phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Na návštěvě u OM6A

Vydáno dne 05. 09. 2010 (8269 přečtení)

První zářijový víkend a VHF contest je opět tu.
Vzhledem k tomu, že se jede jen jedno pásmo a to navíc to skoro stejnosměrné, hi, jsme se s Petrem ULQ rozhodli navštívit kamarády v OM3KHE, jinak závodní tým OM6A.. Cesta na Martinské hole nebyla až tak dlouhá.
Zároveň jsme chtěli nasadit do provozu v pořadí třetí slovenský APRS nód pod značkou OM3KHE-2. Tož jsme v sobotu ráno krátce po 9-té hodině vyrazili do "cudziny", hi..

Cesta probíhala celkem dobře i přes hnusné počasí. Pršelo, bylo nevlídno a dost chladno. Kousek za Žilinou jsme zastavili a nakoupili "ovčí produkty", aby i chuťové buňky po návratu dostaly své.
Po chvilce jsme pak dojeli do Vrútok a Martina. Petr sice trochu zápasil s pamětí (nemoc zvaná HOSIPA), která že odbočka vede na Martinské hole, ale na druhý pokus jsme ji našli. Měli jsme s sebou navigaci, ale mapa Slovenska z ní asi vyvětrala, hi a základní mapa "americké armády" se na místní podmínky nechytala, hi.. Po odbočení jsme se drželi rady Joža, OM6AM, abychom jeli pořád rovně a že dojedeme. Tak jsme mu věřili.. Vyplatilo se, opravdu jsme dojeli až na vrchol kopce na misto zvané "Velká lúka" a tam uviděli anténní stožáry OM6A..
Následovala vítací fáze. Členů OM6A je "jak malých myší", tak to trvalo delší dobu. Vzhledem k tomu, že jsme s Petrem oba řídili, nemohli jsme si dát "velcome drink", čímž jsme kolegy dost zklamali. Přitom jim to tak hezky vonělo... ale lepší je řidičák v kapse jak slivovica v žaludku..nedalo se nic dělat.
Už na počátku návštěvy jsme si všimli, že tým mají rozdělený na specializované skupiny, každá měla své dané úkoly.. Jedni stavěli antény, další měli na starosti HW vysílacího vozu, síťové propojení, nastavení rotátorů.. Prostě organizace jak mezi mravenci, každý znal svůj úkol, hi , a tak měli docela brzy vše postavené. I přes nepříznivé počasí, které ve výšce 1470 m. n. m. bylo dost studené a deštivé..
Za pomoci Joža jsme zapojili na zkoušku APRS nod, anténa nouzově "magnetka". Po chvíli jsme zjistili, že i do Internetu se už dostává, sice oproti původnímu předpokladu přes polské nódy, ale šlo to.. Na závod pak bylo APRS vypnuto, aby byl větší "klid".. Zhruba hodinu před začátkem závodu byl Noro, OM6NM. trochu nervózní, že ještě nemůže "nahřívat koncové stupně", hi.. Oni totiž kolegové poprvé jeli systémem do čtyř anténních skupin a přepínač na volbu přijímací antény stávkoval (předtím na tři skupiny vždycky "chodil"). Takže pájku do ruky a asi dvě minuty před 16:00 bylo hotovo a fungovalo vše jak mělo. Takže antény do již zmíněných čtyř směrů, nějaká ta GS-ka na hlavní směr, menší PA na ostatní, XVRTR DB6NT TR144H+40 a FT1000. HW na slušné úrovni, operátoři taky. Tentokrát jen jedno pásmo, tak se vše pohodlně vešlo do "štábní" Pragy V3S (tu jim pomohl zajistit osobně slovenský ministr.. mají holt známosti na nejvyšší úrovni, hi). Výborná parta a základ úspěchu je tu..
Závod rozjel již zmíněný Noro, OM6NM, s Honzou, ex OK1HSK (sice už má nějakou dvoupísmennou OK5.., ale ta moje skleróza) ..

Jako první nastoupil "macher-operátor", Noro, OM6NM..Posila vysílací dvojice


Protože hlavní část , t.j. výstavba a zprovoznění pracovišť, byla hotová, sešli jsme nějakou tu stovku metrů dolů na chatu, kde měli kolegové nachystaný vynikající guláš. Dokonce na něj mají "glejt", že mají nejlepší guláš v okrese, hi.. Vyhráli totiž soutěž o nejlepší gulášek.. No není divu, byl fakt vynikající. Naše smažené tvarůžky jsou ale holt smažené tvarůžky :-).. (musím Zdeňka BUC pochválit už jenom proto, že je náš, hi).. Ale pokud jednou opravdu vyhlásíme kdysi zmiňovanou soutěž (kontroly kuchařů nejen po vlastech českých, hlášení, hi atd.), jedno z prvních ocenění mimo OK2C by šlo do zahraničí..
Při debatě nám Jožo představil "filozofii" klubu, hi.. Kdysi byli čtyři a zvládli hodně práce. Pak se rozrostli na 20 členů a najednou stíhali hodně málo. Tak ustanovili skupiny.
"Vieš, teraz máme skupiny machrov - tu sú IT machri, antenárski machri.. Každý má svoju úlohu a všetko ide.." pravil Jožo.."No jo" zajímalo mě, "ale co potom děláš Ty ??" Odpověď : "Ja som macher nad machrami" nás uklidnila, hi.. I tuto otázku měli vyřešenou, hi..
Prostě z celého setkání jasně "zářila" skutečnost, že jsou vynikající parta, která se umí pobavit ale i hodně zabrat a tak jim to naše hobby opravdu přináší radost. Pak jsme si ještě nějakou dobu povídali, padaly příhody z vysílání... Dlouho jsme se tak nenasmáli.. Jako třeba při vyprávění o tom, jak napájí svá zařízení. Pokud je víc pásem, musí natahovat ještě i druhý napájecí kabel, aby vše "uživili". Jenže jeden kabel dostal kdysi ránu bleskem a tak byl poškozený.. Jak pravili kolegové : "Keď ten kabel prebíjal, aj čučoriedky svietily.." No, zážitků mají hodně..
A v neposlední řadě i ta jejich krásná slovenčina. Jsem z generace, která vyrůstala ještě za Československa, tak jsem na ni zvyklý.. Dnes už u nás tak často nezní.. Někteří mladí dnes slovensky skoro nerozumí.. A je to velká škoda.
Mladí nadějní operátoři, zatím "machři-čekatelé" ,hi.Osazenstvo "gulášové párty" v chatě...Machri a jejich návštěva, OK2ULQ a OK2IMH."Macher nad machrami", Jožo, OM6AM


Začínalo se stmívat a tak jsme se rozhodli pro návrat domů. Rozloučili jsme se s kamarády z OM3KHE alias OM6A a vyrazili k domovu. Byla to super akce a jsem moc rád, že jsme ji podnikli.. Přes studené počasí s vytrvalým deštěm nám bylo u "bratov Slovákov" moc dobře...

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.