phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* OK2ULQ - první QSO na 23cm EME

Vydáno dne 28. 11. 2010 (6369 přečtení)

Již cca před rokem jsem tu psal o stavbě paraboly pro EME, kterou budoval Petr, OK2ULQ. Tehdy bylo vyzkoušeno jen ovládání a byly slyšet některé velmi silné signály.
Jenže čas ukázal, že mechanika nebyla až tak odolná a šroubovice pro nastavení elevace se polámala.. Ve spojení s pracovním vytížením se tak skutečné zprovoznění systému stále posunovalo..
Až si Petr řekl "né", hi, a po přestavbě mechaniky a instalaci skutečně festovní šroubovice došlo tento víkend na první pokusy o skutečné spojení, nejen poslech..

V sobotu ráno kolem osmé jsem vstal z vyhřáté postele a mrknul na APRS.. Petr už byl u své paraboly.. Tak jsem posnídal a vyrazil se podívat, zda nepotřebuje cosi pomoct. Potřeboval podržet PTT, hi, tak jsem se přeci jen uplatnil, hi.. Celý parostroj už totiž měl nainstalovaný a potřeboval jenom nastavit PA.. Po nastavení na cca 180W začaly pokusy.. Signály byly poměrně silné, sem tam bylo vidět na SDR-ku signály WSJT, ale to Petr neměl nainstalované a tak to chtěl zkusit CW.. Jedním ze silných signálů byl ten od byl K2UYH. Zkoušel zavolat, ale bez odezvy. Po chvilce našel signál F2TU.. Zavolal a - šlo to.. Takže po malé chvilce bylo první EME spojení v kapse.. Congrats !
Po chatu se spojil s OK2DL a tak po chvíli hledání bylo i druhé spojení doma.. Následovalo spojení s OK1KIR a tak radost převeliká. Jenže to byl Měsíc už fakt hodně dole a tak nezbylo, než to zabalit . Poslední spojení bylo při elevaci na Měsíc kolem 9°, takže už i vadila blízká střecha. Ale povedlo se.. Takže Emisti mají dalšího do klubu, hi..
Tak jen pár obrázků z úspěšného pokusu a nezbývá něž doufat, že příště to bude ještě lepší..

Nová šroubovice na nastavení elevace je nainstalovaná..Pozice antény při posledním QSO, feed dle OM6AA zatím bez tlumivkového límceJe vidět, že střecha už omezuje vyzařování signálu paraboly, tak nezbylo, než skončit..Vysílací pracoviště pro neznalého vypadá jako totální chaos, hi..Původně uvažovaná skříň se ukázala jako malá na celý ten EME cirkus..Petr zapózoval u svého systému[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.