jsem vyrazil krátce domů pro zapomenuté rádio a pak zase na Dušnou, kde již čekal výborný buřtguláš a pivíčko. Měl jsem s sebou spacák a polštářek, tak jsem mohl v autě i přespat. Nejprve tedy večeře, pak jsem seděl s kamarády až do 02:15,hi a probírali jsme vše možné..
Ráno mě vzbudilo lomcování autem... Kuchař, OK2BUC vykřikoval cosi o tom, že snídaně dává jen do 9:00 a to bylo za 7 minut.. Tak jsem musel vstát a jít posnídat.. vajíčka s anglickou byla, jako vždy, velmi dobrá..K tomu kafíčko a bylo z toho krásné ráno.. Vzhledem k tomu, že jsem měl svůj plán spojení na MW pásmech splněný, měl jsem pohodu. Nemíchal jsem se kolegům do vysílání (ani bych nemohl) a tak jsem si užíval prosluněné dopoledne.
Na oběd byly tradiční smažené tvarůžky, s jejichž přípravou pomáhala i přítelkyně Karla, OK2XID. Tvarůžky s bramborem, zeleninkou a tatarkou neměly chybu...

Po obědě nás přijel "zkontrolovat" Ondra, OK1CDJ, který byl nedaleko na nějaké rodinné akci. Chvíli s námi poseděl, dostali jsme od něj dort ze svatby, tak bylo hned cosi dobrého ke kafi, hi..
Přišla 16 hodina SEČ a s ní konec závodu. Sbalili jsme antény a hurá domů.. Polní den je za námi, počasí přálo (až moc), výsledky jsem dosáhl plánované,hi....co dodat ??

Snad jen, že se budeme těšit na další závody.
Ondra, OK1CDJ, nás přijel "zkontrolovat", hi
Zleva: Laďa TSV, Olda VSO, Ondra CDJ, Jirka POI a Jirka IT
OK2C a hosté..

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.