phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Doplnění ke světovému rekordu na 76GHz

Vydáno dne 28. 03. 2011 (3943 přečtení)

Nedávno jsem zde umístil informaci o světovém rekordu, kterého na 76GHz dosáhl DL2AM se svými kamarády.
Philipp na svém webu popsal blíže provedené pokusy. Chystá se na toto téma také promluvit i na semináři Tři Studně , který se za pár týdnů koná již po 20-té ! . Protože ne všichni vládnou německým jazykem, dovolil jsem si udělat překlad textu ze stránek Philippa.

"Obrovský úspěch - světový rekord na 76GHz dosažený Philippem Prinzem, Alexem Wetzelem a Gerhardem Schmittem Po 5-ti letém plánování, stavění nové techniky, sledování počasí, posouvání termínů testu a výpočtů jsme dosáhli toho, že jsme konečně sesadili z trůnu americké radioamatéry, AD6PF, KF6KVG a W0EOM, kteří drželi dosavadní rekord v pásmu 76GHz od roku 2002.
V úterý 08.03.11 ráno ve 04.00 to začalo a v 05.45 nastal odjezd směrem na kopec Zugspitze (výška 2.951 Metrů) s celým naším vysílacím zařízením. Se mnou u toho byla moje žena a ještě jeden nosič od nás z Friesenhofenu, Wilfried Merk, který je technicky sběhlý. Měli jsme k transportu více než 40 kg zařízení. Už pětkrát jsme se od konce ledna do 8. března pokusili o výjezd, ale vždy jsme museli posunout termín kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Předpovědi na webových stránkách Zugspitze pro tento den (8.3.) byly velmi příznivé. Viditelnost byla udávána na více než 20 km. Při těchto podmínkách je ve vzduchu velmi málo vodních par, což má za následek menší útlum pro radiové vlny.
Po příjezdu lanovkou na Zugspitzeplatz (JN57IK) v cca 8:00 jsem byl poněkud šokován. Horizont směrem na sever byl úplně šedý ale na západ byla obloha čistá. Teplota byla -14° C a foukal ledově studený vítr, rosný bod tím pádem ležel velmi nízko (-15°C) což byla další výhoda.
Moje protistanice, Alex Wetzel, Leutkirch/Bensheim a Gerhard Schmitt, Villingen, oba také licencovaní radioamatéři, podobně jako vloni při pokusech naložili celé vybavení na sáňky a vytáíhli je na kopec Feldberg/Schwarzwald (výška 1.450 m, JN47AU). Alex vyjížděl ráno ve 04.00 Uhr směrem na Feldberg.
Na obou stanovištích byla zařízení připravena k provozu. Abychom slyšeli i slabé signály, musí být směrování velmi přesné, odpovídá to cca 0,3° . Fotky, které jsem před rokem udělal mi velmi pomohly při nastavení směru. Stativ, na kterém mám umístěna zařízerní má velmi dobrou optiku s nitkovým křížem, což mi ještě více pomohlo. Ledový vítr mi velmi ztěžoval montáž malých částí zařízení, protože v rukavicích to nešlo dělat. Tady jsem byl téměř na hranici svých možností, přestože jsem ve svých 71 letech minulý rok najezdil na kole 2000km..
V 10.23 jsme měli první kontakt na 47 GHz. Signály byly S 9..
V 10.30 jsme to zkusili na 76 GHz. Následovalo cca 10 minut nekonečného hledání 76GHz signálu. Konečně jsme se uslyšeli.
To znamenalo, že se jedná o světový rekord ve všech třech analogových druzích provozu, CW, SSB a FM. Signály měly sílu S 7. Přemostěná vzdálenost 228 km, to je o 51 km více než u dosavadního světového rekordu. Američané drželi rejkord na 177 km po dobu 9 let. Na Googlu pod heslem "Weltrekord auf 75 und 76 GHz" najdete podrobnosti.
Rozdíl frekvencí našich dvou stanic byl jen 300 Hertz, díky napojení na GPS normál.
Veškerá zařízení na obou stranách, výjimkou byl otáčecí zesilovač od Gerharda, byla postavena mnou na základě posledních znalostí. Přitom pracujete v oblasti µm a musíte mít nejnovější znalosti a informace, jinak to nejde..
Výstupní výkon je cca. 35 mWatt. Pro porovnání obyčejná ruční svítilna má 1W.
Pro lepší pochopení, 76 GHz představuje 76 milliard kmitů za sekundu, kde vlnová délka je 3,9 mm, tzn. jedna sinusovka má právě tuto délku.
Pro porovnání můžeme vzít např. všem známý mobilní telefon. U toho se jedná o 900 MHz příp. 1,8 GHz a to je zhruba 100 krát nižší frekvence, než kterou jsme použili při tomto spojení..

E-mail od Rudi Walkobingera, rakouského radioamatéra

Von: "Wakolbinger Rudi"
An: DL2AM
Betreff: 76 GHz, blahopřání!
Datum: 14. Mar 2011 19:54

________________________________________
Ahoj Philippe!
Blahopřeji Ti k tomuto skutečně výjimečnému výkonu . Povedlo se Ti ty „amíky“ náramně překonat. 228 km a ještě k tomu i FM. Prostě super. Vím, bez píle není odměna (přísloví odpovídající našemu „komu se nelení, tomu se zelení) a Ty ses opravdu snažil, až jste toho společně s Tvými přáteli dosáhli. Minus 14 stupňů taky není nic pro "neotužilé". Obrázky jsou velmi působivé.
Ještě jednou Congrats a vy 73 i Tvé XYL, která při světovém rekordu sehrála také důležitou úlohu.

vy 73! de Rudi "

Přihlásit se na jubilejní seminář Tři Studně a setkat se tam m.j. s DL2AM osobně je stále ještě možné! Neváhejte !
Sice tam naši největší odborníci na všechno (hlavně na osočování a šíření zaručených (dez)informací) budou chybět (jsou slušně řečeno připosraní, že by tam mohli dostat "na budku"), ale v tomto případě to je spíš k užitku, hi..

Tak tedy na brzkou viděnou v hotelu Horník !

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.